Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Ve čtyřech letech přišel o brášku. S. Porter o otci: Chápu, proč to ukončil

  • Napsal Antonín Vavrda

Shawn Porter a Kenny PorterShawn Porter a Kenny PorterV noci na neděli se postavil Shawn „Showtime“ Porter (31-4-1, 17 KO) šampionovi WBO ve velterové váze Terenci Crawfordovi (38-0, 29 KO). Po dvou počítáních v desátém kole duel ukončil kouč a otec prvně jmenovaného Kenny Porter. Pojďme se ještě jednou vrátit po stopách tohoto pro hodně lidí kontroverzního kroku, po kterém bývalý dvojnásobný mistr světa velterové váhy ukončil kariéru.

Vztekle bouchal pěstí do plátna ringu, bylo vidět, že je sice lehce otřesený, ale že je hlavně naštvaný sám na sebe, že šel během několika desítek vteřin v souboji s Crawfordem podruhé na zadek. Byl připravený pokračovat, jenže ještě, než jej rozhodčí dopočítal a zkontroloval, vešel ke svému rohu Kenny Porter se supervizorem a ukázali, že je konec.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Shawn Porter jen naštvaně a rezignovaně rozhodil rukama, nechápal. Nechápal i při pozápasovém rozhovoru, byť pronesl, že rozhodnutí otce respektuje. Daleko více jej ale musela zasáhnout jeho slova o tom, že byl myšlenkami jinde už v přípravě a že prostě nebyl ochotný riskovat jeho zdraví.

Svá slova později už v klidu rozvedl na tiskové konferenci. „Někdo mi říkal, že se na moji hlavu snesla kritika. Ok, klidně, do toho, já to mám rád. Protože na konci dne – teď a tady – vím, že se zítra ráno probudím a budu se moct podívat na jeho dům, který stojí naproti tomu našemu. Že si budu moct hrát se svými vnoučaty, venčit naše psy, obejmout svoji snachu a dál milovat svého živého a zdravého syna,“ začal své povídání s potomkem a v tu chvíli už boxerským rentiérem po svém boku.

„Věděl jsem už před zápasem, že ten duel v takovém případě ukončím. Byl to můj plán, který jsem měl v hlavě už před duelem. Víte, není jediný, kdo věděl, že duel s Errolem Spencem Jr. byl ten poslední (Shawn Porter to tak sám předtím prezentoval). Jsem jeho otec, věděl jsem to. Takže jsem věděl vše, co se stane, ještě před tím, než se to stalo,“ pokračoval ve vyprávění.

Vyprávění, které ukazuje na obrovské vnitřní propojení obou. Ano, Kenny Portera často novináři i fanoušci viděli jako exhibionistu, který se rád předvádí. Něco ve stylu klanu Chris Eubank Sr. – Chris Eubank Jr. Jenže jeho vztah k synovi, jeho přísnost je skryta v něčem jiném. Hlubším.

Když mu byly čtyři roky, zůstal s o rok mladším bráškou sami doma. Otce neměli, maminka musela náhle do práce. Z ničeho nic. Malí kluci nevěděli, co dělat. Dostali hlad. Strach. A tak se vydali mamku hledat. Naproti jejich baráku byl noční podnik, kasino. Jenže, když přecházeli, mladšího ze sourozenců srazilo auto a zabilo ho.

Rodina jej pochovala v neoznačeném hrobu, na klasickou ceremonii nebyly finance. Kenny Porter se začal poflakovat. Makal v tělocvičně, ale hlavně se střetával v ulicích Ohia s místními gangy a padouchy. „Máma mi říkala, že se nedožiji 21 let,“ vrátil se před pár dny do minulosti.

Spletla se, v jednadvaceti měl dnes šestapadesátiletý muž už své dva sny. Kennyho staršího, který na amatérské úrovni také kvalitně boxoval, a mladšího Shawna. „Nechtěl jsem dopustit, aby se někdy opakovalo to, co se stalo mému bratrovi,“ vysvětluje svoji přísnost, ostříží dohled nad synem Kenny Porter. „Má v sobě vinu za to, co se stalo. Chápu to. Respektuji,“ dodává potomek s láskou v hlase. Ostatně i boxu se věnuje kvůli otci, vždy mu plně věřil, trénuje ho od jeho osmi let.

Zpět do pozápasové tiskové konferenci. „Nechci být vůči synovi negativní, ale viděl jsem ho jako jeho otec. Vidím ho na tréninku, vidím jeho pohyby, chování. Vidím, jak se dívá na hodinky a ptá se sám sebe, jak dlouho tu ještě musí být. Vidím to a na základě toho jsem dělal své rozhodnutí,“ sype ze sebe už v klidu slova Kenny Porter. Slova, který rázem dostávají trochu jiný podtext.

Zvláště, když jeho syn následně souhlasí. „Údery, kterými mě natrefoval byly opravdu hodně čisté. Měl jsem špatné načasování, nedovolil mi se dostat do rytmu. Je nejlepším boxerem, se kterým jsem se kdy utkal. Ten chlap mnou otřásl více než kdokoliv v minulosti. Kdokoliv, s kým jsem kdy byl v ringu,“ přiznal poražený.

I když poražený jen pokud se bavíme o políčku v boxerském životopisu. Totéž platí o jeho otci, který se sice dočkal bučení od 12 tisíců fanoušků v hale, ale...

„My vyhráli už ve chvíli, kdy jsme přijeli v tomto týdnu. Je to prostě o tom, že jsem věděl, co nás čeká. Ale také jsem věděl, že udělám vše pro to, abychom, až toto vše skončí, odešli jako otec a syn, kteří se mohou věnovat spoustě dalších věcí v dlouhé etapě života, kterou máme nyní před sebou. Prostě jsem věděl dopředu, že dneska večer to vše skončí,“ pousmál se Kenny Porter.

Následně se opravdu se synem po boku zvedl a jako jeden muž odešli ze sálu. Naposledy jako trenér a boxer. Ale po x-té coby otec a syn. Vstříc dalším výzvám.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze