Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Top 15 zápasů roku 2022: Canelo-GGG, Fury-Usyk, Joshua-Joyce a ženské války

  • Napsal Antonín Vavrda

Top 15 zápasů roku 2022?Top 15 zápasů roku 2022?Pojďme se nyní zasnít. Každý fanoušek má v hlavě boxerské souboje, které by chtěl vidět. Některé, ty historické, kdy se poměřují jednotlivé dekády, jsou již nesplnitelné. Některé ale závisí vlastně „jen“ na vůli boxerů a především promotérů. Nabízíme vám patnáct nejzajímavějších duelů roku 2022 dle naší redakce, které by si dle nás jistě nenechal ujít žádný boxerský fanoušek.


DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:


1. Tyson Fury (31-0-1, 22 KO) vs. Alexander Usyk (19-0, 13 KO)
– o tituly WBC, WBA, IBF, WBO a The Ring v těžké váze

Ano, ve společnosti panuje názor, že největší výdělek by všem zaručil britský souboj Furyho s Anthonym Joshuou. Ano, něco na tom bude. Usyk skutečně není tak lukrativní pro jakýkoliv světový trh. Na druhou stranu, čistě sportovně. Čistě po boxerské stránce. Duel manchesterského obra s ukrajinským tanečníkem je nyní na absolutním vrcholu. Nejde jen o to, že by byly ve hře všechny pásy, prostě jde o dění mimo ring, jde o střet dvou neortodoxních stylů.

2. Canelo Alvarez (57-1-2, 39 KO) vs. Gennadij Golovkin III. (41-1-1, 36 KO)
- o tituly IBF, IBO, The Ring a WBC Franchise ve střední váze

Tento duel je na druhém místě primárně pro to, že je prostě žádaný. Fanoušky, experty, možná i boxery, těžko říct. Na druhou stranu, sportovně už takový smysl nedává. Jeho oddalování nahrává Canelovi, který je o osm let mladším z této dvojice.

Obrovská škoda, že první, nebo druhý duel nedopadl jinak, tedy ve prospěch „GGG“. Trilogii bychom totiž viděli stoprocentně. Takhle se může Mexičan vykecávat na vše možné, jen aby do ní nemusel. A pokud ano, tak proti zubem času oslabenému rivalovi. Bohužel, i tak vypadá sportovní byznys, na jednu stranu je to od Canela pochopitelný přístup.

Zároveň je pravdou, že pokud by si předtím dokázal „GGG“ poradit s Muratou a Canelo opravdu absolvoval duel v kříži proti Makabuovi, návrat do střední váhy by jej mohl oslabit. Ano, měl by na shazování čtyři měsíce, ano, je v tom skvělý, ale stejně. Jistou roli by to hrát mohlo...

3. Terence Crawford (38-0, 29 KO) vs. Errol Spence Jr (27-0, 21 KO)
- o tituly WBC, IBF, WBO a The Ring ve velterové váze

Dva neporažení šampioni velterové váhy, dva v otočeném gardu boxující bijci, oba rychlí, šikovní, precizní. Co více si přát? A musí si moc dobře uvědomovat oba. Pokud ukončí kariéru bez jména rivala v rekordu, budou litovat. A do konce života to budou mít na stole. Otázkou je, zda se kluci domluví ve chvíli, kdy je Crawford volným agentem a Spence neboxoval už nyní 14 měsíců. V tomto případě totiž hraje čas pro druhého jmenovaného, který je o tři roky mladší než rival. A také o něco větší...

4. Artur Beterbijev (17-0, 17 KO) vs. Dmitrij Bivol (19-0, 11 KO)
- o tituly WBC, WBA, IBF a The Ring v polotěžké váze

Ruský souboj o tři tituly mistra světa v jedné z profesionálních vah? Fantazie. Zvláště, když v jednom rohu by byla síla, ve druhém šikovnost. Oba jsou navíc neporažení. Další souboj, který se na papíře vyloženě nabízí, jenže promotéři sledují trochu jiné zájmy než ukojit lačnící fanoušky tím nejlepším možným. Tím, co opravdu chtějí. Na druhou stranu, pokud ještě předtím uvidíme duel Bivola se třetím šampionem Joem Smithem Jr., budeme moct naopak mocným poděkovat.

5. George Kambosos Jr (20-0, 10 KO) vs. Vasyl Lomačenko (16-2, 11 KO)
- o tituly WBA, IBF, WBO, The Ring a WBC Franchise v lehké váze

Lehkou váhu jsme rozebírali několikrát ze všech možných úhlů. Ano, sjednocující duel je ten mezi Kambososem a Haneym, na druhou stranu, také Australan si moc dobře uvědomuje, že mít, nebo nemít v rekordu jméno Vasyla Lomačenka, to je to, oč tu teď běží. Při vší úctě k šampionovi WBC, souboj přemožitele Téofima Lopéze s ukrajinským fenoménem, který mu předtím podlehl, je něco, co přitáhne pozornost všech.

6. David Benavidez (25-0, 22 KO) vs. David Morrell Jr (6-0, 5 KO)
- o titul WBA (regular) v super střední váze

Možná si řeknete, že je to trochu úlet. A ano, promotérsky to příliš smysl nedává, Benavidezovi je 25 let, Morrellovi 23, oba jsou neporažení, oba míří k výšinám. Z pohledu fanouška by šlo o fantastický duel právě díky tomu, že proti sobě stojí dva dravci, kteří oba tak trochu sledují Canela Alvareze. Vítězství ve vzájemné bitvě by mohlo být solidní přihláškou. A ve chvíli, kdyby šlo o strhující podívanou, tak i o začátek velké rivality, která by nemusela skončit jedním duelem v jedné váze...

7. Canelo Alvarez (57-1-2, 39 KO) vs. Artur Beterbijev (17-0, 17 KO)
- o tituly WBC, IBF a The Ring v polotěžké váze

Pokud by snad nedošlo na trilogii s Golovkinem a Beterbijev by se nepotkal s krajanem Bivolem, toto by rozhodně byla solidní náhrada. Možná v konečném důsledku ještě zajímavější střet. Důkazem budiž fakt, že Mexičanovi se do střetu s ruským ranařem prostě nechce.

Ano, nechuť schovává za různé argumenty (věk, nezajímavý styl, slabí dosavadní soupeři), žádný z nich ale není příliš relevantní. Prostě je to pro současného krále boxu příliš velké riziko a malá odměna (jen dva tituly ve váze, kde už mistrem světa byl).

8. Terence Crawford (38-0, 29 KO) vs. Josh Taylor (18-0, 13 KO)
- o titul WBO ve velterové váze

Oba jsou sice momentálně v jiné váze, Skot se ale netají tím, že by rád jednou zamířil do velteru. A že by si to rád rozdal právě s Crawfordem. Jejich střet navíc nabízí hodně zajímavý příběh. Krom toho, že jsou oba (zatím) neporažení, tak oba dokázali sjednotit lehkou velterovou váhu. „Lovec“ z Omahy v létě roku 2017, Taylor jí takto dominuje právě v těchto dnech a měsících.

9. Emanuel Navarrete (35-1, 29 KO) vs. Rey Vargas (35-0, 22 KO)
- o titul WBO v pérové váze

Jednička a dvojka pérové váhy o titul WBO prvně jmenovaného. Oba Mexičané, oba 35 výher, Navarrete s jednou prohrou, Vargas s čistým štítem. V super bantamové váze na jejich souboj nedošlo, druhou šanci mají nyní. A byla by škoda ji nevyužít.

10. Nonito Donaire (42-6, 28 KO) vs. John Riel Casimero (31-4, 21 KO)
- o tituly WBC a WBO v bantamové váze

Borci v předchozích dvojicích se až na Canela s Golovkinem, kde trochu té zlé krve bylo a stále je, naprosto respektují. Filipínští krajané se ale nemohou od jara loňského roku ani cítit. Měli se potkat už v létě, Donaire ale kvůli urážkách svého extravagantního rivala ze souboje odstoupil. Rivala, za kterým navíc stojí stáj Mannyho Pacquiaa. Pokud by se nakonec povedlo promotérům oba dostat do jednoho ringu, byla by z toho určitě fantastická a ostrá podívaná.

11. Anthony Joshua (24-2, 22 KO) vs. Joe Joyce (13-0, 12 KO)
- netitulový duel v těžké váze

Možná překvapivé, ale na druhou stranu, proč ne? Na jedné straně olympijský šampion z Londýna, na straně druhé stříbrný (zlatý?) z Ria 2016. Dva bývalí tréninkoví a reprezentační parťáci, hvězda a její nástupce. Ano, oba mají rozdílné promotéry, kteří se dvakrát nemusí, na druhou stranu, nebyl by tento duel lákadlem pro fanoušky a ideálním vyzývatelským soubojem pro případného absolutního šampiona, kterého by určil střet Furyho s Usykem?

12. Katie Taylorová (20-0, 6 KO) vs. Amanda Serranová (42-1-1, 30 KO)
- o tituly WBC, WBA, IBF, WBO a The Ring v lehké váze

O tomto duelu se mluví už tři roky a pokud nechtějí být všechny zainteresované strany za blbce, tak letos na něj už musí konečně dojít. Na jedné straně fenomenální, ale přece jen už pětatřicetiletá Irka, na straně druhé nejúspěšnější profesionální boxerka všech dob, o dva roky mladší portorická levoruká mašina. Ano, bez diskusí momentálně nejlákavější ženský souboj vůbec.

13. Claressa Shieldsová (11-0, 2 KO) vs. Savannah Marshallová (11-0, 9 KO)
- o tituly WBC, WBA, IBF, WBO a The Ring ve střední váze

Tyto dvě dámy ale mohou směle konkurovat. Pokud si Shieldsová dle předpokladů poradí na začátku února s Emou Kozinovou, souboji s Marshallovou by dle toho, co prezentují promotéři z BOXXERu, nemělo nic bránit. Šlo by jen o to najít správné místo a termín. Shieldsová totiž kariéru boxerky kombinuje s kariérou MMA bojovnice se smlouvou s organizací PFL. Pořád je ale ve hře symbolické datum 14. května 2022, tedy deset od doby, kdy Marshallová jako jediná Američanku porazila.

14. Mikaela Mayerová (16-0, 5 KO) vs. Alycia Baumgardnerová (11-1, 7 KO)
- o tituly WBC, IBF, WBO a The Ring v super pérové váze

S ohledem na šokující, ale zaslouženou výhru Baumgardnerové nad Harperovou v listopadu skončeného roku, se tento duel vytvořil vlastně tak trochu sám. Právě Harperová se měla americké hvězdě postavit v boji, který by zase o krok přiblížil sjednocení super pérové váhy. Nyní to vypadá na zámořský souboj, zvláště, když je senzační šampionka WBC volným televizním agentem a žádné zákulisní hry dohodě nebrání.

15. Katie Taylorová (20-0, 6 KO) vs. Chantelle Cameronová (15-0, 8 KO)
- o tituly WBC, WBA, IBF, WBO a The Ring v lehké váze

Také zde by nyní už nebyl takový problém najít shodu, obě dámy boxují pod smlouvou s Matchroom Boxing a DAZN. A není asi třeba dodávat, že to byl i cíl. Obě mají svoji historii, obě se znají z amatérského ringu, dokonce se utkaly, slavila pochopitelně Irka. Mezi profesionálkami je zatím důraznější a tvrdší Cameronová, která ale na druhou stranu rozhodně nestála proti tak kvalitní konkurenci. Ostrovní derby žen by ale rozhodně přilákalo pozornost.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze