Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Tyson Fury: Já jsem největší šampion ze všech. Můj status jde 100 let do historie!

Tyson Fury / zdroj foto: Boxingscene.comTyson Fury / zdroj foto: Boxingscene.comLONDÝN – Britská těžká váha Tyson Fury (27-0-1, 19 KO) si myslí, že on je aktuálně tím nejdůležitějším šampionem v těžké váze. Právě rodák z Manchesteru se aktuálně pyšní statusem „Lineal Heavyweight Champion“.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Abychom si v tom udělali trochu jasno.

Svého času existoval pouze jeden mistr světa – tento pás udělala Americká boxerská asociace (NBA). Ta se ale – pochopitelně kvůli penězům – v roce 1961 roztříštila. Nejprve vznikly federace WBC a WBA (nástupnická), v 80. letech minulého století pak přibyly federace IBF a WBO, kterou Mezinárodní boxerská síň slávy respektuje od roku 2007.

Proto jsou tyto čtyři federace brány za ty nejrespektovanější ze všech. Skrze ně totiž vede případná cesta za nesmrtelností (Síní slávy).

Síň slávy je pak klíčová i pro pochopení statusu „Lineal Heavyweight Champion“. Stojí za ní totiž IBHOF, která sdružuje BWAA (Americká asociace boxerských novinářů) a stojí za ní také IBRO (International Boxing Research Organization).

IBRO existuje už od roku 1892 a jejím cílem bylo určit jednoho mistra světa v těžké váze (tehdy jiné váhy neexistovaly). A vznikl status „Lineal Heavyweight Champion“.

Status, který se uděluje aktuálně nejlepší světové těžké váze už od roku 1885. Tento status je dědičný, patří nespornému světovému šampionovi a přijít o něj může jedině tak, že odejde do důchodu (zemře), poruší nějak pravidla, nebo jej porazí někdo jiný.

Pro mnoho expertů je tento status více než všechny ostatní pásy světa (za respektované novináře třeba lze jmenovat Dana Rafaela či Steva Farhooda.

A pochopitelně si jej i výrazně cení jeho současný držitel, kterým je právě Tyson Fury. Byť tedy až od chvíle, kdy mu jiné pásy nezbyly. A také od chvíle, kdy zjistil, že o tento status přes odchod do důchodu i různé prohřešky nepřišel.

IBRO jej totiž neudělila ani Deontayi Wilderovi, ani Anthonymu Joshuovi, byť ten také porazil jeho bývalého držitele, Ukrajince Vladimira Klička. Jenže zatím neporazil právě Furyho. Ani jeden z nich.

„Žebříčky jako takové mne nezajímají. Tom Schwarz (utká se s ním 15. června v Las Vegas) je pro mne více než respektovaný soupeř. Jsem Lineal Heavyweight Champion. Mám status, který je zde více než sto let. Tituly pro mne nic neznamenají, toto ocenění také. Nikdo mi nemůže ukládat s kým budu boxovat, nějaké povinného, nepovinné obhajoby. To mne nezajímá,“ pronesl ostrovní obr.

„Gipsy King boxuje, kdy chce a proti komu chce. Lidé říkají, že bychom měli boxovat s Wilderem a Joshuou proti sobě. Ale pokud si dobře pamatuji, já jsem do Ameriky šel a porazil Wildera. Znovu a znovu jsem dokázal, že mohu dělat to, co chci já,“ pokračoval sebevědomě a připomněl, že i přes dvě počítání byl v souboji se šampionem WBC pro mnohé on tím lepším boxerem v ringu.

„Po duelu se Schwarzem budu mít pár dní volno a poté se vrátím zpět do kempu a budu pracovat. Proč? Protože další zápas budu mít 28. září, dostal jsem toto datum a těším se na něj. V příštím týdnech a měsících budu velmi aktivní,“ dodal 206 centimetrů vysoký bijec, který dle aktuálních videí a fotek vypadá snad v ještě lepší formě než loni na podzim před zmíněnou bitvou s americkým rivalem.

Schválně, kdo ze zmíněného dua se přihlásí o termín 28. září, pokud se potvrdí?

Čas na přípravu by měli všichni zhruba stejnou. Wildera čeká 18. května střet s krajanem Dominikem Breazealem, Joshua se 1. června střetne s Američanem s mexickými kořeny Andym Ruizem Jr.

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2020 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze