Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Prostořeký Teddy Atlas byl uveden do boxerské Síně slávy. Coby televizní expert

  • Napsal Antonín Vavrda

Teddy Atlas při uvedení do Síně slávy (vlevo) / zdroj foto: IBHOFTeddy Atlas při uvedení do Síně slávy (vlevo) / zdroj foto: IBHOFNEW YORK – Má za sebou nemalé úspěchy coby boxerský trenér, místo v Mezinárodní boxerské síni slávy (IBHoF) si bezesporu zaslouží. Teddy Atlas do ní ale během tohoto víkendu v rámci tradičního ceremoniálu v Canastotě zamíří coby televizní expert.

Měl být nástupce Cusa D'Amata, vedl mladého Mika Tysona. Jenže právě ten mu „zlomil“ vaz, když na něj v hádce vytáhl pistoli a vystřelil. Přestože zamířil mimo něj, D'Amato jej ze svého gymu v Catskill vyhodil.

VÍCE O TEDDYM ATLASOVI:

Atlas ale i poté prokazoval své trenérské schopnosti a horkou hlavu. Vedl Michaela Moorera, který se stal v roce 1994 po výhře nad Evanderem Holyfieldem prvním šampionem těžké váhy boxujícím v otočeném gardu.

Vedl další skvělé boxery v čele se Shannonem Briggsem, Wilfredem Benitezem, Joeym Gamachem, Barrym McGuiganem, Timem Bradleym Jr., či aktuálně Alexandrem Gvozdikem, kterého taktéž přivedl k pásu světového šampiona.

Mezi trenéřinou si ale také vybudoval kariéru respektovaného boxerského experta a analytika. V letech 1998 až 2015 pracoval pro ESPN při jejich pravidelných Friday Boxing Night. Pro NBC spolukomentoval olympijské hry 2000, 2004, 2008 a 2012. Často pak je viděn ve studiu SportsCenter, kde taktéž analyzuje důležité zápasy.

Právě za tuto činnost se nyní dočkal od IBHoF pozvání do klubu vyvolených, do boxerské Síně slávy. A své jméno v seznamu navržených komentoval – jako vždy – prozaicky: „Co to pro mne znamená? Že jsme v tomto oboru sakra dlouho. A že stárnu!“

Mimochodem, jako vždy se objevil ve vybrané společnosti. A hodně zajímavé – za boxery byli do Síně slávy uvedeni Julian Jackson, jeden z nejděsivějších knockoutérů historie, James „Buddy“ McGirt, který byl nejen šampionem, ale taktéž je úspěšným trenérem, Tony DeMarco, slavný novinář Lee Samuels, matchmaker Don Elbaum, rozhodčí Guy Jutras, či další žurnalista Mario Rivera Martino.

Teddy Atlas promlouvá při uvedení do Síně slávyTeddy Atlas promlouvá při uvedení do Síně slávy

Dvaašedesátiletý Atlas si víkend v Canastotě užil v rodinném kruhu – manželkou Elaine, synem Teddym III., dcerkou Nicole a dvěma vnuky.

A nebyl by to on, kdyby jeho uvedení do Síně slávy nebylo nesnadné. Seznam vybraných se totiž oznamuje už na konci předchozí roku, většinou v průběhu listopadu. Jenže Atlas v té době připravoval na první zápas o světový titul zmíněného Gvozdika.

Ten misi zvládl, jenže vychování poté nedovolilo Atlasovi slavit triumf i vstup mezi smetánku. Poražený Kanaďan Adonis Stevenson totiž upadl krátce po duelu do kómatu a několik týdnů bojoval o život.

„Většina lidí mi říkalo, že jestli se do Síně slávy dostanu, tak coby trenér. Nakonec je to z pozice komentátora. Ale je to jedno, je to na nich, jak mne tam uvedou. Je to pro mě čest, že mne považují za tak důležitého člověka ze světa médií, aby mne do ní uvedli coby reportéra,“ pousmál se.

Ve své řeči pak poděkoval D'Amatovi, bez kterého by se nikdy nestal tak kvalitním trenérem i expertem, a také parťákovi Kevinu Rooneymu, který po jeho konci v Castkill vedl mimo jiné i zlobivý talent jménem Mike Tyson.
„Je pro mě ctí být uvedený do stejné společnosti, v jaké je i Cus. Kdyby tu byl, nedokázal bych mu dostatečně poděkovat. Byl to můj druhý otec,“ zavzpomínal Atlas, jehož skutečný tatínek zemřel těsně před jeho prvním úspěchem, triumfem Moorera nad Holyfieldem.

„Doufám, že se můj otec nahoře dívá a je na mne hrdý,“ dodal s melancholií v hlase charismatický expert s nezaměnitelnou jizvou na tváři, jehož biografie vyšla také v Česku.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze