Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

WBO opět šije do rivalů: 42 šampionů v 17 vahách?! A tvoří pakt za sjednocený box

  • Napsal Antonín Vavrda

Kremlev a prezidenti WBO, WBA a IBFKremlev a prezidenti WBO, WBA a IBFPRAHA – Hodně zajímavého se děje ve světě profesionálního i amatérského boxu. Už nějaký ten měsíc existuje tzv. Global Boxing Fund, který řídí generální tajemník ruské federace Umar Kremlev a který podpořili šéfové tří ze čtyř top profesionálních organizací. Ty ovšem zároveň brojí mezi sebou...

AIBA (Mezinárodní boxerská amatérská asociace) sice uspořádala světový šampionát mužů a nyní organizuje také ten ženský, přesto není v pohodě. Olympijské kvalifikace totiž budou pod vedení MOV (Mezinárodní olympijský výbor).

DALŠÍ NOVINKY K TÉMATU:

Přesto se toho na pozadí děje více než dost zajímavého.

Už v červnu totiž vznikl tzv. Global Boxing Fund, který má zachránit bankrotující AIBA. Tu založil Umar Kremlev, generální tajemník Ruské amatérské federace. A kterou podpořili také prezidenti profesionálních federací WBA, IBF a WBO – Gilberto Mendoza, Daryl Peoples a Francisco „Paco“ Valcarcel.

Zajímavostí budiž, že jde o toho samého Kremleva, který ještě před rozhodnutím MOV o odebrání olympijského statusu AIBA nabídl, že splatí její obří dluh (15 milionů eur). A že právě v jeho zemi se pořádají poslední dva zmíněné světové amatérské šampionáty.

„Chceme do tohoto fondu investovat a podporovat ho. Důležitá je průhlednost a aby byli ve vedení lidé, kterým lze věřit. A to myslím, že Umar je,“ řekl při setkání Valcarcel na adresu nového uskupení a také jejího lídra napojeného na ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Naslouchá našim myšlenkám, sjednocuje nás. Jde nám o transparentnost boxu jako takového,“ přidal zkušený funkcionář zajímavou větu. Jako by chtěl naznačit, že by se konečně mohl více sjednotit také profesionální box, který ovládají právě top federace – patří sem ještě WBC – a mocní manažeři s promotéry.

Jen tak pro zajímavost – prezident WBC Mauricio Sulejman se tohoto dýchánku tehdy nezúčastnil. A také jako jediný – opět po čtyřech letech – bojuje proti účasti profesionálů pod pěti olympijskými kruhy sankcemi. Pro šampiony WBC jsou takové, že přijdou o pás, boxeři v ratingu této federace o toto pořadí a stejně jako kdokoliv mimo o šanci v horizontu dvou let o zelený pás bojovat.

„V profesionálním boxu se domlouvají zápasy na základě kvality boxerů, konkurenceschopnosti. Jenže profesionální a amatérský box jsou velmi rozdílné. Jak zajistíme, aby nikdo neriskoval zdraví? Je třeba studovat mnoho aspektů. My se o to snažíme. Nejde o rozmar, jde o vývoj. Sbíráme informace a chceme naslouchat hlasu boxu,“ pronesl Sulejman.

Toho k této aktivitě donutil Andy Ruiz Jr., současný multi-šampion těžké váhy, který zatoužil po ještě jedné olympijské šanci (do Pekingu 2008 se ještě za Mexiko nekvalifikoval). Co na tom, že právě pás WBC je jediný, který Ruiz momentálně nevlastní.

Sulejman hraje na strunu toho, že touží po odvetě s Joshuou o souboji právě se šampionem této federace, Američanem Deontayem Wilderem. A opět jen tak namátkou – mexický funkcionář byl i před pěti lety jediným z velké čtyřky, který se nezúčastnil dvou společných mítinků.

Z nich sice nic závratného nevzešlo, přesto tato skutečnost o něčem svědčí. Stejně jako o něčem svědčí nedávná kritika od Valcarcela směrem právě k WBC. Prezident WBO je ale v současnosti slušně rozjetý, když se pustil také do Mendozy, čelního představitele WBA.

„Můj přítel Gilberto Mendoza vede WBA podle svého nejlepšího svědomí. Co ale nechápu, je spokojenost novinářů a expertů, že zde je 42 takzvaných mistrů světa, které momentálně má WBA v sedmnácti vahách – Super, regulérní, prozatímní a zlaté. Například v těžké váze mají hned čtyři. Nerozumím tomu a nehodlám o tom ani mlčet,“ poznamenal pro Boxingscene.com u téměř sedmdesátiletý Portoričan.

Co svými ataky vůči ostatním prezidentům sleduje? A co sleduje s Peoplesem a Mendozou skrze spojení s Kremlevem a potažmo tak i amatérským boxem? Chtějí jej skutečně podpořit, nebo naopak definitivně potopit pro vlastní zájmy?

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze