Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Smrtelná ruleta: krajané Pacquiaa falšovali vyšetření mozku. 150 dostalo stopku!

  • Napsal Antonín Vavrda

Boxerský trénink na Filipínách / zdroj foto: archivBoxerský trénink na Filipínách / zdroj foto: archivMANILA – Nepříjemnou situaci řeší úřady na Filipinách. Dle zprávy společnosti Games and Amusements zakázala místní vláda boxovat 150 bojovníkům, kteří zfalšovali své lékařské záznamy týkající se vyšetření mozku.

Box na Filipínách patří mezi nejrozšířenější sporty. Mnozí místní kluci, či muži v tomto sportu vidí šanci, jak se dostat z chudoby ke slávě stejně jako legendární Manny Pacquiao.

Pro svůj sen jsou ale bohužel ochotni riskovat i to nejcennější, co mají – vlastní život.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

„Zdraví a bezpečnost našich boxerů je součástí našeho mandátu. Nechceme, aby docházelo v ringu k úmrtí bojovníků,“ zaznělo z úst Kahlila Mitry, předsedy společnosti Games and Amusements, což je filipínskou vládou řízená organizace profesionálních sportů ve dvanácté nejlidnatější zemi světa.

Právě vláda v úterý zakázala 150 boxerům vstoupit do ringu kvůli tomu, že v první polovině tohoto roku zfalšovala své lékařské testy týkající se vyšetření mozku. S ohledem na fakt, že specializovaný boxerský web BoxRec.com momentálně eviduje 777 aktivních filipínských boxerů, kteří v posledních dvanácti měsících absolvovali alespoň jeden duel, jde o alarmující číslo.

Důvod zpřísněných kontrol je ten, že v posledních letech zemřelo na Filipínách několik profesionálních boxerů, dle oficiálních záznamů pak naposledy v roce 2012 Karlo Maquinto (neoficiální statistiky jsou ale daleko vyšší).

Ve všech evidovaných případech šlo o úmrtí poté, co zemřelí boxeři prohráli po těžkých knockoutech a několika počítáních.

V rámci posledních zpřísněných kontrol pak zmíněná komise odmítla obnovit licenci pěti boxerům, z nichž čtyři byli diagnostikování s malým krvácením do mozku z předchozích bojů. Pátý do této party pak prodělal edém mozku.

Jak už to ale, tak bývá, nic není černobílé. A to ani v tomto případě. Filipíny rozhodně nepatří mezi nejbohatší země světa, byť právě zmíněný Manny Pacquiao dělá v tomto ohledu maximum – a to jak díky vlastním příjmům, které rozmělňuje mezi své krajany, tak i díky své popularitě a síle svého jména.

CT mozku stojí na Filipínách 170 dolarů, magnetická rezonance pak vyjde na trojnásobek. Není třeba dodávat, že mnoho z místních boxerů si podobné částky nemůže dovolit, jelikož vstupují do ringu právě kvůli výdělkům a často si podobné částky ani nevydělají za jeden duel.

„Ano, myslím, že jeden z důvodů, proč boxeři zmíněné zprávy falšují, jsou bohužel finance. Je to smutné,“ řekl vyšetřující lékařský komisař Radentor Viernes. Mitra slíbil, že se vláda kromě zpřísnění podmínek pokusí začínajícím boxerům pomoct.

„Byli jsme kritizováni za to, že jsme příliš přísní, ale je to naše práce a ze své cesty nesejdeme. Budeme přísní i nadále, ale pokusíme se hledat i cestu, jak bojovníkům pomáhat, aby k podobným záležitostem nedocházelo,“ přidal Mitra, dle kterého jeho úřad vyšetřuje také osoby, které boxerům jejich falešné dokumenty pomohly zajistit.

Dle jeho slov zároveň krátce po zákazu dodala zhruba polovina suspendovaných bojovníků nová vyšetření, která nyní komise a Viernes opětovně prošetřují. Jak dodal vládní tajemník Paulyn Ubian, cílem těchto přísnějších postupů není plošný zákaz boxu, ale regulace a snížení rizik vážných zranění z boxerského ringu...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze