Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

KOMENTÁŘ Kličko, díky a odejdi jako hrdina. Joshua je na vládu těžké váze připravený

  • Napsal Antonín Vavrda

Joshua vs. Kličko / zdroj foto: Boxingscene.comJoshua vs. Kličko / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – Nerad píši komentáře okamžitě po zápasech plný emocí a neutříděných emocí navíc po dlouhé pracovní noci. Tentokrát udělám výjimku. Myslím, že zápas dvou velikánů rozměry i boxerskými dovednostmi – Anthonyho Joshuy a Vladimira Klička – si ji zaslouží.

VÍCE K ZÁPASU JOSHUA VS. KLIČKO:

Když se mě před tímto duelem ptali na názor kamarádi, ale i lidé, kteří box normálně nesledují, říkal jsem toto: Hlavně chci vidět pěkný zápas, na který se bude vzpomínat díky akci, nikoliv nudě.

Pro kolegu v práci, se kterým jsme tvořili celostranu do sobotního vydání Lidových novin, jsem tuto myšlenku ještě rozvedl (a myslím, že i při komentování duelu pro Nova Spor): „Myslím, že Joshua vyhraje mezi šestým až desátým kole, že oba budou na podlaze ringu v polovině souboje a že po úvodním oťukávání se dočkáme bitvy plné zvratů.“

Řekl bych, že lépe mi tip a touhy vyjít nemohly.

Box (i těžká váha) konečně potřeboval parádní duel velikánů, který zajímá i globálně širší veřejnost, nejen lidi, kteří box sledují více, či méně pravidelně. A to říkám při všem hlubokém respektu k mužům jako jsou Vasil Lomačenko, Gennadij Golovkin, Saul Alvarez, Deontay Wilder či Manny Pacquiao.

Dočkal. Tenhle duel měl všechno. Byly to šachy plné velkého vzájemného respektu. Měl napětí, drama, měl zvrat. Kde, kdo v pátém kole Klička odepsal. A ještě více lidí odepsalo v šestém a sedmém kole Joshuu.

Jenže tenhle ostrovní rebel a buldozer ukázal, že se prostě umí z problémů dostat. Není nezranitelný, což jej podle mne dělá ještě přitažlivějším. Co s monstrem, které bude demolovat všechno kolem sebe, ale zničit ho lze jedině brokovnicí?

Podle mne má těžká váha skvělého vládce. Mladého, charismatického, dravého, zdravě drzého, brutálně silného, s velkým srdcem válečníka, který se nebojí výzev, zbytečně nekličkuje, a i kdyby se stavěl na hlavu, bude především ofenzivním bijcem.

Zároveň vládce, který se ještě může zlepšovat, má kam růst. A vládce, na kterého si budou podobně mladí a draví šampioni (Wilder, Parker) či vyzývatelé (oba Furyové, znovu Whyte, Ruiz Jr., později možná i Schwarz nebo stále ještě amatér Mihai Nistor) věřit, protože vidí, že je zasažitelný, že má slabiny.

Proto si troufám tvrdit, že Vladimir Kličko může s klidnou duší ukončit svoji kariéru. Že se nemusí hnát po odvetě, kterou má ve své hlavě a hlavně srdci, protože třeba i u mě na body vedl (95-93), jelikož byl přesnější, šikovněji časoval pro oči bodových své údery (ano, Joshua má celkovou úderovou statistiku zásahu lepší, ale ještě jsem neviděl tu po kolech, ale troufám si říct, že většinu zásahů nasbíral v pátém a jedenáctém kole, v těch zbylých devíti ztrácel).

On sám tvrdí, že cítí zranitelnost Joshuy. Jenže to samé platí i opačně, a navíc v odvetě už nebude mít proti sobě nervózního a v úvodu očividně vystrašeného bývalého žáka a soupeře, který k němu vzhlíží coby k idolu.

Chápu, že končit po dvou porážkách se nikomu nechce, zvláště, když cítíte, že na to ještě máte. Na druhou stranu, odchody na vrcholu – především v bojových sportech – podle mne nedávají smysl. A zatímco po prohře s Tysonem Furym byl Kličko pod palbou zasloužené kritiky, po sobotní porážce může odejít se vztyčenou hlavou, hrdě a jako sesazený král, který v ringu nechal všechno: své umění, svoji odvahu, své srdce!

„Dneska jsme vyhráli všichni, i když jsem neodešel s pásy. Nemám pocit, že bych prohrál, nemám pocit, že by nějak utrpělo moje jméno, můj obličej, moje pověst,“ řekla po zápase na tiskovce ukrajinská legenda.

Já tato slova ochotně a rád podepisuji. A proto také tvrdím:

Vladimire, díky za tento zážitek a odejdi prosím jako hrdina. Lepší scénář už jsi pro svoji rozlučka napsat nemohl...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze