Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

ÚVODNÍ SLOVO roku 2020: Dámy a pánové, máme se nač těšit. Doma i na světové scéně

Ducár vs. Lofidi / zdroj foto: Archiv Vasil DucárDucár vs. Lofidi / zdroj foto: Archiv Vasil DucárPRAHA – Druhá dekáda třetího tisíciletí je minulostí, startuje ta třetí. A při pohledu do roku 2019 může být pro profesionální box u nás i ve světě hodně zajímavá. Vlastně i pro ten amatérský, pokud tedy bude očista dotažena do konce.

Tuzemský profesionální box nemá na růžích ustláno. O tom není třeba polemizovat. Často jsou i oni „amatéři“ na tom lépe než profíci. O zázemí podobnému tomu ze zahraničí si mohou boxeři nechat v Česku zdát.

Proč?

Faktorů je několik, tím hlavním budiž malý zájem televizí, kde klasický box v posledních letech válcuje MMA. I díky práci Ondry Novotného, díky Oktagon MMA a také XFN. Jak ale ukázal příběh druhé organizace, nic není věčné a chyby se neodpouští.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Poslední rok ale ukázal, že český box má kde brát. Vasil Ducár, Václav Pejsar, Josef Zahradník, Pavel Šour. Ti všichni a k nim třeba i slovenský střelec Robo Rácz dělají domácímu rohovnickému sportu v zahraničí skvělou reklamu.

A i když rádoby spravedlivý český národ toto vnímá trochu jinak, než by měl, pak práce Lukáše Konečného s Fabianou Bytyqi a Tomášem Šálkem pak ukazuje, že náš box není bezejmenný. Fabiana má u „své“ federace WBC velmi silnou pozici, a to je třeba ocenit, nikoliv hanit. Kdyby ji totiž měl před více než jedenácti lety třeba Ruda Kraj, možná by jeho duel o titul mistra světa vypadal a dopadl úplně jinak.

Profesionální box je především byznys. Cirkus. Tak, jak je i MMA. A tam to paradoxně při zvyšující se popularitě domácí scéně nikomu nevadí. Protože, co si budeme povídat, poslední rok mimo jiné ukázal, že marketing mnohdy předběhl sportovní kvalitu domácí scény. To není rýpání, podpichování. Ne, před tímto je třeba smeknout.

Na základech pozic Bytyqi a Šálka ale jde nyní stavět. A Konečný tak chce učinit. KONEČNĚ! A pokud se zákulisní jednání povede dotáhnout do konce, o čemž vás budeme zavčas informovat, mají se domácí fanoušci boxu skutečně nač těšit.

Ne, nebudeme tu svědky hned akcí a lá Eddie Hearn, Frank Warren, Top Rank, Premier Boxing Champions či RCC Boxing, ale třeba se už ve druhé polovině roku dočkáme něčeho podobného jako předvádí Poláci, Francouzi či Španělé.

Velký rok 2020 čeká i na příznivce světového boxu. V nižších vahách je nabito. Příběhy Naoyi Inoueho, Vasila Lomačenka, Miguela Berchelta táhnou. Stejně tak cesty Gennadije Golovkina, Dannyho Jacobse a další. A pak jsou tu esa v čele s Canelem Alvarezem a Anthonym Joshuou, kteří jsou bez nadsázky globálními sportovními hvězdami.

Přičtěme k tomu nestárnoucího Mannyho Pacquiaa, neustále se připomínajícího se Floyda Mayweathera a hlavně únorový šlágr Deontay Wilder – Tyson Fury II. a je zde koktejl, který musí bavit. A navíc to vypadá, že začal bavit i tuzemské televize v čele se Sport TV, takže všechny tyto hvězdy budeme moct sledovat v přímých přenosech, a nikoliv skrze internetové streamy.

O velkých zápasech roku 2020 a také o talentech boxu pro tento rok ale v dalších dnech. To by vydalo na dlouho a přece jen, Nový rok je Nový rok...

Z pořádné kocoviny se už nějaký ten pátek probouzí i amatérský box, který poprvé pod pěti olympijskými kruhy nebude řídit AIBA, ale samo MOV.

A pro AIBA (a vlastně nejen pro AIBA, ale i některé národní svazy) platí de facto totéž, co pro celý ruský sport. Dokud nepřijde pokora, totální změna ve vedení, přetrhání starých vazeb a práce na zcela nových základech, z kocoviny se může rychle vyklubat otrava alkoholem...

Amatérský box dostal loni poslední varování. Musí ho vzít vážně (někteří se dle toho chovají), jinak totiž klidně může přijít o olympijský status. Jen historie a zájem o tento sport dnes už totiž nestačí. Za branami MOV stojí řada mladých chrtů čekající na svoji šanci.

Není myslím třeba dodávat, že ztráta statusu olympijského sportu by měla pro box nedozírné důsledky. Chvíli by to ještě fungovalo samospádem, ale poté by nastaly problémy. V řadě států drží box peníze z olympijských výborů. Ze státní pokladny. A světě div se, platí to i pro silné země jako jsou USA či Velká Británie.

Snad to důležití lidé pochopí. Snad nebude Tokio na dlouhou dobu poslední olympiádou s boxem ve svém programu. A snad se amatérský box postaví zpět pevně na nohy tak, aby z jeho pozice mohl těžit i ten profesionální. Nejen u nás, ale i ve světě...

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2020 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze