Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Shazování a nabírání ohrožuje zdraví bijců. A nesmyslně hazardují i Češi v čele s Vémolou

Vážení na Oktagon 12 / zdroj foto: OKTAGON MMAVážení na Oktagon 12 / zdroj foto: OKTAGON MMAPRAHA – Debata o škodlivosti kontroverzních postupů, kterými si boxeři i bojovníci MMA pomáhají do nižších váhových kategorií, výrazně zesílila po nedávné tragické smrti amerického bijce Patricka Daye.

Kombinace výrazného shazování váhy s následným extrémně rychlým přibíráním těsně před zápasem může být jednou z hlavních příčin.

Jde o způsob, jak získat nad soupeřem rozhodující výhodu. Jak být větší a silnější.

VÍCE K TÉMATU:

Boxeři i zápasníci MMA postupně snižují svou váhu tak, aby se vešli do určité váhové kategorie. Třeba až pět kilogramů jsou ale schopni shazovat na poslední chvíli, během jediného dne před oficiálním vážením.

Ihned po něm pak začnou kilogramy zběsile nabírat zpět. Do zápasu, který se koná od vážení za třicet či šestatřicet hodin, dokáží nabrat ještě daleko víc, než kolik na poslední chvíli dávali dolů.

„Boxer, který jde velterovou váhu do 66,7 kg, je často v zápase už střední vahou do 72,5 kg. Všichni se snaží získat co největší výhodu oproti soupeři,“ říká bývalý světový šampion a nyní promotér Barry McGuigan v rozhovoru pro britský deník Mirror.

Mluví z vlastní zkušenosti. Sám bojoval v pérové váze do 57,2 kilogramu. Tu ale v samotných zápasech převyšoval až o jedenáct kilogramů, tedy o celé čtyři váhy výše.

Ačkoli sám postupoval podobně, nyní vidí, jak je dehydratace a následná hydratace zrádná a nebezpečná. Pro tělo jde o nečekaný zásah.

„Poslední úmrtí přišla ve vahách, kde se často shazuje a poté nabírá. Přitom právě hydratace je důležitá pro ochranu mozku, protože ten je chráněn tekutinami. Bojovník je daleko zranitelnější. Nikdo nevíme, kde je ta hranice, proto je hubnutí a následné přibírání tak nebezpečné,“ varuje.

Že se obcházení váhových kategorií v posledních letech vyhnalo do extrému vidí i přední český boxerský expert Antonín Vavrda. Podle něj podobně hazardují i bojovníci v českém prostředí.

„Nejsem lékař, ale mnohokrát jsem viděl doslova fialové bojovníky na vážení. V zahraničí i v Česku. Bojovníky, ze kterých utírali každou kapičku vody, potu, aby navážili. Takto zničené tělo pak má do 36 hodin podat extrémní sportovní výkon,“ kroutí hlavou nad rizikem, do něhož se boxeři pouští.

CELÝ ČLÁNEK SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE!

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2020 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze