Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Jones ukončil kariéru. Jsem větší než Mayweather, chvástá se a myslí si na MMA

  • Napsal Antonín Vavrda

Floyd Mayweather vs. Roy JonesFloyd Mayweather vs. Roy JonesPRAHA – Americká boxerská legenda Roy Jones Jr. (66-9, 47 KO) definitivně ukončila svoji téměř třicetiletou profesionální kariéru. V noci na pátek zdolala v deseti kolech krajana Scotta Sigmona (30-12-1, 16 KO) hladce 3-0 (3x 98-92) na body. Už před zápasem ale začal devětačtyřicetiletý Jones mluvit o svém odkazu.

Nejprve k poslednímu (údajně) souboji výstředního rodáka z Pensacoly. Byť do něj nastoupil s natrženým bicepsem levé ruky, neměl s rvavým krajanem velké problémy. Dlužno dodat, že ten se snažil, rozhodně nedal tento souboj hvězdě zadarmo.

VÍCE K ROYI JONESI JR.:

„Věděl jsem, že je to těžký soupeř, věděl jsem, co od něho mohu čekat. Jsem rád, že jsme ten zápas uskutečnili,“ pronesl po rozlučce s boxerskou kariérou Jones. Jeho duel vysílala UFC Fight Pass a tak se znovu rozhořela diskuze o jeho případném souboji s dvaačtyřicetiletou legendou MMA Andersonem „The Spider“ Silvou.

Dana White i sám Brazilec o tomto souboji dlouho nechtěli ani slyšet, právě poslední Jonesův duel ale dává americkému bijci naději v naplnění snu. Zvláště, když je Silva nyní v klatbě za údajný dopingový nález, proti kterému se ale vehementně brání a za který dostal zpětně k loňskému srpnu roční distanc.

Kromě tohoto ale rozjel Jones už před duelem jiný „souboj“. Ten s Floydem Mayweatherem. „Jsem největší ze všech. A nic a nikdo na tom nemůže nic změnit. Nikdo nedokázal to, co jsem dokázal já. Podívejte se na to, co se mi povedlo a pak se bavme o tom, kdo je největší ze všech,“ vzkázal celému světu muž, který má už nějaký ten pátek také ruský pas.

O čem mluví? Jones je jediným boxerem historie, který získal titul mistra světa ve střední i těžké váze, k tomu vybojoval pásy také v super střední a polotěžké divizi. Nikdy se mu ale nepovedlo vybojovat titul ve váze křížové. „Jsou věci a sny, které mi nevyšly. Miluji box, všechno okolo, ale nemůžete pro naplnění těchto tužeb pokračovat donekonečna,“ řekl po své boxerské rozlučce.

ROZLUČKOVÝ DUEL ROYE JONESE JR.

Jak správně připomínají boxerští experti, posoudit, kdo je nejlepší z nejlepších je velmi těžké. „Ani když vezmeme první část jeho kariéry, kdy ze 49 zápasů prohrál jediný kvůli kontroverzní diskvalifikaci, je těžké ji porovnat s jinými velikány. Jednoduše proto, že neměl tak silné konkurenty. Ani ve srovnání s Floydem,“ napsal například ve svém sloupku Andreas Hale z Boxingscene.com.

„Je to strašně těžké posuzovat. Je více čistý rekord, který má Floyd, nebo kariéry Jones, Aliho a dalších? Nebo třeba kariéry Jima Browna a Barry Sanderse, jejichž kariéry byly krátké, nikdy neprohráli, ale vrchol zažili hodně rychle. Je to těžké posoudit, ale když se podíváte na respektovaná média a jejich žebříčky, na Jonese se často v TOP 20 zapomíná,“ píše dále Hale.

Jeho argumenty? Dle BleacherReport se umístil mezi nejlepšími bijci historie na 39. místě (v roce 2012), ESPN jej umístil na číslo 46. (v roce 2006), o devět let později na 25. místo. BoxRec.com jej pak eviduje na pozici číslo 11, opět i za velkým rivalem z minulosti Bernardem Hopkinsem.

„Floyd Mayweather je TBE (The Best Ever) v tom, jak vydělat peníze. Ale naše vrcholy nejsou stejné a nelze předstírat, že tomu tak je. Jen se na to podívejte. Nikdo, ani on, se mi nikdy ani nepřiblížil. Nikdo, koho řeknete, by se mne na vrcholu kariéry ani nedotkl,“ nenechá si vzít své pocity Jones Jr., kterého netrápí ani porážky v pozdějším věku: „Není mi smutno, že stárnu. Tak to prostě je. Všichni vědí, že s věkem se reakce zpomalují, tělo stárne. Ale pořád se cítím mlád vnitřně.“

Po jeho vyjádření si dal server Boxingscene.com tu práci a vytáhl úderové statistiky právě Jonese a Mayweathera. U prvního jmenovaného z 19 zápasů z let 1994 až 2002, u druhého u 22 zápasů z let 1998-2007, tedy z období, kdy byli oba na vrcholech kariér.

Co z těchto čísel vychází? Mayweather byl v defenzivní práci preciznější, tedy dle toho, jak často jej dokázali soupeři trefovat a on zasahoval (rozdíl činil v průměru 23,8 úderů, u Jonese 19,8 úderů). Také procento tref protivníků měl Mayweather lepší, když ti jej dokázali zasáhnout 22,5 procenty svých úderů (Jonese 27,9 procenty).

Ofenzivní čísla ale mluví pro změnu pro Jonese. Ten v průměru trefil 47,7 procenta úderů za kolo (21,2 z 44,4), Maywetather 46,3 procenta (20,8 z 44,9), přičemž průměr Compubox, který statistiky shromažďuje činí 30,1 procenta.

Hlavní rozdíl pak dělají tzv. „Power punches“. Jones zasáhl v 17,5 případech ze 31,2 (56,1 procenta), Mayweather ve 14,1 úderech z 26,9 (52,4 procenta). Že jsou oba opět vysoko nad průměrem (37,1 procenta), není třeba dodávat.

Takže kde je pravda? To nejspíše určí až historie sama. Zajímavostí budiž, že s ohledem na konce kariér, mohou oba vstoupit do Mezinárodní boxerské síně slávy ve stejný rok a třeba svoji rozepři probrat při inauguračním ceremoniálu.

Ostatně oba jsou ve svém názoru podobně tvrdohlaví. „V mé hlavě jsem byl vládcem. Jednoduché. Možná jednou přijde někdo lepší, než jsem byl já. Dosud se tak ale nestalo. Nikomu se nepovedlo to, co mne. Ani skvělému Sugaru Rayi Robinsonovi. Takže, kdo je tím nejlepším z nejlepších? Není to těžké zjistit, že jím jsem já,“ dodal na závěr svého prohlášení Jones Jr.

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FProfiboxingCZ%2Fvideos%2F1738924196167962%2F&width=633&show_text=false&height=291&appId" width="633" height="291" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allowFullScreen="true"></iframe>

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze