Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

R.I.P. Zemřel Josef 'Pepík' Němec, legendární to česká těžká váha

  • Napsal Profiboxing.cz

Josef Němec / zdroj foto: CPA ErbenJosef Němec / zdroj foto: CPA ErbenČESKÉ BUDĚJOVICE - Smutná zpráva dorazila odpoledne z Českých Budějovic. Dva týdny před osmdesátými narozeninami zemřel boxerský bronzový olympijský medailista z Říma 1960 a mistr Evropy z roku 1963 (v těžké váze nad 81 kg) Josef Němec. Čest jeho památce...

Před deseti dny přišel svět o americkou supertíhu Tommyho Morrisona, nyní smutní nejen Česko po Josefu Němci. Boxer, který se narodil 25. září 1933 v Českých Budějovicích, absolvoval v amatérském ringu celkem 320 zápasů, z toho 308 dokázal vyhrát. Na olympiádě v Římě získal blízký přítel jiných českých legend - Emila a Dany Zátopkových - bronzovou medaili, o tři roky později na evropském šampionátu v Moskvě zlato.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Němec, kterému jeho přátelé neřekli jinak než Pepík, byl i bronzovým evropským medailistou z roku 1957, 1959 a na hrách v letech 1956 a 1964 byl kousek od postupu do semifinále (a bronzu), když pokaždé skončil na pátém místě. Za své sportovní i lidské kvality se stal zasloužilým mistrem sportu, v roce 2002 se mimo jiné zasloužil o to, že se do jihočeské metropole vrátila boxerská extraliga.

"Byl to obrovský pohodář, člověk, který se stal středem pozornosti, i když o to třeba ani nestál, ale dokázal prostě lidi kolem sebe neskutečně strhnout. Gentleman, bavič, prostě super chlap, je to smutná zpráva, i když už byl dlouho těžce nemocný, takže to asi bylo svým způsobem pro něj vysvobození," řekl Profiboxing.cz bývalý boxer a nyní trenér Marek Šimák, který se s Němcem dlouhá léta znal.

"Pamatuji si, že jsme byli na nějaké akci po republikovém šampionátu, bylo tam třicet chlapů a asi dvě nebo tři ženy. Zkus hádat, kdo s nimi tančil jako první? Pepík. My mladí chlapi seděli a on skoro osmdesátiletý 'dědek' to roztáčel na parketu. Se ženami to uměl, choval jsem k nim nádherně, tak jak se má chlap chovat. A nejen s nimi, když pak dotančil, sedl si a hrál nám na harmoniku a zpíval," vzpomíná Šimák na muže, který se ještě byl loni v dubnu osobně podívat na boxerský galavečer v Brně a duel Konečný-Larbi o titul mistra světa.

"Nemám rád pohřby a podobné věci, ale tady je jasné, že se s ním půjdu rozloučit. Stejně jako to udělali dneska svěřenci Míti Soukupa, kteří za něj drželi minutu ticha na tréninku. A určitě si na Pepíka zavzpomínáme i na extralize či prosincovém mistrovství republiky," dodal člen Výkonného výboru České boxerské asociace (ČBA).

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze