Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Ajagba na cestě mezi hvězdy. Před nigerijským pekařem utíkají soupeři z ringu

  • Napsal Antonín Vavrda

Ajagba vs. Wallisch / zdroj foto: Premier Boxing ChampionsPRAHA – O víkendu měl proti sobě papírově nejtěžšího soupeře dosavadní kariéry. Jenže i s ním si pětadvacetiletý Nigerijec Efe Ajagba (10-0, 9 KO) poradil stejně jako s těmi devíti předchozími. Nebo tedy vlastně osmi...

DALŠÍ NOVINKY Z TĚŽKÉ VÁHY:

Psal se datum 24. srpna 2018 a Ajagbu čekal Američan Curtis Harper (13-6, 9 KO), zkušený to „otloukánek“ hvězdiček. Také pro tento případ byl bijec přezdívaný „The Hurt“ náhradníkem. Roli ale přijal. Nebo tedy alespoň navenek.

Ve chvíli, kdy vlezl do ringu, už věděl, co udělá. S Ajagbou si ťukl, vrátil se zpět do svého rohu, prolezl provazy a vydal se zpět do šatny. Prvotní vtípky, že na něj Nigerijec zapůsobil tak, že raději utekl, vystřídalo rozčarování a hněv všech zainteresovaných.

Mimo jiné i olympionika z Ria 2016. Ten se připravoval na další zkoušku své profesionální kariéry. Místo toho sledoval něco, co historie profesionálního boxu na takové úrovni nepamatuje. A také – ne vlastní vinou – přišel o čistý rekord. Diskvalifikace se v oficiální statistice nezapisuje coby knockoutový triumf.

O víkendu stál Ajagba v ringu od tohoto momentu, který mu ale zároveň přinesl zvýšenou pozornost médií (co kdyby se náhodou situace opakovala?), už počtvrté. Nicka Jonese i Santina Turnbowa uzemnil v úvodních kolech. Velezkušeného, leč už přesluhujícího veterána Amira Mansoura v březnu v kolech dvou, než „vraždění neviňátek“ ukončil roh poraženého.

Nyní se čekalo, co předvede německý rebel Michael Wallisch (19-2, 12 KO), který dlouho platil za evropský talent těžké váhy, jenže vlastní nedisciplinovaností nedokázal naděje do něj vkládané nikdy naplno prodat.

S Ajagbou vyloženě neselhal, ovšem spršce více než 160 úderů za 280 vteřin boje odolat nedokázal, a ringový Tony Weeks zápas odmával. Byť je třeba dodat, že při předchozím počítání nebyl Wallisch nijak výrazně otřesen. A to ani po úderu navíc od pozdějšího vítěze už ve chvíli, kdy klečel na koleni.

„Myslím, že se máme ještě hodně co učit. Ale sakra, ten chlap vyslal v prvním kole 93 úderů. A téměř každý druhý našel cíl,“ pronesl před novináři po duelu unešeně Ajagbův kouč Ronnie Shields. Že jsou to přehnaná slova?

Menší vsuvka: hlavní duel tohoto večera obstarali v lehké váze (do 61,2 kg) zkušení technici Robert Easter Jr a Rances Barthelemy. Prvně jmenovaný za 12 kol trefil 54 úderů, druhý 52. Téměř dvoumetrový Nigerijec za zmíněné kolo a půl 70! Byť je o padesát kilo těžší.

Ale zpět ke spojení Shields – Ajagba. To se začalo rodit v polovině roku 2017, tedy krátce po olympiádě v Riu, kde mladý Afričan nejprve snadno zvládl osmifinále, aby následně srdnatě bojoval o semifinále (a tím jistý bronz) se zkušeným Kazachem Ivanem Dyčkem. Prohrál 0-3 na body, ale ostudu neudělal.

A nebyl důvod zůstávat v chudé vlasti. „Ameriku a Nigérii nelze srovnávat. V mé domovině hodně lidí trpí, není moc práce. Tady ve státech mají lidé daleko více možností,“ přibližuje trošku poměry nejlidnatější země černého kontinentu, kde se během amatérské boxerské kariéry živil coby pekař.

Ajagba vs. Wallisch / zdroj foto: Showtime

Ajagba vs. Wallisch / zdroj foto: ShowtimeAjagba vs. Wallisch / zdroj foto: Showtime

Když se Ajagba vydal za velkou louži, moc dobře věděl, kam míří. Shields patří mezi respektované trenéry, jeho rukami prošli taková jména jako Mike Tyson, Evander Holyfiled, Vernon Forrest či Arturo Gatti, se kterým zažil jeho nejlepší roky.

„Je jako můj druhý otec. Když jsem přišel do Ameriky, vzal mne s sebou na jídlo a začal mi vyprávět co a jak. Vzal si mne pod svá křídla se vším, co k tomu patří. Je skvělým trenérem i člověkem, naše tréninky jsou dřina i zábava. Vše jde nesmírně hladce,“ vrací se ke svým zámořským začátkům bijec přezdívaný „Ten Jediný“.

„Má za sebou skvělou práci s těžkými vahami, ale nejen s nimi. A je to na jeho práci vidět. Když jsem přišel, neměl jsem tvrdý úder. Ronnie mne ale naučil, jak správě využívat svých dlouhých paží (216 cm rozpětí) a pomohl mi, abych z toho udělal výhodu. Navíc mám nejen tvrdý úder, ale také mne naučil pestrosti. Soupeři tak neví, co je právě čeká, mohu si vybírat z velkého úderového arzenálu,“ chválí zkušeného kouče.

Ten ho učí boxerské inteligenci, Ajagba mu oplácí ochotou se učit a naslouchat. Plody jejich spolupráce jsou stále viditelnější. Syrovost je pryč, z Afričana roste kreativní a zajímavý bojovník těžké váhy. I když samozřejmě ještě nikoliv kompletní a hotový.

Ajagba vs. Wallisch / zdroj foto: ShowtimeAjagba vs. Wallisch / zdroj foto: Showtime

Ajagba vs. Wallisch / zdroj foto: Showtime

Talent, který s boxem začal před osmi lety a který se předtím věnoval fotbalu, má dle Shieldse tak rok na to, aby se propracoval mezi elitu těžké váhy. Tedy tam, kde chce být i on sám. „Mým snem je být mistrem světa těžké váhy. To je, proč celý život trénuji. Vím, že mi to může změnit život. A nejen mne,“ zasní se bijec, který zároveň nemá problém přiznat, že i nyní vstupuje do ringu nervózní z toho, co jej čeká.

A který touží zajistit svými tvrdými pěstmi nejen sebe, ale jak to, tak bývá, i svoji rodinu. Doma v Nigérie mu fandí rodiče, dvě mladší sestry a starší bratr. „Hodně si telefonujeme, když je to jen trošku možné. Nejen s rodinou, ale i svým prvním trenérem, kamarády. Věřím, že dorazí za mnou do Ameriky až budu jednou bojovat o světový titul,“ pokračuje ještě v nostalgickém tónu.

Pak se ale vrátí zpět do reality. „Musím říct, že miluji Ameriku a Houston. Nemohl jsem se dostat do lepšího města. Navíc je tu hodně mých krajanů,“ říká mladík, který se stará zatím sám o vlastní domácnost. „Naučil jsem se tady vařit. Mám rád naše národní jídla, ale občas nepohrdnu ani tím americkým,“ přizná.

Ajagba vs. Wallisch / zdroj foto: Showtime

Ajagba vs. Wallisch / zdroj foto: Showtime

Stydět se ale nemusí, na jeho postavě návštěvy restaurací či fastfoodů rozhodně vidět nejsou. A co vlastně dělá, když má po trénincích a navařeno?

„Sleduji fotbal. Miluji Barcelonu, ale zároveň je mým nejoblíbenějším hráčem Cristiano Ronaldo. Proč? Lionel Messi je skvělý, ale Ronaldo prošel tři špičkové kluby a ve všech ukázal svoje schopnosti, svoji extratřídu. To mi imponuje,“ vysvětluje zajímavou kombinaci oblíbený klub – oblíbený hráč Ajagba.

Volbou boxerského vzoru ale příliš nepřekvapí. „Když jsem začal boxovat, hltal jsem Lennoxe Lewise,“ vyřkne jméno bijce, kterému se stylem i postavou podobá. Následně ale dodá: „Nyní ale je mým oblíbeným boxerem Efe Ajagba.“

Povede se mu totéž, co trojnásobnému světovému šampionovi těžké váhy? A vydělá vysněné miliony pro sebe, rodinu, nejbližší a také své krajany-boxery, kterým by chtěl v budoucnu pomoct?

Kdo ví, třeba už za rok touto dobou bude odpověď znít: Ano!

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze