Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Usyk si na titulovou šanci počká. Hearn s ním má ďábelský plán, musí pomoct Joshua

  • Napsal Antonín Vavrda

Usyk vs. Witherspoon / zdroj foto: Boxingscene.comUsyk vs. Witherspoon / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – Debut v těžké váze má Ukrajinec Alexander Usyk (17-0, 13 KO) úspěšně za sebou. Náhradníka, Američana Chazze Witherspoona (38-4, 29 KO) donutil po sedmém kole duelu v Chicagu vzdát. Co bude s bývalým králem křížové váhy dál?

Vyzkoušel, obstál, potvrdil pozici povinného vyzývatele federace WBO v těžké váze. A teď babo raď, jak s touto pozicí naložit.

Spolu-manažer Alexandra Usyka – Eddie Hearn – si ale zjevně ví rady vždy. A vymyslel doslova ďábelský plán.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

„Měl by bojovat s vítězem Andy Ruiz Jr vs. Anthony Joshua II., ale příliš tomu v nejbližším půlroce nevěřím, přestože Alex pojede v prosinci na tento duel do Arábie,“ rozpovídal se pro zámořská média promotér Matchroom Boxing, který je úzce spjat s DAZN a který organizoval debut Usyka v těžké váze, stejně jako má pod palcem zmíněnou odvetu o pásy federací WBA, IBF a WBO.

Právě v posledně jmenované federaci je Usyk nově povinným vyzývatelem. Jenže...

Vítěz prosincové bitvy bude mít ještě jednoho povinného vyzývatele, Bulhara Kubrata Puleva, kterého zastupuje Top Rank Boxing. A to skrze federaci IBF, která v minulosti několikrát ukázala, jak umí být nekompromisní.

To si Hearn moc dobře uvědomuje. „Je jasné, že nám poví, že si musíme vybrat. A pokud tak učiníme, vybereme si Puleva,“ řekl britský funkcionář. Proč?

Odpověď je jednoduchá – Usyk mu nikam neuteče, je „jeho“. I kdyby byl vítěz Ruiz vs. Joshua II. nucen pás uvolněn, má v záloze svého bojovníka. V případě IBF tomu tak není. Volba to je tak naprosto jasná.

Pochopitelně musí být splněna ještě jedna podmínka. A to, že před šejky v Arábii zvítězí britský obr. Že si vezme zpět vládu nad těžkou vahou, o kterou přišel 1. června prohrou v prvním duelu s mexickým milovníkem Snickers.

„Je to jednoduché, Usyka posuneme pro volný titul mistra světa WBO, zároveň proběhne povinná obhajoba titulu IBF (Joshuy?) a poté se oba střetnou ve vzájemném souboji. Ale samozřejmě uvidíme, jak vše dopadne, všichni víme, jak to v boxu chodí,“ přidal s úsměvem Hearn.

Je ale téměř jisté, že podobnému scénáři se vlastně nebude stranit ani Ruiz, ani Joshua a už vůbec ne Usyk. Ten po výhře nad Witherspoonem pronesl, že chce boxovat o titul mistra světa. A je mu vlastně úplně jedno proti komu. On sám by vlastně nejvíce chtěl šampiona WBC Deontaye Wildera, protože se mu jeví jako nejsnadnější protivník z elity.

Pokud se ale nestane nic neočekávaného, tak tento duel momentálně ve hře není. Nejreálnější je skutečnost, že si ještě dá před zmíněným zápasem o volný pás WBO další „rozehřívací“ duel. Duel, ve kterém bude opět o něco lépe připravený na těžkou váhu.

„Věřím, že pro další duely budu ještě větší a těžší, než jsem byl nyní. Pro mne osobně to nebude žádný velký problém, jen chci jít postupnou cestou. Správnou cestou. Protože nechci ztratit své další přednosti, především pak svůj pohyb a rychlost,“ řekl po triumfu nad Američanem ukrajinský přizrak, který má jediný cíl:

Po křížové váze sjednotit také tu těžkou a vyrovnat se svému idolu, legendárnímu Američanovi Evanderu Holyfieldovi.

A rozdíl mezi oběma vahami, které jsou ohraničeny 200 librami, tedy 90,9 kilogramy?

„Především dynamika. Pohybu a úderů. Cítím svoji i jejich sílu daleko více než v kříži. A myslím, mám to vyzkoušené, že nejjednodušší, jak se tvrdým úderům vyhnout, je co nejlepší obrana. Tak, abych ty nejtvrdší údery těchto velkých chlapů vůbec neinkasoval,“ vysvětlil svůj pohled na věc.

Zvládne to praktikovat i v ringu? A proti lepším soupeřům, než jakým byl – při vší úctě k němu – Chazz Witherspoon?

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze