Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Válka mimo ring! GGG: Canelo je podvodník, de la Hoya špína. Alvarez: Pošlu ho na prdel

  • Napsal Antonín Vavrda

Canelo AlvarezCanelo AlvarezPRAHA – Jsou to tři týdny, co se svět dozvěděl o dvojnásobném dopingovém provinění mexické boxerské hvězdy Saula „Canela“ Alvareze (49-1-2, 34 KO), v jehož vzorcích se objevily stopy zakázané látky clenbuterol. V posledních dnech se celý případ pořádně vyhrotil. Mimo jiné také zásluhou jeho soupeře – Kazacha Gennadije Golovkina (37-0-1, 33 KO) –, se kterým se má Alvarez utkat 5. května.

Shrnutí případu dopingového nálezu Canela Alvareze, největší boxerské hvězdy, která se takto provinila, je celkem „jednoduché“.

DALŠÍ INFORMACE K #CANELOGGG:

Sedmadvacetiletý Mexičan, který loni v září kontroverzně remizoval právě s Gennadijem Golovkinem a který se spolu s Kazachem chystá na odvetu (5. května v T-Mobile Arena v Las Vegas), neprošel 17. a 20. února namátkovou antidopingovou kontrolou na clenbuterol.

On i jeho tým – Golden Boy Boxing – oznámili, že na vině je kontaminované hovězí maso (v Mexiku a Jižní Americe se do stravy skotu tato látka přidává, protože napomáhá udržet a rozvíjet svaly a zároveň spaluje tuky), tuto vizi měl potvrdit i doktor Eichner, který pracuje pro kalifornskou laboratoř WADA (Mezinárodní antidopingová agentura). Alvarez se v následujících týdnech podrobil dalším třem kontrolám (už během kempu v USA) a všechny byly čisté.

Přesto byl před třemi dny suspendován Nevadskou sportovní komisí, která momentálně vede celé vyšetřování případu (boxovat se má v tomto státě). Řízení s Alvarezem před pětičlenným tribunálem je naplánováno na 10. dubna, tedy čtyři týdny před termínem ostře sledovaného souboje.

„Pan Alvarez má dočasně pozastavenou činnost kvůli dvěma pozitivním dopingovým testům ze 17. a 20. února. Slyšení komise je naplánováno na 10. dubna 2018. Buďto se pan Alvarez dostaví osobně, nebo podá své prohlášení telefonicky,“ potvrdil tyto kroky Bob Bennett, výkonný ředitel Nevadské sportovní komise.

Jen tak pro zajímavost, Bennett je bývalým dlouholetým agentem FBI.

Krok jeho komise rozjel pořádnou diskuzi. „Canelo je čistý, pozastavení činnosti od Nevadské komise není spravedlivé, jsem tím hodně nemile překvapený. Proč čekají až do dubna, když mají už dostatek důkazů nyní včetně toho, že Canelo byl při dalších testech čistý?!“ zaznělo například z úst prezidenta federace WBA Gilberta Mendozy.

Canelo a GGG na vážení před zářijovým zápasemCanelo a GGG na vážení před zářijovým zápasem

Trochu jinak mluvil šéf organizace WBC, Mauricio Sulejman: „Provedli jsme šetření, poskytly jim veškeré informace, takže těžko soudit, proč mu pozastavili činnost. Na základě, čeho tak udělali, to nedovedu říct, překvapilo mě to. Mohou mít nějaké další informace, vlastní šetření. Nechci spekulovat, je to čistě na Nevadské sportovní komisi.“

Je třeba zmínit, že právě jeho federace stojí za tímto případem. WBC rozjela před lety program „Čistý box“, na kterém spolupracuje s Nezávislou antidopingovou organizací pro box a bojové sporty (VADA). Právě v rámci tohoto programu jsou namátkově testování i Alvarez a Golovkin. Sulejmanovi podřízení tak předali své šetření právě Nevadské sportovní komisi.

Jeho slova mohou jistě část fanoušků i expertů znervóznět. Jsou tu ale také ta z úst promotéra kazašské mlátičky, Tom Löfflera z K2 Promotions bratří Kličků: „Jsem rád, že to komise nezametla pod koberec. Bob mi řekl, že dle pravidel museli Canela suspendovat do dalšího slyšení, na druhou stranu mi řekl, že splnil vše, co od něj chtěli, prošel dalšími testy bez problémů, takže teď vše záleží na slyšení naplánovaném na 10. dubna. GGG ten zápas chce, neutíká z něj a chystá se na něj tak, jako by byl.“

Mezi řádky se tak lze dočíst, že pokud se nestane nic nepředvídatelného, bude sezení 10. dubna jen formalitou a jeden z nejočekávanějších boxerských zápasů roku tyto prohřešky Alvareze neohrozí. To ostatně potvrdil také prezident Golden Boy Promotions Eric Gomez. Jenže...

Golovkin vs. Canelo 1Golovkin vs. Canelo 1

Jestliže přímo po zveřejnění Alvarezova prohřešku byl jeho soupeř se svým týmem celkem shovívavý a klidný, v posledních dnech se vše změnilo. Stačilo, aby se Kazach přezdívaný „GGG“ předvedl v rámci „Media Day“ novinářům a ti jej pak dostali ke svým mikrofonům. Téma „Alvarez a doping“ bylo pochopitelně tím hlavním:

„Znovu je tu výmluva s mexickým masem? Není to trochu obehraná písnička? Canelo podvádí, všichni to víme. A snaží se to schovat za nějaké maso a dělat, že se nic nestalo?! Podívejte se na jeho tělo, jsou vidět vpichy po injekcích, má nafouklé svaly. A de la Hoya ho kryje, je to podobná špína. Ať ukáže svoje fotky z přípravy lékařům a ti mohou posoudit. To je průkaznější než jakékoliv detektory lží. Ten kluk přece není v boxu první den. Také miluji mexická jídla a nikdy jsem neměl jediný problém.“

To ale nebylo všechno. „Věděl jsem, že není čistý hned po našem prvním zápase. A ví to všichni v Nevadské sportovní komisi, ale prostě se jim to hodí. Dostává se mu výhod, které jiní nemají. Jsou to podvodníci všichni, teroristé, kteří patří za mříže, tak to je,“ přidal pětatřicetiletý Kazach. Ten má dle svého kouče k dispozici fotky a také videa od fanoušků, kteří v nich upozorňují na stopy po vpiších od injekcí na břiše Alvareze.

To ostře odsoudili Gomez i Bennett. „Pokud chce GGG z tohoto zápasu vycouvat, měl by to říct na rovinu, a ne se schovávat za ty rádoby chytré řeči. Navíc je to hodně odlišné od toho, co prohlašoval před týdnem, kdy jsme o pozitivním testu Canela informovali a mluvili spolu poprvé,“ řekl prvně jmenovaný.

Golovkin vs. Canelo 1Golovkin vs. Canelo 1

A Bennett přidal: „Neexistovalo nic, co by před prvním zápasem nasvědčovalo tomu, že si Canelo pomáhá zakázanými látkami. Nikomu nenadržujeme.“

Vášně se snažil krotit také Löffler: „Gennadij se na ten zápas připravuje, jako kdyby byl. Chtěl první zápas, chtěl odvetu. On není ten, kdo by z tohoto souboje utíkal. Je prostě jen frustrovaný tím, co se děje a že se ho lidi pořád ptají na Canela. Divíte se mu. Nic neudělal.“

Jenže Golovkin s koučem Abelem Sanchezem, který je mimochodem mexické národnosti, mají jasno. „Když jedete do Vegas na zápas proti Canelovi, už na cestě prohráváte o dvě kola,“ pronesl zkušený trenér, který verzi Alvareze o kontaminovaném mase nevěří ani za mák.

Jejich podezření navíc potvrzuje ještě jedna skutečnost. Ve chvíli, kdy se provinění Alvareze zveřejnilo, v prohlášení Golden Boy Promotions byla citace právě Dr. Eichnera, který měl říct, že hladina clenbuterolu ve vzorcích mexického talentu odpovídají právě kontaminaci z hovězího masa.

Jenže LA Times před pár dny přišlo s článkem, který toto dost výrazně upravuje. Sova Dr. Eichnera byla dle respektovaného deníku vytržená z kontextu. Dopingový expert řekl následující: „Je zapotřebí dalšího vyšetřování, protože první pozitivní test (17. února) vykazoval mnohem vyšší stopy clenbuterolu než druhý (20. února).“

Golovkin a Canelo po prvním zápaseGolovkin a Canelo po prvním zápase

Jak nakonec vše dopadne, si tak budou muset všichni fanoušci a vlastně i oba bojovníci skutečně počkat až do slyšení Nevadské sportovní komise s Alvarezem 10. dubna. Oba bijci se každopádně i nadále připravují ve svých kalifornských kempech, které od sebe zhruba 240 kilometrů (Alvarez je v San Diegu, Golovkin v Big Bear Lake).

Jisté je, že zatím ani jedna strana nekalkuluje s tím, že by se duel neuskutečnil, byť Golovkin si už dle zákulisních informací otevřel zadní vrátka jménem Billy Joe Saunders (26-0, 12 KO). Jeho manažeři už údajně jednají se Frankem Warrenem, který šampiona WBO ve střední váze zastupuje, ohledně případného vzájemného střetu. Ten by byl lákavým pro oba tím, že by v něm šlo o tituly všech čtyř nejprestižnějších organizací (Golovkin drží pásy WBC, WBA a IBF ve střední váze).

A že už nyní je postaráno o pořádné napětí, pokud se Alvarez s Golovkinem 5. května střetnou, dokládají slova prvně jmenovaného, který si do San Diega poznal mimo jiné Turka Avniho Yildirima. „Nakopu mu tu jeho kazašskou prdel. Je to malá krysa, která se bojí a dělá vše pro to, aby z tohoto zápasu utekl. Je to posera. Zničím ho!“ vzkázal rivalovi Mexičan poté, co si přečetl jeho ostré slovní výpady.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze