Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

KOMENTÁŘ Je Vladimir Kličko chamtivý? Tak napůl. Ale hlavně je vychytralý

  • Napsal Antonín Vavrda

Vladimir KličkoVladimir KličkoPRAHA – Situaci kolem plánovaného souboje Vladimir Kličko vs. Anthony Joshua začíná připomínat pověstný tanec na rozžhavených uhlících. Kdo jako první ukáže slabost, jde z kola ven. Osud těžké váhy zdá se drží v rukou jediný muž: Gilberto J. Mendoza.

DALŠÍ ČLÁNKY K TÉMATU:

Ve složce na ploše svého notebooku mám už několik dní připravený komentář k rolím Vladimira Klička a Anthonyho Joshuy pro jejich vzájemný duel. Vydat ho chci ve chvíli, kdy se jejich souboj oficiálně domluví. Nepochybuji, že se tak stane. Ať už během tohoto týdne, nebo třeba za půl roku.

Poslední hodiny ale jasně ukázaly na to, že boxerští promotéři jsou hodně silní, mají velkou moc. Dle chování a slov zúčastněných to ale vypadá, že daleko větší mají šéfové čtyř nejprestižnějších federací – WBC, WBA, WBO a IBF.

V úterý se ukázalo, že Kličko je ochotný boxovat s Joshuou, že jsou obě strany skutečně domluvené na většině podstatném. Chce ale něco, co je zatím nesplnitelné – aby byl ve hře volný titul šampiona federace WBA (v tomto případě status „Super-šampiona“).

Proč je to nesplnitelné? Protože zatímco všichni zúčastnění čile komunikují na všechny strany, federace WBA mlčí.

Ač je jasné, že ve Venezuele nespí, že tam fungují maily, faxy i telefony, směrem do médií a dle všeho i směrem k promotérům to je v posledních hodinách a dnech zatím jedna velká NULA. Nic. Ticho. Přitom je zřejmé, že Mendoza má nyní k řešení více než dost žádostí ze všech směrů, aby ten či onen boxer mohl bojovat o uvolněný trůn.

Joshuova promotéra Eddieho Hearna, ale i Klička s Berndem Böntem tlačí čas. Všichni chtějí boxovat do konce roku, nejlépe pak v jednom ringu. Ostatně aby ne, když je ve hře skoro miliarda korun.

Kličko ústy Bönteho prohlásil, že chce v dalším souboji boxovat o pás WBA. Právě proto naznačil, že je ochotný bojovat s někým jiným než s Joshuou. Zkušený manažer pronesl, že to „dokazuje, jak moc je WBA pro Klička důležitá, jak moc je loajální, a že mu nejde o peníze, protože nikdo jiný z potencionálních soupeřů nenabízí takový finanční zájem jako ostrovní super-talent“.

Mít člověk u sebe bílý kapesník, nad velkým srdcem velkého Ukrajince by se snad i rozplakal. Stavět pás nejstarší boxerské federace nad půl miliardy korun, to si přece uznání zaslouží.

Jenže bavíme se o byznysu jménem box a o Vladimiru Kličkovi, který si z něj dokázal během posledních deseti let vyždímat maximum možného. O peníze mu jde vždy na prvním místě, o tom není pochyb. A stejné je to i nyní.

Ukrajinec by nikdy nebyl tak úspěšný, pokud by byl hloupý, respektive by se obklopoval blbci. Moc dobře ví, že Joshua je extrémně nebezpečný protivník a pokud má riskovat konec kariéry (druhá porážka v řadě s nezdolaným protivníkem by jeho kariéru nejspíše skutečně uzavřela), tak se vší parádou.

Prostě chce mít ve hře co nejvíce! Po finanční stránce, stejně jako co se týče titulů ve hře. V případě, že by šlo proti Joshuovi o dva prestižní pásy a on by zvítězil, mohl by s klidným srdcem ukončit kariéru s dalšími rekordy v kapse. Stal by se potřetí mistrem světa v těžké váze, navíc podruhé multi-šampionem.

Tím druhým se – pokud nepočítáme okamžitou odvetu v případě Lennoxe Lewise a Hasima Rahmana – nemůže pochlubit žádný jiný šampion této divize historie. A pokud už má vyjít pouze jeden z těchto zápisů, tak proti někomu, kdo není tak nebezpečný jako Joshua.

A pokud někomu záleží na historických milnících, je to právě Kličko.

Ono totiž, pokud by byly jeho úmysly tak čisté, jak se snaží Bönte naznačit svým srdceryvným prohlášením, tak proč neprokazuje Kličko loajalitu právě IBF, nebo třeba WBO. Pásy obou federací držel při svém jedenáctiletém panování nad těžkou vahou daleko dříve než ten WBA. A s oběma je navíc i daleko snadnější komunikace.

Ne, Kličko není srab, ani žádná Matka Tereza. Jen je vychytralý a opatrný – jak v ringu, tak v zákulisí. A ve chvíli, kdy loni po jedenácti letech dostal pořádně za vyučenou a kdy hraje se hop, nebo trop se svojí kariérou, dvojnásob!

Ps: Pokud WBA skutečně slíbila Lucasi Brownemu duel o pás WBA, ten bude ve hře i 10. prosince v Manchesteru, kde by o prozatímní verzi titulu měl boxovat Luis Ortiz, který zatím pro tento duel soupeře nemá. Proč nemůže WBA hodit proti sobě Ortize s Brownem a vítěz by měl právo vyzvat lepšího z dvojice Kličko vs. Joshua?

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze