Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Před 12ti lety mu zaplatit 100 liber za sparing. Nyní Bellew vede nad Hayem 1-0

  • Napsal Antonín Vavrda

Tony Bellew na tiskovceTony Bellew na tiskovceLIVERPOOL – Jestli je něco na profesionální boxu krásného, pak jsou to příběhy. Příběhy, které prostě a jednoduše nevymyslí sebelepší hollywoodský scénárista. Proč? Protože je píše sám život. I když ten mezi Tonym Bellewem (29-2-1, 19 KO) a Davidem Hayem (28-2, 26 KO) filmové drama ovlivnilo...

Píše se rok 2005 a do tělocvičny v Surrey dva kluci z Liverpoolu. Jeden se jmenuje David Price, který krátce předtím prohrál ve finále turnaje (v supertíze) ve Finsku s kanadským tvrďákem Bermanem Stivernem, druhý pak Tony Bellew, který se poprvé stal anglickým šampionem v těžké váze.

DALŠÍ NOVINKY K ZÁPASU BELLEW VS. HAYE:

Oba dostali na ruku 100 liber na den, když si zaspárují s profíkem jménem David Haye, který se chystal na krajana Marka Hobsona (duel se nakonec neuskutečnil, Haye si poradil s ve dvou kolech s Glenem Kellym).

„Nevěděl jsem, co mě čeká. Právě jsem vyhrál svůj první britský titul a myslel jsem si, že jsem neporazitelný. Pak mě poprvé trefil svojí pravačkou a já si v duchu říkal: Sakra, nikdy mě nikdo tvrději nezasáhl... Přesto jsem se na něj usmál a on si musel říkat, že jsem asi nějaký blázen a šílenec, že jsem nespadl a ještě se mu směji,“ vrátil se ve středu po tiskové konferenci k prvnímu setkání s Hayem velký fanoušek Everton.

Po první tiskovce k jejich dvakrát odložené odvetě za loňský březnový duel, který vyhrál – jak jistě boxerští fanoušci dobře ví – senzačně knockoutem v 11. kole Bellew.

Ale zpět do roku 2015.

Bellew vs. Haye, první zápasBellew vs. Haye, první zápas

„Když ho trefil David Price, tak roztočil Hayeho jako káču o 360 stupňů. Měli jsme slíbené bonusy 100 liber za to, když ho pošleme k zemi,“ vyprávěl bývalý mistr světa WBC v křížové váze dál. Haye byl zhruba půl roku od knockoutové porážky od Carla Thompsona a jeho tehdejší kouč Adam Booth chtěl kromě jiné otestovat jeho bojovné srdce.

Obstálo. Price sice s krajanem několikrát otřásl, k zemi ho neposlal. To se nepovedlo ani Bellewovi, oba tak odcestovali zpět do Liverpoolu ze zhruba tisícovkou liber v kapsách. A se zajímavou zkušeností, vždyť zatímco oni byli ještě amatéři a do profi měli daleko, Haye se dva roky nato stal poprvé mistrem světa.

A také s tušením. „Když ho David trefoval, stál jsem u ringu a řval, ať ho zabije. Ať ho pošle k zemi. Od té chvíle jsem věděl, že se mu jednou postavím,“ usmívá se Bellew, který si středeční setkání face to face s Hayem náramně užíval. „Minule se mi asi trochu pod kůži dostal. To uznávám. Tentokrát se mu to nepovede, nepřistoupím na ty jeho šaškárny,“ zaznělo z úst už sedmatřicetiletého bývalého šampiona křížové i těžké váhy.

Bellew vs. HayeBellew vs. Haye

„Věřím, že mohu být jako Muhammad Ali. Až se popasuji s Bellewem, chtěl bych ještě Joshuu. Vím, že mne hodně lidí podceňuje, že bych byl outsiderem. Jsem menší, slabší, starší. Ale to byl Ali proti Foremanovi také. A jak to dopadlo? Právě to z něj udělalo nesmrtelného,“ přidal ještě Haye.

Bellewa tím ale celkem pobavil. „Nemá šanci, moc dobře to ví. On se mnou nikdy nechtěl bojovat, názor změnil až poté, co jsem natočil Creeda. Viděl ve mne šanci na zisk. Nyní je všechno jinak,“ dodal skvěle naložený pětatřicetiletý bijec, který vstoupil mezi profíky v roce 2007 kvůli tomu, aby splatil hypotéku.

To se mu již povedlo. Jen za první duel s Hayem si vydělal 2,8 milionů liber (jeho soupeř bral 4,2 milionů liber).

5. května půjde do londýnské O2 Arena pro další boxerskou senzaci a ještě větší balík peněz. Ten největší ve své kariéře. Proti soupeři, který mu před třinácti lety zaplatil 100 liber za jeden sparingový den...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze