Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Profesionálové v Riu 2016? Oni sami o to nestojí! Šanci nyní mají ale také Češi

  • Napsal Antonín Vavrda

Anthony Joshua na OH v LondýněAnthony Joshua na OH v LondýněPRAHA – Středa 1. června 2016 se nesmazatelně zapsala do historie boxu. Bez přehánění. Mezinárodní amatérská federace (AIBA) totiž schválila změnu svých stanov a povolila start na olympijských hrách také profesionálním boxerům bez jakéhokoliv omezení. Reakce na toto rozhodnutí? Veskrze negativní.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Nejdříve malé shrnutí.

AIBA na svém mimořádném zasedání 1. června v lausannském sídle změnila pravidlo 13 (J). Díky tomu se mohou poslední olympijské kvalifikace konané od 3. do 8. července ve venezuelském Vargasu zúčastnit také profesionální boxeři.

Dříve tomu bylo také možno, ale dle pravidla z roku 2013, nesměli mít více než 15 profesionálních zápasů. Navíc AIBA do této kvóty počítá také souboje ze své profesionální ligy APB, kterou ve stejnou dobu založila.

Ostatně právě světové kvalifikace APB a také WSB (poloprofesionální soutěže) se mohou nyní profesionálové zúčastnit. Tedy pokud splní přísná pravidla AIBA a dostanou posvěcení od své amatérské federace (viz box na konci tohoto textu).

„Jde o významný krok v historii AIBA, olympijského boxu a našeho sportu jako celku, který představuje významný krok vpřed v jeho vývoji,“ pronesl po schválení změn článku 13 J pravidel AIBA její předseda Dr. Wu Ching-Kuo.

Dlužno dodat, že ve svém nadšení zůstal tak trochu osamocený. Kritikou nešetří především profesionální box, který jako kdyby ani o účast pod pěti olympijskými kruhy nestál.

„Je to šílené rozhodnutí,“ komentoval tento krok mimo jiné i prezident ČUBP Lukáš Konečný. Předseda nejstarší a největší federace – WBC – Mauricio Sulejman dokonce veřejně vyzval další světové i národní boxerské organizace ke společnému boji proti AIBA.

„Už jsme se k tomuto tématu vyjádřili negativně v minulosti a náš postoj zůstává stejný. Existuje příliš mnoho nezodpovězených otázek, neznáme formát soutěže, nejsou jasné standardy a je tu velké riziko, co se týče bezpečnosti boxerů. Jednání amatérské federace je jasným střetem zájmů, kdy se považuje za řídící orgán, promotéra, manažera a matchmakera. Je to jako kdybyste postavili proti sobě sprintera a maratonce,“ zní v prohlášení Sulejmana.

Ten vyzval ke spolupráci další organizace. Na jeho stranu se veřejně přidaly celkem pochopitelně mexická a britská. A přestože se nyní bavíme o profesionálních federacích, dle posledních vyjádření je celkem pravděpodobné, že podobný postoj v těchto zemích zastávají také amatérské federace a že by právě ony mohly být mezi těmi čtyřmi, které se při hlasování o změně pravidla 13 J postavily na odpor (pro změnu bylo 84 hlasů).

WBC navíc zopakovala své ultimátum, že profesionální boxer z ratingu, který se zúčastní kvalifikace o Rio, nebo na něm bude startovat (AIBA má v záloze – například i stále pro Filipínce Mannyho Pacquiaa pět divokých karet), nebude moct další dva roky boxovat o žádný její pás. Což je problém jak pro šampiony tak i případně pro mladé, progresivní bojovníky. Ty ale může udržet od olympiády i nařízení manažera, tak jak tomu učinil například Bob Arum.

Mimochodem, co se týče Velké Británie, ta den po této revoluci oznámila, že doplnila svoji soupisku pro Rio na plný možný počet deseti mužů a dvou žen (Katie Taylorová a Nicola Adamsová). „Našim bojovníkům naprosto věříme,“ pronesl Rob McCracken, výkonný ředitel britské boxerské federace (té amatérské). Dlužno dodat, že za jednu zemi může v jedné z deseti mužských a tří ženských vah startovat vždy jen jeden boxer/ka!

A dlužno dodat, že McCrackena i tak nečeká snadné spaní a ani jeho kolegy z britské profesionální federace. Do Ria zatoužil vyrazit stříbrný medailista z Atén 2014 v lehké váze jménem Amir Khan. Na tom by nebylo nic zvláštního, pokud by nedeklaroval, že chce nastoupit za zemi svých předků, tedy Pákistán, kde například už loni otevřel svoji akademii.

„Je to skvělé rozhodnutí. Chtěl bych poprosit své promotéry, aby mi dovolili reprezentovat Pákistán. Rád bych se znovu zúčastnil olympijských her. Chci sloužit Pákistánu,“ řekl při aktuální návštěvě Pákistánu. O pár hodin později už svůj sen přece jen potlačil a schoval do neurčitých formulací.

Čest a sláva jsou sice ušlechtilé hodnoty, riskovat kvůli nim ztrátu zaměstnání a tím i velkou finanční újmu si dovolit nemůže ani on. To snad jen Američan Floyd Mayweather, který ale už několikrát zopakoval, že pokus o napravení semifinálové křivdy z her v Atlantě 1996 ho neláká, přestože mu tehdejší sporná porážka s Bulharem Serafimem Todorovem stále leží v žaludku.

Proti účasti profesionálů na olympiádě po změně pravidel deset týdnů před jejím začátkem jsou ostatně v drtivé většině také fanoušci, kteří mají ale minimálně téma pro (nejen) internetové diskuze.

Zatímco na ostrovech už mají se jmény pro Rio jasno, v Česku nikoliv. Na amatérskou kvalifikaci, která se koná od 16. do 25. června v ázerbájdžánském Baku se chystají ve váze do 69 kg Zdeněk Chládek, dále pak Vítek Král (váha do 75 kg) a Marek Vaněček (váha do 91 kg).

Z tuzemských profesionálních boxerů zatím vyjádřil zájem pouze Slovák žijící v Praze Martin Parlagi, který ale bude muset případně kontaktovat slovenský svaz. Bude zajímavé sledovat, kdo nakonec na svaz svoji přihlášku pošle. „Já bych do toho na sklonku kariéry šel, ale ne tímto způsobem, je to šílené a nepochopitelné,“ shrnul smýšlení většiny z komunity profesionálních boxerů Konečný.

Kdo se do této „Mission Impossible“ pustí?

JAK SE MOHOU PŘIHLÁSIT ČEŠTÍ PROFESIONÁLNÍ BOXEŘI O RIO 2016?

Stačí si přečíst informační formulář (později přidáme i přeloženou verzi do češtiny) a poté vyplnit ten zdravotní, k němu přidat naskenovaný platný pas, váhovou divizi, zakoupenou letenku (i zpáteční) a poslat prezidentovi ČUBP (Česká unie boxerů profesionálů) Lukáši Konečnému na mail , který jej následně přepošle vedení ČBA (České boxerská asociace).

Přihlášky do dodatečné světové kvalifikace ve Venezuele je na zmíněný mail třeba podat nejpozději 21. června 2016! AIBA následně přihlášení z národních svazů uzavře o dva dny později 23. června ve 23:59 hodin!

Dodatek: Pro profesionální boxery platí stejné věkové omezení jako pro amatéry – tedy nesmí jim být více jak 40 let v roce konání Her.

INFORMAČNÍ FORMULÁŘ PRO PROFESIONÁLNÍ BOXERY, KTEŘÍ SE CHTĚJÍ ZÚČASTNIT KVALIFIKACE!

ZDRAVOTNÍ FORMULÁŘ NUTNÝ VYPLNIT K MOŽNOSTI STARTU NA OLYMPIJSKÉ KVALIFIKACI!

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze