Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

SVĚTOVÍ ŠAMPIONI XVII.: Těžká váha úpí pod dominancí Klička!

  • Napsal Antonín Vavrda

Vladimir KličkoVladimir KličkoPRAHA – Během přelomu roku se toho ve světě profesionálního boxu příliš neděje. A je jedno, jestli je řeč o lokálních večerech a zápasech, nebo o těch titulových. Proto jsme se rozhodli vám postupně představit šampiony všech váhových kategorií.

Těch je mezi profesionálními provazy celkem sedmnáct. My vám nabídneme vždy profil vládců čtyř top organizací (WBC, WBA, WBO a IBF) a přidáme i jedničku našeho žebříčku dle Profiboxing.cz.

VŠECHNY PŘEDEŠLÉ DÍLY NAŠEHO MINI-SERIÁLU:

Sedmnáctým dílem náš mini-seriál končí těžkou váhovou kategorií.

LEHKÁ STŘEDNÍ VÁHA (nad 90,7 kg – od 200 liber)

ŠAMPION WBC: A konec jsme si nechali schválně až po uplynulém víkendu. Udělali jsme dobře. Obhájce titulu Bermane Stiverne (24-1-2) totiž padl s Deontayem Wilderem (33-0), který je tak novým šampionem nejprestižnější ze světových federací v nejsledovanější váhové kategorii. Co bude následovat?

Těžko říct, momentálně v případě Wildera záleží na jeho manažerovi a také na tom, jak dopadnou duely Fury-Hammer a Kličko-Jennings. Téměř jistě ale ještě před případně vítězy těchto bitev stane v ringu s někým dalším.

ŠAMPION WBA (Super), IBF a WBO: Žádná jiná váhová kategorie nemá takového diktátora, jako těžká v osobě Vladimira Klička (63-3). Ten po svém restartu po třetí prohře kariéry z rukavic Lamona Brewstera získal nejprve pás IBF, když v roce 2006 porazil Chrise Byrda, o dva roky později přidal pás WBO po triumfu nad Sultanem Ibragimovem, aby si o tři roky později vytančil pás WBA (Super) výhrou nad Davidem Hayem. Všechny tři pásy pak obhájil už sedmkrát!

ŠAMPION WBA (regulérní): Od výhry Klička nad Hayem zná také těžká váha dělení federace WBA na regulérního šampiona a super-šampiona. Tím prvním je aktuálně Uzbek Ruslan Čagajev (33-1-2), který byl mistrem světa už v roce 2008.

Jenže... jak jeho hodně špatný souboj s Fresem Oquendem, tak následný duel o prozatímní pás mezi Luisem Ortizem a Lateefem Kayodem provází kontroverze a šaškárny (tu nezaplacená gáže, tu doping), čímž se hodnota tohoto titulu, která aktuálně pro mnohé není nic moc, ještě snižuje. Navíc reálně hrozí, že oba souboje budou nakonec vyhlášeny NC, tedy bez výsledku.

JEDNIČKA PROFIBOXING.CZ – VLADIMIR KLIČKO: Sedmnáct obhajob titulu mistra světa. Až půjde příště do ringu, bude začínat devátý rok vlády nad těžkou vahou. Z otloukánka se skleněnou bradou, kterého z Ameriky vyhnali s posměšky, se ukrajinský obr stal legendou.

A paradoxně díky americkému trenérovi, jednomu z nejlepších v historii, Mannymu Stewardovi. Ten dokázal Kličkovi nedostatky schovat za jeho přednosti a ten v tomto pokračuje i více jak rok po smrti slavného zakladatele Kronk Gymu. Kdo může Klička ohrozit? Těžko říct, v posledních letech sice často bojuje proti druhořadým bojovníkům, zároveň ale už třikrát vyřídil v době vzájemném střetu aktuální světovou dvojku – Hayeho, Povětkina a naposledy Puleva.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze