Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

NÁZOR Lomačenko, borec mimo všechny tabulky. Ženský box? Jde nahoru, ale…

  • Napsal Antonín Vavrda

Vasil Lomačenko / zdroj foto: Boxingscene.comVasil Lomačenko / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – Dvě zajímavé události nabídl uplynulý víkend. V jedné se představil pro mnohé král tohoto sportu – Vasil Lomačenko. Ve druhé pak „samozvaná“ královna – Claressa Shieldsová.

VASIL LOMAČENKO: muž, který se vymyká všem tabulkám

Když ukrajinského tanečníka poslal v květnu minulého roku na zadek Venezuelan Jorge Linares, kterého následně „jednoruký“ Lomačenko stejně knockoutoval, zaznělo z úst vítěze: „Udělal mne smrtelným, otevřel mi dveře zajímavým soubojům“.

Ano, možná tak učinil, bohužel bránu dokořán těm zmíněným „big fights“ stejně tato situace dveře neotevřela.

Důvod? Peníze a touha po moci.

Lomačenko je momentálně ve váze, ve které mu nemá jeho promotér Bob Arum moc, co nabídnout. Stejně jako jeho potencionální parťák Oscar de la Hoya, nebo snad Eddie Hearn.

Pánové prominou, ale Jose Pedraza a Anthony Crolla prostě nejsou pro „Hi-Tech“ soupeřem. A to mám oba rád, Crolla je obrovský bojovník, sympaťák se silným životním příběhem.

Jenže Lomačenko je jiná liga. Ano, on je jiná liga pro všechny, to je pravda.

Jenže jsou smrtelníci, kteří se jeho Božstvu alespoň trochu blíží.

Kteří? Pokud pominu Mannyho Pacquiaa, jejichž střet v lehkém velteru by byl prostě a jednoduše extrémně zajímavý, pak jsou tu ještě Mikey Garcia a Gervonta Davis. Jenže...

Všichni patří do projektu Premier Boxing Champions (PBC) jistého Ala Haymona, jehož lidé s těmi od Aruma povětšinou sedí spíše v soudních síních než u jednacího boxerského stolu.

Ať se na mne Arum nezlobí, ale Richard Comney, ani Teofimo Lopez nejsou adekvátní protivníci. Jsou jen dalšími figurkami, které Ukrajinec znemožní.

Ano, Pacquiaa odmítl. Ano, Garcia potřebuje alespoň jeden zápas, aby se mu vrátilo sebevědomí po výprasku od Errola Spenceho Jr. (byť o dvě váhy výše). Ale pořád ještě zbývá Davis, který je sice v super pérové váze, jenže její limit dělá stále obtížněji a lehká by mu seděla více. Schopnosti a sebevědomí mu také nechybí.

A když už nic jiného, mohly by na tomto střetu vydělat všechny zúčastněné strany, věřím tomu, že v Americe by to byl hit.

CLARESSA SHIELDSOVÁ: královna s ručeným (ne)omezeným

Podobný problém může hodně rychle zpomalit růst ženského boxu, který si nyní užívá zaslouženou pozornost v Česku, ale i ve světě. O víkendu se sice stala královnou střední váhy Claressa Shieldsová, jenže ta má nyní tak trošku problém. Jaký?

Ničí ji vlastní dominance. Pořád ještě malá konkurence mezi ženami. Za devět duelů má de facto v super střední i střední váze splněno. A bude pro její manažery a promotéry nesmírně těžké vymyslet, co dál.

Vyjma jí samotné zmíněné odvety za amatérskou porážku se Savannah Marshallovou (sama ji následně ještě mezi amatéry dokázala porazit), jsou její dvě dosavadní váhy nezajímavé (pardon děvčata, ale je to tak).

Lehká střední? Polka Ewa Piatkowská je skvělá boxerka, pro americký trh nezajímavá.

Ostatně sama Shieldsová má jasno a kouká ještě níže – do velteru na Norku Cecilii Braekhusovou. Jenže, na rovinu: proč ta by riskovala a chodila do lehkého velteru pro duelu s o dvě generace mladší Američankou, když může v poklidu vládnout velteru a odejít do důchodu coby neporažená boxerka?

Jistě, peníze jsou lákadlem. Jenže to byly i před lety, kdy ji na milion dolarů vábila jiná Američanka, Holly Holmová. Poté se situace otočila. Tak, jako tak, dámy se nedomluvily. A to měla Braekhusová v tomto střetu daleko větší šance než se Shieldsovou. Protože pokud ta udělá váhu, tak ač mám Norku opravdu rád a má můj obrovský respekt, tak „T-Rex“ by ji vymazal a možná ještě důrazněji než Hammerovou.

Sečteno, podtrženo: Shieldsová je skvělá, ale až nyní se začne ukazovat, zda je opravdovou královnou a co umí její stáj. V opačném případě se může stát, že zase hodně rychle shoří. A to by byla strašná škoda. Nejen pro ni, ale pro celý ženský box...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze