Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Show končí. Porter se loučí: Nebudu strážcem šampionů, nechci být vrátným

  • Napsal Antonín Vavrda

Shawn Porter končíShawn Porter končí
Přišel na tiskovou konferenci a před novináři oznámil: „Končím. Udělal bych to tak, jako tak.“ Čtyřiatřicetiletý Američan Shawn „Showtime“ Porter (31-4-1, 17 KO) se po prohře od Terence Crawforda (38-0, 29 KO), první před limitem rozhodl s aktivní kariérou rozloučit. U boxu ale zůstane nadále.

„Byl jsem dnes večer připraven oznámit konec kariéry s jakýmkoliv výsledkem. I kdybych vyhrál, remizoval, prohrál. Proč bych s ním v případě remízy bojoval znovu? Právě teď vám všem říkám, že končím,“ usmíval se bijec, který má za sebou parádní kariéru. A který se již nějaký ten pátek připravuje na pokračování po jejím konci, když funguje coby expert televizí NBC, FOX a Triller.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Právě při jednom z komentování mu došlo, že je konec. To, když v minulém měsíci pracoval na třetím souboji Tysona Furyho s Deontayem Wilderem a někdo se zeptal jeho parťáka Andreho Warda, zda by chtěl boxoval s Canelem Alvarezem. Odpověď? „Proč bych nemohl mít v záloze ještě jeden duel?“

Pro Portera byl ten jeden zápas navíc právě s Crawfordem. Původně totiž chtěl skončit už po souboji s dalším neporaženým šampionem velterové váhy, Errolem Spencem Jr., kterého před dvěma lety potrápil, ale neporazil. „Věděl jsem, že Errol bude můj poslední duel, věděl jsem to už v roce 2017, kdy se stal mistrem světa. Jenže po našem souboji jsem cítil, že je tu ještě jeden muž, se kterým se musím utkat. Terence Crawford.“

V sobotu večer se střetli. V nesmírně zajímavém a dlouho vyrovnaném souboji. V desátém kole se ale Porter ocitl poprvé na podlaze ringu. Vzápětí vrhl – tak nějak tradičně – vše na ofenzivu a k zemi šel znovu. Jeho otec (a trenér v jedné osobě) Kenny Porter přišel do rohu a duel odmával. Potomka chvíli toto rozhodnutí štvalo, dokonce otci „utekl“ při cestě do šatny, už ale v ringu k jeho rozhodnutí vyjádřil souhlas.

„Nepřipravil se tak, jak jsem chtěl, aby byl připraven. Bojoval se skvělým bojovníkem, ale vypadalo to, jako by s ním boxoval se zavázanými očima. Když se tihle kluci dostanou na určitou úroveň, vědí, co mají dělat. Shawn byl zraněn. A Crawford je hodně ostrý chlapec, který by ho chtěl dorazit. Nemohl jsem to u svého chlapce dopustit,“ řekl mimo jiné Kenny Porter a jeho syn přece jen souhlasil.

Vlastně oba bijci souhlasili. „Otec ho správně ochránil. Byl jsem připraven svoji práci dokončit,“ usmíval se šampion WBO ve velterové váze, který ale svému rivalovi vyjádřil obrovský respekt. Ten přišel také z druhé strany. „Je komplexní, skvělý, nejlepší ze všech, se kterými jsem bojoval, opravdu dělá vše správně,“ pronesl Porter, který má přitom ve svém rekordu Dannyho Garciu, Jordenise Ugase, Andreho Berta, Kella Brooka, Keitha Thurmana i Spenceho Jr.

S posledními třemi prohrál. Vždy ve chvíli, kdy byli neporaženi.

Brook už padl. Thurman už padl. Pokud dojde na vzájemný střet Crawforda se Spencem, padne i další neporažený přemožitel dvojnásobného mistra světa ve velterové váze a také muže, kterému už nikdy nikdo nevezme skalp Alexandra Usyka z amatérského ringu. Byť z doby, kdy byli oba mladými talenty, krátce po nabytí plnoletosti.

Do důchodu odchází coby ostřílený boxer. Jeden z nejlepších ve velterové váze za posledních deset let. „Je strážce ne elitní desítky, ale šampionů. Pokud chceš mít pás, musíš přejít přes něj,“ řekl v uplynulém týdnu Thurman.

Porter ale právě tuto roli plnit nechce. „Poté, co jsem bojoval s každým na jeho vrcholi, co bych mohl dělat více? Nechci být vrátným pro talenty. Takovou kariéru žít nechci. Nikdy jsem nechtěl být bojovníkem, který boxuje až do svých čtyřiceti let. Vždycky si říkáte, že chcete z tohoto sportu odejít se zdravím, byť nikdy nevíte, zda se vám to povede. Já bojoval opravdu velké zápasy a vždycky mi na konci večera zdraví vydrželo, je čas odejít,“ dodal trefně.

Rodák z Akronu v Ohiu, který ale momentálně žije v Las Vegas, vlastně z velterové váhy „minul“ jen ony veterány boxující i na prahu (nebo za ním) čtyřicítky – Floyda Mayweathera a Mannyho Pacquiaa. K oběma byl přitom blízko.

Dle zákulisních informací byl Porter blízko souboji s Mayweatherem po svém impozantním triumfu nad Paulem Malignaggim na galavečeru, kde se loučil s velkou kariérou Lukáš Konečný. Jenže když následně prohrál s Brookem, bylo nadějích. Pacquiao o něm uvažoval v posledních dvou letech, nakonec ale zvolil Spenceho, kterého ale do souboje nepustilo zranění, a tak ho do důchodu doprovodil Jordenis Ugas.

S prohrou na kontě končí také Shawn Porter. Tahle show ale i tak rozhodně stála za to.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze