Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Konec kariéry? 'Furyho farmář' tvrdí, že byl uplacen, aby vypovídal v dopingové při

  • Napsal Antonín Vavrda

Fury v odvetě s WilderemFury v odvetě s WilderemLANCASHIRE – Budoucnost současného šampiona WBC v těžké váze je v ohrožení. Brit Tyson Fury (30-0-1, 21 KO), který vedle „zeleného pásu“ drží po vysoce ceněném triumfu nad Američanem Deontayem Wilderem (42-1-1, 41 KO) i ten časopisu The Ring přišel o důležitého svědka, díky kterému nedostal před lety trest za doping. Ten totiž nyní tvrdí, že mu měly být nabídnuty peníze výměnou za lež.

Neporažený šampion, který se vypořádal s Ukrajincem Vladimirem Kličkem i Deontayem Wilderem, musí znovu čelit obvinění z dopingu. V roce 2015, před triumfem nad tehdejším hegemonem těžké váhy, měl pozitivní test na anabolický steroid nandrolone a později se hájil tím, že jedl nevykastrovaného kance.

VÍCE K TYSONU FURYMU:

Jeho slova měl tehdy potvrdit farmář Martin Carefoot, od kterého prý divočáka (on i mladší bratrance Hughie Fury) koupil. Ten ale nyní přišel s novou mediální výpovědí.

Carefoot v rozhovoru pro Daily Mail řekl, že mu v roce 2016 jeden z členů Furyho týmu nabídl 25 tisíc liber (cca 712 tisíc korun), když řekne, že jim maso dodával, i když tomu tak nebylo. Své svědecké prohlášení Furyho právníkům prý v roce 2017 podepsal, ti ho následně postoupili Anglickému antidopingovému úřadu UKADA.

Na listinách jsou data 17. ledna a 1. května 2017 a redakce zmíněného britského deníku má jejich kopie k dispozici. To ale ještě nic neznamená. Ovšem dle sedmdesátiletého farmáře nejsou jeho výpovědi pravdivé, slíbené peníze prý navíc dosud ani nedostal.

„Nikdy jsem na svém statku divočáka neměl a žádné jsem nikdy ani nezabil,“ tvrdí s odstupem tří let. Také vás zajímá, proč ho ozářil náhlý návrat paměti a hlavě svědomí až nyní? „Je mi špatně ze všech těch lží a podvodů. Veřejnost musí znát pravdu,“ přidal.

Martin Carefoot

Tyson Fury byl pozitivně testován na nandrolone, což je anabolický steroid, který se mimo jiné používá pro zlepšení tělesné výkonnosti a jeho nelékařské použití je v mnoha zemích nezákonné.

Antidopingovou kontrolou neprošel v roce 2015 po skvělém výkonu nad Christianem Hammerem, díky kterému si vysloužil duel s Kličkem. I přes to, že byl v té době vyšetřován a všechny zúčastněné strany to věděly, zápas s Ukrajincem se uskutečnil.

Celý dopingový případ se poté táhl dva roky, aby nakonec oba členové klanu Fury dostali dvouleté tresty zákazu činnosti datované zpětně do prosince 2015, tedy po zápase s Kličkem, byť tomu – i Hammerovi – se toto rozhodnutí UKAD pranic nelíbilo.

Tysonu i Hughiemu Furymu přitom hrozily až čtyřleté tresty, jenže oba zachránila výpověď statkáře z Prestonu. Zajímavé je, že UKAD se nakonec dostalo do presu z obou stran, protože ve chvíli, kdy na jejich obhajobu přistoupilo, byly tresty považovány za přehnané.

Martin Carefoot

Také proto mladší z dvojice žádnou skutečnou pauzu ani neměl, v případě 206 centimetrů vysokého rodáka z Manchesteru hrály roli i jeho další prohřešky, mimo jiné přiznání z užívání kokainu, kterým se snažil bojovat s vnitřními démony. Kvůli nim nebyl Fury aktivní přes dva a půl roku.

Jeho předloňský comeback ale je téměř pohádkový. Už ve třetím návratovém souboji se postavil Wilderovi, se kterým po parádní bitvě kontroverzně remizoval (dle většiny měl vyhrát). Odvetu z letošního února pak naprosto suverénně v sedmi kolech opanoval.

„Nechápu, jak může brát někdo toho chlapa (Carefoot)? Tyson toho muže nikdy ani neviděl, spoléháte na slova přiznaného lháře, jeho obvinění jsou zcela neopodstatněná a urážlivá. Kdy vlastně lhal? Nechme UKAD, aby vše posoudila, ale nevěřím, že se něco změní, ten člověk se totálně zdiskreditoval,“ získalo Daily Mail slova Franka Warrena, promotéra aktuálního krále těžké váhy.

Hodně ostrá slova. Jemu i zástupcům Furyho, kteří mu doporučili se k celé záležitosti nevyjadřovat – a to ani skrze sociální sítě, jak mívá ve zvyku – nic jiného, než zpochybnění důvěryhodnosti Carefoota nezbývá. V opačném případě by hrozila „Gypsy Kingovi“ nejen obrovská ostuda, ale také osmiletý zákaz činnosti a tím i ztráta všech úspěchů posledních let...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze