Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Těžká váha v roce 2022: Prožene Furyho a spol. třeba i Ngannou? A koho sledovat?

  • Napsal Antonín Vavrda

Těžká váha rok 2022Těžká váha rok 2022Zatímco roky před koronavirem jsme pro vás chystali řadu anket napříč boxerským světem za právě skončený rok, poslední dva roky je to trochu jiné. A nastolené trendu se budeme držet také nadále.

V boxerské rubrice vám nabídneme z ohlédnutí naši pětici nejlepších boxerů roku a pět nejlepších knockoutů, nejtvrdší K.O. roku pak přineseme v rubrice MMA. Více se ale ohlížet nebudeme, je to zbytečné, raději se těšme, co nás čeká.


DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:


A v následujících dnech, kdy je tradičně – a teď i kvůli další, 289. vlně covidu – v boxerském světě klidněji, bude pro podobné výhledy místa a času dost a dost.

Začít něčím jiným, než těžkou vahou by pak bylo rouháním, vždyť je to stále, minimálně v našich luzích a hájích ta nejsledovanější váhová kategorie. Tak pojďme na to. Koho se vedle šampionů a jejich potenciálních hlavních vyzývatelů vyplatí letos sledovat?

Šampion WBC a The Ring: Tyson Fury (31-0-1, 22 KO)
Povinný vyzývatel: Dillian Whyte (28-2, 19 KO)

Šampion WBA, IBF a WBO: Alexander Usyk (19-0, 13 KO)
Smluvní vyzývatel: Anthony Joshua (24-2, 22 KO)

Francis Ngannou (šampion UFC v těžké váze)

Na vrcholu je pouze z jediného důvodu – láká to fanoušky. Je ale jasné, že kočkování s Tysonem Furym na sociálních sítích tuto linii jen tak nepřeroste. Ze dvou důvodů – Ngannou se musí soustředit na obhajobu titulu proti Cirylu Ganeovi, která je na plánu 22. ledna. Koukání se přes rameno Francouze by se mu mohlo zle vymstít. A tím druhým je postoj Dana Whita, prezidenta UFC, který po posledních událostech prostě své bojovníky do boxerského ringu pouštět nechce.

Joe Joyce (13-0, 12 KO)

Na rovinu. Pokud „Juggernaut“ nedostane v roce 2022 šanci bojovat o jeden z top pásů v těžké váze, bude to ostuda. Ano, také on je šikovně tlačen vzhůru promotéry, ale na druhou stranu – vše, nač narazil, to smetl. Bez absolutně jakýchkoliv diskusí, kontroverzí. Prostě jako náklaďák, jak si lze volně přeložit jeho přezdívku.

Nikdo ve špičce těžké váhy – z boxerů, kteří chtějí světový pás – nemá na kontě více ex-šampionů, nebo vyzývatelů některého ze šampionů, jako Joyce. Můžeme o tom vést diskuse zprava, zleva, ale nikdo, opravdu nikdo si nezaslouží titulovou šanci tak jako on. Basta. Tečka. Hotovo.

Bachodir Jalolov (9-0, 9 KO)

Julio Cesar Calimeno byl sice tak trochu omyl, nic to ale nemění na tom, že tenhle chlap má všechny předpoklady stát se mistrem světa mezi profíky. A šikanovat pár let tuhle divizi. Je obrovský. Silný. Rychlý. Šikovný.

Zkušený, vždyť jde o úřadujícího olympijského šampiona i mistra světa mezi amatéry. Je jediná otázka – budou ho promotéři zatím ještě chránit, budovat mu rekord a počkají až současná špička „přezraje“ a pak ho teprve vypustí, nebo mu dopřejí velké jméno do rekordu už letos, nebo v dalším roce? Velké jméno typu Chisora, Whyte, Helenius, Kownacki a lepší?

Andy Ruiz Jr. (34-2, 22 KO)

Dvaatřicetiletý ex-šampion je pořád lákadlem. Navíc souboje s Joshuou a Arreolou ukázaly, že není ani on neotřesitelný, nesestřelitelný. V kuloárech se mluví o jeho odvetě s Josephem Parkerem, či soubojích proti Deontayi Wilderovi, Derecku Chisorovi, Joemu Joycemu, Ali Erenu Demirezenovi. Všechny vypadají lákavě, a i kdyby vyšel jen jeden z nich, stálo by to za to. Ruiz má v sobě obrovský potenciál, což ukázal v prvním souboji s Joshuou. Jen ho musí v ringu prodat.

Frank Sanchez (20-0, 13 KO)

Tenhle devětadvacetiletý „Kubánský Blesk“ na sebe upozornil, ne, že ne. Navíc má za sebou silné zázemí týmu Canela Alvareze, kam se ale rozhodně nedostal zadarmo. Slova o tom, že by vyřídil Usyka či Furyho jsou samozřejmě jen taháky pro média, ale pokud zvládne v dalším duelu jednu top výzvu (Helenius, Joyce, Chisora), klidně se může do velké titulové hry ještě na podzim roku 2022 dostat.

George Arias (17-0, 7 KO)

183 centimetrů, zhruba 102 kilogramů. Tenhle Dominikánec není zbraní hromadného ničení, rozhodně není ani tím nejsledovanějším boxerem současnosti, ale talent v něm dříme. Jen musí zůstat aktivní a bez zranění. Ve třiceti letech se dostává do ideálního věku a už skutečnost, že z pozice prcka dovede v těžké váze vyhrávat nad obry na body o něčem svědčí.

Martin Bakole (17-1, 13 KO)

Jeho nejbližším duelem by měl být ten s Tonym Yokou (11-0, 9 KO). Ten určí ráz kariéry pro oba, autor záměrně vybírá mladšího bratra šampiona WBC v křížové váze Ilungy Makabua. Mezi profíky je zkušenější, je tvrdý, neuvěřitelně silný, roste zápas od zápasu. Strojově boxujícího a domácím prostředním chráněného Yoku by měl zdolat. Zvláště, když oba o zápase vědí dlouho dopředu a nyní kvůli koronavirovým restrikcím dostali ještě více času na přípravu.

Murat Gassijev (28-1, 21 KO)

Usyk ruského bohatýra v roce 2018 zle vyučil, jenže to bylo ještě v křížové váze, a hlavně tehdy bylo tomuto bijci stále teprve jen 25 let. Ano, v těžké váze zatím nestál proti reálné výzvě, právě to by se ale mohlo letos změnit. A hlavně by bylo zajímavé. Je urostlý, rychlý, výbušný, paradoxně by jeho stylu mohla supertíha, kde není tolik pohybu jako o váhu níže, sedět. Plusem je také jeho odolnost.

Robert Helenius (31-3, 20 KO)

Finského veterána opakovaně vyhodíte dveřmi, poděkujete mu to, řeknete, že ho nechcete vidět, a on se vrátí tu oknem, tu sklepem. Pokaždé ale působivě. Nejprve se tak stalo v roce 2018, kdy vystřelil z trenek Erkana Tepera, podruhé v posledních dvou letech, kdy opakovaně sešrotoval Adama Kownackiho. „Severská Noční můra“ to nejspíše už nikdy na titul mistra světa nedotáhne, pořád ale může prověřit ambice třeba Ruize, Franka Sancheze, Tonyho Yoky, nebo si dát odvetu s Whytem.

Otto Wallin (22-1, 14 KO)

Na severu Evropy ještě zůstaneme. Bráchové Sauerlandové mají ve zvyku své bijce až přehnaně chránit (viz. níže Filip Hrgovič). Wallin budiž důkazem. Na závěr spolupráce opanoval švédský souboj s Adrianem Granatem, po přesunu do zámoří doslova ohromil výkonem proti Tysonu Furymu, který mu vynesl další dva zajímavé souboje. Oba zvládl. A nyní tento dvoumetrový levák platí za jednoho z nejatraktivnějších a nejzajímavějších talentů čekajících na svoji šanci.

Whyte mu ji na oko nabídl, ve chvíli, kdy se ale přiblížil souboji s Furym, takticky z duelu pro „zranění“ vycouval. Dle všeho je jejich střet už definitivně pasé, v divizi je ale dost neméně zajímavých alternativ, třeba i severské derby s Heleniem, nebo výše zmínění Parker, Chisora, Gassijev, případně Joyce...

Efe Ajagba (15-1, 12 KO)

Kult knockoutéra z Nigérie sice v říjnu ukončil Frank Sanchez, je ale třeba vidět skutečnost, že Ajagba je podobný Joshuovi či třeba Wilderovi. Jsou na ně kladeny velké nároky, velká očekávání, proti svým soupeřům jsou ale brutálně nezkušení.

Dvoumetrovému ranaři je stále teprve 27 let, na olympiádu se v roce 2016 se probil skrze africkou kvalifikaci, která je rozhodně slabší než ta zámořská nebo evropská. Pokud se z prohry od Sancheze poučí, můžeme od něj čekat velké věci. A rozhodně stojí za pozornost expertů i fanoušků.

Filip Hrgovič (14-0, 12 KO)

Devětadvacetiletý Chorvat hazarduje. Výběrem soupeřů. Ne snad jejich kvalitou, ale právě naopak. Promotéři tvrdí, že s ním nikdo boxovat nechce, na druhou stranu, asi to holt bude chtít více peněz a ujasnit si, co s ním dál. „El Animal“ je talent, který ničím extrémně nevyniká, ale zároveň nemá vyloženě slabinu.

Má obrovské zkušenosti z amatérů, je sebevědomý, ví, co v něm dříme. V tomto je podobný třeba i Usykovi. Ví, že jej nemůže nic a nikdo zaskočit, že už zažil skoro vše. Je ale načase, aby to pochopili také bráchové Sauerlandové a Eddie Hearn a přestali mu předhazovat borce s uměle vytvořenými čistými rekordy jako v roce 2021. Podobné zápasy Hrgovičovi nic nedávají, jen ho degradují.

Arslanbek Machmudov (13-0, 13 KO)

Podobně hrozivě působící ruský medvěd skončil bohužel doživotně upoután na invalidní vozík. Paralela s Magomedem Abdusalamovem je přísná, ale nabízí se. Machmudov každopádně dosud prochází profesionální kariérou jako nůž máslem, pokud uspěje také v blížícím se souboji s polským „Vikingem“ Mariuszem Wachem, bude ale muset trošku s promotéry sešlápnout pedál. Ve 32 letech už není moc nač čekat. A duel se soupeřem, kterému se podobně buduje kariéra, se vyloženě nabízí.

Vladyslav Sirenko (19-0, 16 KO)

Šestadvacetiletý Ukrajinec je šikovný a silný zároveň, prostě východní škola, která má navíc za sebou hodně kvalitní amatérskou průpravu. To vše v teprve šestadvaceti letech. Platí pro něj totéž, jako pro řadu borců v tomto seznamu, potřebuje buď špičkovějšího veterána, nebo tolik oblíbený „crossover“ souboj s dalším podobným borcem, jen si vybrat.

Jonathan Rice (15-6-1, 10 KO)

A pokud by se snad někomu z neporažených borců nechtělo do tvrdé bitvy s bijcem s taktéž čistým rekordem, pak tu je čtyřiatřicetiletý borec přezdívaný „Jonnie“. Jeho zápasy rozhodně nejsou nuda, je velký, je silný, je šikovný, roste zápas od zápasu, navíc se mu v Las Vegas a okolí dostává špičkových sparingů. Machmudov, Dempsey McKean i Efe Ajagba touto zkouškou už prošli, co ale další. Navíc Rice se netají tím, že především s prvně jmenovaným by opravdu rád odvetu.

Nathan Gorman (18-1, 12 KO)

Sice v roce 2018 prohrál s Danielem Duboisem, stejně ale jako pro jeho přemožitele platí, že má pořád budoucnost před sebou. V pětadvaceti letech si ani zdaleka nesáhl na vrchol. A z kempů chodí hlasy, že málokdo má v rukou takový dynamit jako tenhle podsaditý mladík vypadající tak o deset let starší. Kdo ví, třeba by mohl jít ve stopách podobně stavěného Andyho Ruize, kterému také hodně dlouho trvalo, než se probil mezi nejužší špičku, ale pak to stálo za to. Ať pozitivně, tak negativně.

DALŠÍ TALENTY: Pokud bychom chtěli jmenovat všechny prospekty těžké váhy, budeme tady ještě dlouho. Pozornost nás i vaší si zaslouží samozřejmě i další, například Jared Anderson (11-0, 11 KO), Fabio Wardley (12-0, 11 KO), Victor Faust (9-0, 7 KO), Lenier Pero (6-0, 3 KO), David Adeleye (8-0, 7 KO), Peter Kadiru (12-0, 6 KO), Vitalij Kuduchov (5-0, 2 KO), Guido Vianello (8-0-1, 8 KO), Mihai Nistor (3-0, 3 KO) či Mike Balogun (18-0, 14 KO). Ani jeden ale nejspíše do té top hry ještě nezasáhne...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze