Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Rácz: drtí soupeře, nahání strach, za slovenského Tysona se ale nepovažuje

  • Napsal Antonín Vavrda

Rácz vs. Procházka / zdroj foto: Petr MamulaRácz vs. Procházka / zdroj foto: Petr MamulaKARLOVY VARY – Když se něj podíváte, neřekli byste do něj, že jde o profesionálního boxera. A sakra dobrého boxera. Slovenský talent Robert Rácz (19-0, 18 KO) si na Boxing Grand Final v Karlových Varech zaboxuje o mezinárodní český titul v super střední váze. Soupeřem mu bude Marek Procházka (8-1-1, 4 KO).

Souboj české a slovenské jedničky nabídne jedna ze šesti titulových bitev na fantasticky obsazeném boxerském galavečeru v Grandhotelu Pupp. Žádná nemá tak jasného favorita jak ta mezi Procházkou a Ráczem.

VÍCE O GALAVEČERU VE VARECH:

A tím předpokládaným favoritem i dle sázkových kanceláří na západě Čech domácí bijec, ale „vetřelec“ ze Slovenska.

Robert Rácz se totiž stále více začíná jevit jako výjimečný úkaz česko-slovenské profesionální boxerské scény. „Jak dlouho boxuji? Jedenáct let,“ vypadne z 179 centimetrů vysokého bijce s úderem, jako když kopne kůň.

A také bijce, o kterém se nedočtete v bulvárních denících, kterého si – když někam vstoupí, nebo v nějaké místnosti sedí –, rozhodně nevšimnete na první pohled. Čtyřnásobný mistr Slovenska z amatérského ringu a pátý z mistrovství Evropy má rád svůj klid a dění kolem sebe často sleduje až s plachým výrazem ve tváři.

Jenže pořekadlo „tichá voda břehy mele“ na něj pasuje jako na málokoho. Ve chvíli, kdy se postaví do ringu proti svému soupeři, mění z nemilosrdné zvíře. Bestii. Osmnáct z devatenácti soupeřů v profesionálním ringu ukončil před limitem.

ZÁVĚR ZÁPASU ROBERT RÁCZ VS. MATÚŠ BABIAK

Další plánuje přidat v sobotu večer v Karlových Varech. „Jsem připravený,“ přidává talent, který se momentálně opět připravuje doma v Box Club Lučenec pod dohledem Lukáše Filky a Štefana Bohinského (slovenská média přidávají ještě jméno třetího do party Huga Hojtela, ten s ním ale na zápasy nejezdí).

„Přípravu plánujeme společně v tříměsíčních blocích,“ nastiňuje něco z kuchyně Rácze a jeho týmu Bohinský. „Během týdne jde o osm až deset tréninkových jednotek rozložených do šesti dní, neděle je volná. Mezi tréninkové jednotky neřadíme ranní dvacetiminutové výklusy,“ přidává Filka, který sám má za sebou kvalitní boxerskou kariéru včetně té profesionální, kdy se utkal i s německou hvězdičkou těžké váhy Tomem Schwarzem.

„Na stole jsem měl nabídku i na Anthonyho Joshuu, když šel do svého čtvrtého zápasu. Odmítl jsem, bylo to na poslední chvíli a znám své možnosti, nejsem blázen,“ ukáže upřímnost slovenský obr, který je schopný roztlačit vlastními silami náklaďák.

Ale zpět k Ráczovi, momentálně 98. muži světového ratingu super střední váhy dle BoxRec.com. „Je obrovsky pilný. Máte hodně kluků, kteří mají talent, ale nemají píli, nemají to v hlavě srovnané,“ chválí svého chráněnce Bohinský.

„Dám příklad, když jednou přišel ráno strhaný z práce, zavolal mi, že dneska už prostě naplánovaný trénink nedá. Druhý den ale už byl na značkách a makal. Je to dříč, jde si za svým cílem,“ doplňuje svého trenérského kolegu Filka.

VIDEO Z PŘÍPRAVY ROBERTA RÁCZE NA DRUHÝ PROFESIONÁLNÍ DUEL

Ano, i Rácz podobně jako řada bojovníků pracoval coby vyhazovač v nočních klubech. Už ale nemusí. Důvod? Plzeňská stáj Qwert Boxing a několik menších domácích sponzorů – Moje Srdcovka, Kadeřnictví J & L styl Lučenec, wellness centrum Miraj Resort, Miami Fitness a M-Market.

„Loni na podzim jsme vybírali ze tří nabídek manažerských skupin. S Qwert Boxing sice stále není nic podepsáno, ale spolupráce je zatím skvělá, na výborné úrovni. Sedli jsme si po všech stránkách, plní vše, co si domluvíme, je tam ta správná chemie,“ nastiňuje Bohinský, že je plzeňská stáj blízko tomu, aby podepsala bijce, který má našlápnuto ke hvězdám.

Bijce, který má podobně tvrdý úder jako legendární Mike Tyson. Je i podobně tichý a nevýrazný jako bylo legendární „Zvíře“ v dobách svých začátků. A také bijce, který si nemyslí, že by byl si zasloužil přezdívku „Slovenský Tyson“.

„Boxujeme jinak a on byl výjimečný,“ tvrdí a jeho trenéři jen souhlasně pokyvují hlavou. Pokud ale zdemoluje také Procházku, bude se podobnému označení bránit stále hůře...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze