Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Portorická legenda se rozloučí v prosinci. Cotto si to na závěr kariéry rozdá s Alim

  • Napsal Antonín Vavrda

Cotto vs. Ali / zdroj foto: Boxingscene.comCotto vs. Ali / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – Poslední duel kariéry podstoupí legendární Portoričan Miguel Cotto (41-5, 33 KO) na oblíbeném místě v newyorské Madison Square Garden 2. prosince proti Američanovi Sadamu Alimu (25-1, 14 KO). Ve hře bude jeho titul mistra světa v lehké střední váze.

Je šestinásobným světovým šampionem a mistrem světa ve čtyřech váhových kategoriích. Žádný jiný portorický boxer (muž, jeho krajanka Amanda Serranová má světové pásy v pěti vahách) se podobným výčtem pochlubit nemůže.

VÍCE O MIGUEL COTTO:

A ani brzo sedmatřicetiletý Cotto svoji úchvatnou sbírku, kterou si již nyní de facto zajistil vstupenku do Mezinárodní síně slávy, nerozšíří. Duel s devětadvacetiletým Sadamem Alim bude jeho poslední v kariéře.

„Ano, platí, co jsem řekl. Tohle bude naposledy, co jdu do tréninkového kempu, abych se připravil na zápas. Jsem připravený jít dál, jsem připravený myslet více na rodinu a jiné věci, které jsou méně nebezpečné než box,“ řekl ještě před úterní tiskovou konferencí vybraným zámořským žurnalistům.

Svá slova potvrdil po setkání se soupeřem i dalšími novináři, když hned po tiskovce sedl na letadlo směr Los Angeles, kde na něj ve své tělocvičně čekal kouč Freddie Roach. Jeho rodina mezitím zůstává nadále v rodném Portoriku zpustošeném hurikánem Maria.

Cotto vs. Ali / zdroj foto: Boxingscene.comCotto vs. Ali / zdroj foto: Boxingscene.com

„Moje děti chodí do školy, manželka se o ně musí starat, takže komunikujeme na dálku, což s ohledem na to, co se stalo, není úplně snadné. Hodně toho bylo poničeno. Vím ale, že moje žena dělá pro děti to nejlepší. Moje rodina je mi vším, mojí motivací pro vše, co ve svém životě dělám,“ pokračoval v povídání olympionik ze Sydney 2000.

Jak už je jeho zvykem, ani před desátým duelem v legendární Madison Square Garden se nesnížil k ostrým výpadům ke svému rivalovi. Naopak to v září reflektorů spíše občas vypadalo na setkání starých známých. „Vím, že on v kempu bude makat na sto procent, stejně jako já. A 2. prosince nabídneme fanouškům skvělou show,“ řekl.

„Vím, kdo je tady oblíbencem fanoušků i médií, ale pokud budu tvrdě pracovat, pak dosáhnu také já časem svého uznání,“ přidal se Ali, který se zúčastnil her v Pekingu 2008 a kterého v profesionálním ringu dosud porazil jen krajan Jessie Vargas. V duelu o volný titul mistra světa WBO – ovšem ve velteru – ho v březnu roku 2016 knockoutoval v devátém kole.

Cotto vs. Ali / zdroj foto: Boxingscene.comCotto vs. Ali / zdroj foto: Boxingscene.com

„Vyhrajeme,“ troufl si přesto předpovědět výsledek prosincového souboje tipovat Aliho kouč Andre Rozier. V zákulisí byl následně přece jen trochu sdílnější také rodák z Brooklynu. „Viděl jsem některé Cottovy duely v této hale, vím, co mě čeká. Bude to bláznivé, ale také já budu mít v aréně své příznivce. Oba víme, proč tam budeme, tohle nebude hrát roli,“ přidal Ali, pro kterého to bude první duel v nové váze: „Bez problémů, jen holt nebudu tolik hubnout jako dříve.“

Navíc není třeba dodávat, že sám Cotto není přirozená lehká střední váha, ve své kariéře jen jednou vážil přes 70 kilogramů (pro vítězný duel ve střední váze se Sergiem Martinezem), horní hranice pro lehký velteru (69,9 kg) pak dosáhl pouze dvakrát.

Zároveň je třeba připomenout, že Ali nebyl pro Cotta a Golden Boy Promotions první volbou pro loučení portorické legendy s aktivní boxerskou kariérou. „Ano je to tak, ale zároveň to byla ta nejlepší dostupná možnost. Vždycky chci bojovat s tím nejlepším, se kterým to pro tu danou chvíli jde,“ vysvětlil bijec přezdívaný „Junito“, který tímto duelem ještě naposledy zamíchal kartami v lehké střední váze.

Cotto vs. Ali / zdroj foto: Boxingscene.comCotto vs. Ali / zdroj foto: Boxingscene.com

Původně se totiž čekalo, že půjde do zápasu s některým z velkých jmen světového boxu a že pustí svůj titul, na který si brousila zuby dvojice Liam Smith – Liam Williams. Ty čeká odveta za jarní kontroverzní triumf prvně jmenovaného 11. listopadu v Newcastlu.

Z původně plánovaného souboje o prozatímní pás bude ve hře „pouze“ eliminace o právo vyzvat šampiona, respektive první volbu při domlouvání zápasu o volný pás po konci Cottovy kariéry. Nebo Ali předvede stejné překvapení jako na stejném místě před pěti lety Austin Trout, který Portoričana nečekaně zdolal hladce 3-0 na body, a následně se postaví v první obhajobě vítězí ostrovního derby?

Cotto vs. Ali / zdroj foto: Boxingscene.comCotto vs. Ali / zdroj foto: Boxingscene.com

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze