Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

R.I.P. 2013: Ti, co nás opustili a už se bijí v boxerském nebi

  • Napsal Profiboxing.cz

Ken Norton / zdroj foto: internetKen Norton / zdroj foto: internetPRAHA – Nejenom parádní bitvy viděli fanoušci boxu v roce 2013. Svět šestnácti provazů opustilo několik více, či méně známých bijců, kteří se odešli prát za dalšími legendami na nebeské pláně.

Ačkoliv to je smutné téma, bylo by naopak neuctivé, si je ještě jednou bez nádechu senzace nepřipomenout. Následující řádky navíc ukáží, že smrt především Mexičana Leala tak trochu pomohla i dalším bojovníkům...

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Leden 2013: Sedmnáctiletý mladík zemřel v Jakartě během zápasu

Tubagus SaktiTubagus Sakti

Už v lednu jsme museli psát o smrti mezi šestnácti provazy. O jedné z těch tragédií, ke které nejspíše ani nemuselo dojít. Jenže v Asii se přece jen k bojovým sportům a to nejen boxu staví trochu jinak, než v Evropě, či Americe. Proto tam také mladí kluci boxují například dlouhé, dvanáctikolové zápasy.

Jeden z nich se stal osudným teprve sedmnáctiletému Tubagusi Saktimu, který zkolaboval přímo v ringu v osmém kole svého teprve sedmého profesionálního duelu kariéry. Už mu nebylo pomoci, silné krvácení do mozku již lékaři zastavit nedokázali.

Duben 2013: Po návratu do ringu zemřel Michael Norgrove

Michael NorgroveMichael Norgrove

Na začátku dubna dostal velkou ránu britský box, který se více jak osmnáct let pyšnil tím, že na ostrovech v ringu nezemřel jediný boxer. Šestý zápas kariéry se stal osudný jednatřicetiletému tvrďákovi Michaelu Norgrovemu, který se vrátil mezi šestnáct provazů po více jak roční pauze. Dle zpráv přímo z místa se tragédii v tomto případě zabránit nedalo, dle svědků neinkasoval Norgrove žádné těžké údery, přesto zkolaboval a následně po třech týdnech v kómatu zemřel.

Duben 2013: Zemřel Carl Williams, vyzývatel Tysona či Holmese

Carl WilliamsCarl Williams

Dokázal porazit Trevora Berbicka, Berta Coopera, svedl památné bitvy s Larrym Holmesem, či Tommym Morrisonem, souboj s rakovinou jícnu ale bohužel třiapadesátiletý Carl Williams již vyhrát nemohl a nedokázal. Boxerský svět tak přišel o dalšího velkého bojovníka.

Srpen 2013: Sebevraždu spáchal „nejhorší boxer světa"

Billy SmithBilly Smith

Pokud by boxoval v Česku, stal by se asi terčem výsměchu, v Anglii si ale vysloužil stejně jako jeho bratr úctu. Billy Smith sice ze 161 zápasů kariéry vyhrál jen 13, jenže většinou nastupoval proti talentovaným, nadějným bijcům, které měl prověřit na startu, či po těžším souboji.

A že mu to šlo více než dobře, o tom svědčí i následující slova jednoho z britských promotérů: „Oni sami mohli být šampióni, mohli vyhrávat. Byl to borec. Ten typ bojovníka, který se dozví o zápase pár hodin před ním samotným, protože jeden ze soupeřů se zraní, skočí do auta, jede tři sta kilometrů, předvede bojovný výkon proti neporaženému klukovi, kterému staví promotér rekord, a zase bez jakýkoliv ambic a zášti jede zpět domů."

Není bez zajímavosti, že Smith spáchal sebevraždu poté, co odboxoval stejný počet duelů jako jeho dvojče Ernie, který odešel ze světa stejným způsobem. Nyní už jsou oba opět spolu...

Září 2013: Zemřel Tommy Morrison, vyzývatel Rockyho a ex-mistr světa

Tommy MorrisonTommy Morrison

Zahrál si ve filmové sérii Rocky, stal se mistrem světa, měl stejně nebezpečný levý hák, jako zranitelnou bradu. Byl rváčem v ringu a milovníkem mimo něj. A to se mu nakonec stalo i osudným. Tommy Morrison totiž na svůj nespoutaný život doplatil, když se nakazil virem HIV. A přestože s tím zbytek života bojoval, tvrdil, že jeho test byl falešně pozitivní, smrt ve 44 letech na multiorgánové selhání potvrdila, že bohužel nebyl.

Září 2013: Zemřel Josef Němec, nejlepší česká těžká váha

Josef NěmecJosef Němec

Úmrtí Tommyho Morrisona odstartovalo černé září, ve kterém do boxerského nebe odešly i další legendy těžké váhy. Týden po smutné zprávě zpoza oceánu, přišla jedna také z Českých Budějovic. Po dlouhé nemoci zde zemřel legendární „Pepík" Němec, který se tak nedožil chystaných velkých oslav svých 80. narozenin. Němec vybojoval v amatérském ringu 320 zápasů, 308 jich vyhrál, byl na třech olympiádách, z té římské (1960) přivezl bronz, o tři roky později se stal mistrem Evropy.

Září 2013: Zemřel Ken Norton, kulturista, lamač čelistí a velký válečník

Ken NortonKen Norton

Stejně jako Němec, tak i Ken Norton, válečník v ringu a gentleman mimo něj, bojoval dlouhé roky se zdravotními problémy. Nakonec jim v sedmdesáti letech podlehl. Před tím si ale mezi šestnácti provazy vysloužil zasloužený respekt, i sám Ali jej mimo jiné považoval po Joe Frazierovi za svého nejtěžšího soupeře. Norton se sice stal světovým šampiónem, ovšem pouze na papíře, o svůj titul od zeleného stolu přišel hned při první obhajobě. Jak jinak, než sporně. Také proto označení „mistr světa" v jeho případě málokdo zpochybňuje...

Říjen 2013: Zemřel Francisco Leal, který doplatil na lásku k boxu

Francisco LealFrancisco Leal

Už v roce 2012 po porážce od Jevgenije Gradoviče byl Leal na pokraji smrti. Jenže z nemocnice se za deset měsíců vrátil zpět do ringu, které nejen on, ale i jeho otec věnovali celý život. Bohužel pro mladého Mexičana byl ten život příliš krátký. Když v říjnu opět upadl v ringu do bezvědomí, už se z něj neprobral.

Není bez zajímavosti, že zatímco ve státech už po porážce od Gradoviče licenci nedostal, v rodném Mexiku ano. Může to znít krutě, ale jeho smrt byla přece jen i nakonec v něčem prospěšná. I ve spojení s tím, že pár dnů poté upadl do bezvědomí také Magomed Abdusalamov, začaly tyto případy řešit velké boxerské federace, větší pozor si v ringu začali dávat i sami boxeři, což po nepovedeném zápase s Mairisem Briedisem přiznal například i Luboš Šuda.

Nejen tito muži v roce 2013 opustili svět boxu. Tento vzpomínková článek patří jim, těm dalším nejmenovaným, jejich rodinám, přátelům a kamarádům. Věřme, že v roce 2014 bude podobných smutných zpráv co nejméně.

R.I.P.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze