Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Bitva švédských kolosů. Granata a Wallina připravují učňové legendy Stewarda!

  • Napsal Antonín Vavrda

Wallin vs. GranatPRAHA – Už tuto sobotu se mohou fanoušci ve Skandinávii těšit na velký souboj dvou opravdu velkých chlapů. V ostře sledovaném švédském derby si to rozdají Otto Wallin (19-0, 13 KO) a Adrian Granat (15-1, 14 KO). Vítěz bere pás mistra Evropy, a především nehynoucí slávu ve své vlasti.

Speciální zápas si zaslouží speciální péči. Dneska vám nenabídneme tradiční preview, jak jste zvyklí. Přesto by mohly být následující řádky zajímavé. Hlavní slovo si totiž vezmou především trenéři obou švédských trenérů.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Kariéra Otto Wallina, za kterým stojí stáj Sauerland, zatím plyne tak, jak má. Sedmadvacetiletý levoruký 197 centimetrů vysoký chasník dosud zdolal s přehledem všechny své překážky. Celou tu dobu má po svém boku o 29 centimetrů menšího pomocníka. Jeho trenérem je totiž Američan Joey Gamache.

Tento brzo dvaapadesátiletý muž vybojoval v profesionálním ringu 59 zápasů. Hned 55 jich svěřenec Teddyho Atlase dokázal vyhrát. Čtyři porážky mu pak připravili hodně kvalitní soupeři, posuďte sami: Tony Lopez, Orzubek Nazarov, Julio Cesar Chavez a Arturo Gatti. Gamache pak mimo jiné dokázal porazit jistého Jeffa Mayweathera a během kariéry se stal mistrem světa dvou vah.

„Trenéřina mne baví. A je vzrušují jít společně s Ottou celou jeho kariérou. Tohle bude náš společný vrchol. Příprava Otty byla skvělá. Jako vždy pracoval tvrdě a chytře. Máme správný styl na to, abychom Granata porazili. Viděli jsme jeho zápasy, jeho chyby, víme, jak na něj. Ale nechceme toho příliš říkat dopředu. Jsme prostě připraveni,“ usmívá se sympatický šedovlasý rodák z Lewistonu.

Jak moc mu na kariéře Wallina, byť již trénoval i jiné boxery, dokazuje skutečnost, že jej připravuje u něj doma v Sundvallu. Není to tak jako v jiných případech (o jednom bude i tento článek), že svěřenec cestuje za svým koučem.

„Viděl jsem všechny zápasy Granata na videu. Vím, jaký je boxer, nemůže se před námi schovat. Stanul proti hodně kvalitním soupeřům, nyní si ale nevybral dobře. Dlouho o to stál, tak to nyní dostane. A bude ztrestán. I za to, co vypouští do médií. Na druhou stranu to je dobře, mám rád rivalitu. Postaral se o to, aby byl o tento zápas zájem,“ pokračoval ve své vyprávění Gamache.

V čem je vlastně jeho chráněnec lepší než jeho švédský rival? „Když jsem s ním začal, byl talentovaný. Ale kromě toho je ochotný na sobě pracovat, učit se, zlepšovat. Chceme nyní celému Švédsku ukázat, co v něm je. Je velký, je rychlý, má boxerskou inteligenci. A také umí být hodně tvrdý,“ řekl s tím, že v jeho táboře rozhodně není žádná nezdravá nervozita. „Granata nepodceňujeme, ale věříme ve své schopnosti,“ dodal.

Wallin a Gamache

Pro pokračování našeho ne úplně tradičního putování zákulisím tohoto souboje je třeba dodat ještě jednu skutečnost. Gamache se po konci aktivní kariéry v roce 2000 učil trenérskému řemeslu na možná nejlepší možné adrese – v Detroitu v Kronk Gymu legendárního Emmanuela Stewarda.

Proč je to tak důležité? Když šestadvacetiletého a 202 centimetrů vysokého knockoutéra Adriana Granata loni v březnu zaskočil odepisovaný Němec Alexander Dimitrenko, byl kousek od toho, aby s boxem skončil. Byť nyní prohlašuje něco jiného.

Novou chuť a také trochu té pokory našel u nového kouče a v zámoří. V městě jménem Detroit. „Myslím, že Adrian byl trochu v šoku, když sem přiletěl a my se vydali společně do tělocvičny,“ pronesl v rozhovoru pro Boxingscene.com muž, který se nyní stará o tohoto obra z Malmö. Tím mužem není nikdo jiný než pětatřicetiletý Johnathon Banks, za jehož kariérou stojí právě Emmanuel Steward.

Banks, který začínal u profíků v roce 2004, se s Gamachem dobře zná. V Kronk Gymu se zhruba pět let potkávali. A oba si Steward velmi chválil. Především pro jejich přístup – u Bankse v té době především coby boxera, u Gamacheho coby trenérského učně.

„Na rozdíl od jiných trenérů nebyl za hvězdu. Ale byl ochotný se učit a studovat, jak se stát dobrým koučem,“ řekl o něm před jedenácti lety dnes již zesnulý Steward. Nejednou trenérskou legendu sledoval při práci právě s Banksem, několikrát byl také v Rakousku v kempu Vladimira Klička.

Granat a Banks

Toho samého Klička, u kterého po smrti Stewarda návazal na jeho práci právě Banks. Ten následně vedl také Brita Dillian Whyta, aby se nyní zaměřil – podobně jako Gamache – na severské bijce, vedle Granata vede také norskou hvězdu ženského ringu Cecilii Braekhusovou.

Ale zpět do cesty Švéda do Kronk Gymu (nové tělocvičny nesoucí toto jméno). „Když viděl ty napůl rozpadlé domy, ptal se, co v nich je. Odpověděl jsem mu, že většina z nich vyhořela, nebo spadla stářím. Pak jsem dodal, že podobné to je i v jiných blocích. Nenajdete tam více jak čtyři domy vedle sebe, které drží pohromadě,“ znělo z úst Bankse, který ukončil kariéru tak trochu v tichosti v roce 2014 po prohře od Antonia Tarvera.

„Lidé z takového prostředí se nestarají o to, kdo jsi, odkud jsi. Když sem poprvé přišel Vladimir Kličko, bylo mi jedno, kdo to je. Chtěl jsem ho při sparingu sundat. A tomu samému musel nyní čelit i Adrian. Prošel si zkouškou, která ho zocelila. Všem v tělocvičně bylo jedno odkud je, kdo je. Měli jediný zájem, zbít ho,“ pokračoval.

„Myslím, že se ten měsíc tady mu hodně pomohl. Poznal, že nejde jen o to vyhrát, ale jak vyhraješ. Box je zábava pro diváky, kteří chtějí vidět show a knockouty. To mi vštěpoval Emanuel Steward, a to já vštěpuji svým svěřencům. A připravuji ho na to, že stejně jako on chce knockoutovat soupeře, chce to udělat také jeho protivník. Jde jen o to, kdo udělá svoji práci lépe,“ přidal Banks, který se s Granatem poprvé potkal, když jej pozvali na sparing právě s Whytem.

„Otto Wallin je skvělý boxer. Vlastně jeden z nejlepší ze severských zemí v historii. Máme k němu maximální respekt. Stejně jako k jeho trenérovi Joyemu Gamachemu. Bude to skvělý boj. A věřím, že Adrian udělá svoji práci lépe než Otto a bude slavit výhru,“ zakončil své povídání bývalý neúspěšný vyzývatel o titul mistra světa v křížové váze.

Uspěje nyní v pozici kouče Granata, který rozhodně k Wallinovi nechová takový respekt, jako k sobě chovají oba trenéři?

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze