Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Boxerská Liga mistrů: Kdo si to rozdá o miliony dolarů a tituly v křížové váze?

  • Napsal Antonín Vavrda

Usyk vs. HuckUsyk vs. HuckPRAHA – Už je to pár dní, co se rozlosovala nově vzniklá boxerská Liga mistrů – World Boxing Super Series (WBSS), která začne prvními čtvrtfinálovými souboji v září a poté v říjnu. Je tak ideální čas si lehce představit všechny účastníky turnaje, na jehož konci čeká na vítěze hlavní díl z 50 milionů dolarů, trofej Muhammada Aliho a „Diamantový“ pás WBC.

Dnes začneme křížovou vahou, v sobotu si představíme osmičku bojující ve váze super střední.

VÍCE K BOXERSKÉ LIZE MISTRŮ:

ALEXANDER USYK (30 let, Ukrajina, 12-0, 10 KO) – mistr světa WBO

Levoruký fenomén je momentálně číslem 1 této váhové divize dle žebříčku BoxRec.com. A málokdo toto zpochybňuje. Muž, který se opět vrátil pod trenérská křídla Anatolije Lomačenka, otce jeho kamaráda Vasila Lomačenka, má možná jedinou skutečnou slabinu – chybí mu vyloženě knockoutový úder, kterým by poslal protivníky k zemi.

Většinu svých protivníků dosud zdolal tím, že je doslova uštval a zničil svoji obrovskou výbušností, na křížovou váhu neskutečnou pohyblivostí a rychlostí, a také kadencí úderů. Do WBSS vstupuje coby jasný favorit.

MARCO HUCK (32 let, Německo, 40-4-1, 27 KO) – bývalý mistr světa WBO

Soupeřem Usyka v prvním čtvrtfinále bude bývalý držitel jeho titulu – Marco Huck. Je až neuvěřitelné, že přes to všechno, co má rodák ze Srbska za sebou, tak mu je stále teprve 32 let. Jejich duel vyšperkují hned dvě skutečnosti – Ukrajinec si jej do tohoto duelu sám vybral a hlavně je ještě rychlejší a výbušnější než Lotyš Mairis Briedis, který Hucka zdolal letos v dubnu.

Muž, který v roce 2012 zle potrápil i ruského bohatýra Alexandra Povětkina, tak bude muset do podzimu něco ve svém stylu změnit. Tak, jak se prezentuje v současnosti, totiž aktuální světová sedmička proti Usykovi příliš šancí nemá.

MAIRIS BRIEDIS (32 let, Lotyšsko, 22-0, 18 KO) – mistr světa WBC

Poté, co se Brit Tony Bellew nemůže rozhodnout, zda bude bojovat v těžké nebo křížové váze a momentálně jej více než titul mistra světa zajímá to, aby zajistil dalším duelem svoji rodinu, dostal šanci vybojovat světový pás prestižní federace WBC lotyšský policista Mairis Briedis. A využil ji dokonale, na německé půdě nedal domácímu miláčkovi Marku Huckovi šanci.

První boxer své vlasti, který se stal profesionálním mistrem světa, se prezentuje tvrdým úderem, kvalitním pohybem a technikou. Aktuální světová dvojka křížové váhy mimo jiné před dvěma lety uspala v Rusku o patnáct kilogramů těžšího Manuela Charra, což je vedle skalpu Hucka dosud jeho největším triumfem.

MIKE PEREZ (31 let, Kuba, 22-2-1, 14 KO) – bývalý kontinentální šampion WBC v těžké váze

Možná největší překvapení této váhy pro WBSS. Ne snad, že by neměl na účast v pyramidě dostatečné kvality, to rozhodně ne. Perez ale za sebou momentálně nemá žádného proslulého manažera, navíc až 10. června se na čtvrtý pokus dokázal vrátit dva roky po brutální prohře s Rusem Alexandrem Povětkinem.

Ten velký kubánský talent, který v roce 2007 utekl do Irska, uspal po 91 vteřinách a vypadalo to, že tak definitivně skončila jeho kariéra. Její progres zastavil již na konci roku 2013 výhra nad jiným Rusem – Magomedem Abdusalamovem, který drsnou desetikolovou řežbu málem zaplatil životem a momentálně je upoután na invalidní vozík.

Perez, který se vyznačuje výbušností, šikovností a skvělým načasováním útoku i obrany, se letos přiznal, že po zmíněného souboji s Abdusalamovem začal hledat útěchu v alkoholu (a to i před vstupem do zápasového ringu), zároveň ale dodal, že se již s démony dokázal vypořádat a je připravený chytit za pačesy druhou šanci, kterou dostal. Pokud porazí Briedise, jeho dalším protivníkem bude lepší z dvojice Usyk vs. Huck.

MURAT GASSIJEV (23 let, Rusko, 24-0, 17 KO) – mistr světa IBF

Nová ruská nastupující krev, která se v profesionálním ringu pohybuje už šest let. Gassijev je momentálně světovou pětkou této váhy a dá se říct, že zaslouženě. 192 centimetrů vysoký tvrďák z Vladikavkazu dokázal loni v květnu za necelé kolo knockoutovat ambiciózního Jordana Shimmella, následně v prosinci šokoval zaslouženou výhrou nad krajanem Denisem Lebeděvem.

Dá se říct, že Gassijev roste každým dalším duelem a kvalitou protivníků předvádí lepší a lepší výkony. Otázkou ale je, co s ním udělá už relativně dlouhá pauza. Od zmíněného duelu s Lebeděvem totiž nestál v ringu.

KRZYSZTOF WLODARCZYK (35 let, Polsko, 53-3-1, 37 KO) – bývalý mistr světa WBC i IBF

Jediná dvojice, která neprošla draftem, ale byla jasná už před ním. Polský „Ďábel“ si květnovou výhrou nad Noelem Gevorem zajistil pozici povinného vyzývatele šampiona IBF a turnaj WBSS se stal ideálním místem, kde z jejich souboje udělat oficiální záležitost. Půjde tak o druhý čtvrtfinálový souboj v křížové váze, kde současný šampion vyzve bývalého držitele stejného titulu. Jasným favoritem je ruský bijec, Wlodarczyka ale není nikdy radno podceňovat.

YUNIER DORTICOS (31 let, Kuba, 21-0, 20 KO) – prozatímní šampion WBA

Černý kůň turnaje? Jednatřicetiletý Kubánec je obrovskou úderovou sílu, je skvělým technikem se zkušenostmi z 257 amatérských zápasů. Už tehdy bojoval na mezinárodní scéně stylem „buď všechno, nebo nic“. Jen málo jeho oficiálních zápasů skončilo na body.

V profesionálním ringu na toto navázal – pouze Edison Miranda s ním dokázal odboxovat souboj do bodové porážky, naposledy Dorticos dokázal uštvat i Francouze Youriho Kayembreho Kalengu. To se ale psalo datum 20. května 2016. V jaké formě bude v říjnu v rámci WBSS?

DMITRIJ KUDRJAŠOV (31 let, Rusko, 21-1, 21 KO) - „stříbrný“ mistr WBC

Kubánskému ranaři se postaví neméně tvrdý bijec z Ruska. Jedinou otázkou, kterou zbývá zodpovědět, je ta, zda dopadne kubánská kosa na ruský kámen, nebo opačně. Kudrjašov dokázal letos v červnu odčinit prohru s Nigerijcem Olanrewajuem Durodolou, který je stylem i postavou Dorticosovi hodně podobný.

Rozhodně ale nešlo o jednoznačný triumf, byť Kudrjašov slavil v pěti kolech. Ruské „Kladivo“ má nejspíše nejtvrdší úder ze všech účastníků turnaje, na druhou stranu, jeho obrana je všechno, jen ne pevná a také kondičně se nejeví jako bijec, který je schopen vydržet deset a více kol.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze