Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Petrgál: Strownam bude chtít inkasovat od Furyho tvrdý úder. Ten ale určitě neprohraje

Tyson Fury ve WWETyson Fury ve WWEPRAHA – Velký ohlas ve sportovním světě vzbudilo angažmá boxerské hvězdy těžké váhy Tysona Furyho v největší wrestlingové show světa – WWE. Pod její hlavičkou se 31. října v Saudské Arábii utká s tváří této ligy současné doby, Braunem Strowmanem. „Od WWE je to krátkodobě dobrý tah, ale moc bych to neprotahoval,“ řekl Profiboxing.cz Michal Petrgál, známý to český komentátor a moderátor, ale hlavně největší tuzemský expert na tento sport, který v zámoří ročně vydělává více než box, MMA a NFL dohromady.

DALŠÍ NOVINKY K TYSONU FURYMU:

Překvapilo tě, co se stalo na Smackdownu tři týdny zpět? Že se tam Fury vůbec objevil?

Překvapilo mě, že tam byl zrovna on, ale vzhledem k velké premiéře Smackdownu na stanici FOX se nedivím, že tam chtěli mít zajímavé hosty.

Když už se do sebe pustili, dalo se čekat, že z toho vzejde to, co vzešlo? Tedy následná dohra na RAW a oznámení jejich souboje, ke kterému dojde 31. října v Saudské Arábii?

Že budou spolupracovat, se v zákulisí vědělo ještě před Smackdownem, protože jinak by do prvního „incidentu“ nešli. Takže to byl plán z obou stran do toho jít od začátku do konce.

Fury je aktivní sportovec, boxer, akce je hodně brzo, co od toho očekáváš? Kluci, kteří dělají tyto show, trénují jen na ně, několikrát měsíců, na té top úrovni i řadu let...

Neočekávám, že to bude wrestlingový zápas. Fury bude maximálně chtít překvapit nějakou jednou perličkou, co třeba pořádně natrénuje, ale i v WWE se bude spíše pohybovat jako boxer a jeho zápas bude spíš rvačkou a spektáklem pro Saudskou Arábii. Upřímně si myslím, že kdyby se neplánovala štědře zaplacená arabská show, tak by k tomuto zápasu nedošlo, protože zkušení fanoušci v USA nebo kdekoliv jinde, kde jsou na wrestling zvyklí, by tento zápas nepřijali.

I přesto, že se nedá čekat nic velkého, nehrotí Furymu nějaké zranění? Už při prvním setkání zaútočil Strowman na jeho sešité oko. Jistě, bylo to fingované, je to show, na druhou stranu, bavíme se o dvou chlapech, kteří mají přes dva metry, jeden přes 120 kilo, druhý přes 150 kilo...

Ve wrestlingu se může stát kdykoliv cokoliv, i když to máš, jakkoliv secvičené. Nicméně prioritou pro tento zápas ze strany WWE a Strowmana bude maximální bezpečí pro Furyho. Takže jestli velké věci, tak jedině bezpečné.

Mimochodem, pár měsíců zpět se shodou okolností řešilo, že WWE i menší ligy se potýkají se zraněními zápasníků, hlavně u zápasů, které byly až extrémně dlouhé...

Délka s tím nemá nic moc společného. Zranění k wrestlingu patří. Náš slovenský wrestler Markus Mytra teď o předchozím víkendu skočil na maďarské show z provazů – běžná věc, kterou dělá vždycky – a při dopadu si zlomil loket. A to měl zápasit u nás v Praze na akci, co proběhla teď v neděli. Wrestler se může klidně zranit i při nástupu – je takových věcí, které se mohou pokazit, takže stejně jako ve velkých a náročných sportech na počet utkání (např. NHL, NBA apod.) jsou zkrátka období, kdy těch zranění je za „sezónu“ víc a někdy to zase vychází dobře. Většinou to pramení z toho, když zápasníci bojují v různých organizacích a nejsou nikde upsáni exkluzivně. To pak hrozí, že někde v pátek například můžou být horší podmínky, wrestler se zraní a v sobotu či neděli do jiných zemí, jiných společností už nevycestuje a nevydělá si. Proto je pro wrestlery důležité se o sebe starat a zápasit tak, aby ke zraněním docházelo minimálně.

Lidi berou tento sport jako show, divadlo, ale naznač, přirovnej k něčemu, jak těžké je zápasení zvládnout kondičně. Navíc v televizi jsou zápasy sestříhané, ne celé akce...

Kondice je alfa omega pro wrestling, protože jenom první běh z provazů do provazů, a ještě se od nich odrazit, už může zápasníkovi na začátku souboje sebrat dech. Při tréninku je nejdůležitější se zaměřit na kondičku a také koordinaci. Pak se ladí technika, chování atd. Všechno se to musí dát dohromady a pak při zápase za tebe šlape tělo, takže musí fungovat.

Je Fury ten pravý pro takovou show? Dříve ve WWE byli Mike Tyson, Floyd Mayweather, ale přece jen, Fury je extrémní showman, bavič...

Překvapilo mě, že právě Fury – takový boxerský bavič – měl ty proslovy ve WWE zatím dost průměrné. Bylo vidět, že i tím, jak je velký fanoušek tohoto sportu, tak je z toho docela nervózní. Neočekávám, že by v WWE působil nějak víc než jen tento jeden zápas, ale je tam prostor ke zlepšení a myslím si, že časem by se mohl uvolnit. Suverénně nejlepší z těchto boxerů ve WWE byl ale Floyd, který byl hodně propagovaný, bavilo ho to a přijal to se vší parádou. Ten se tam vyloženě hodil.

Je to od Fury i od WWE dobry tah? A myslíš, že půjde opravdu jen o tuto jednu akci?

Od WWE je to dobrý tah pro začátek, ale moc bych to neprotahoval, protože přece jenom Fury tam nebude rok jako třeba Ronda Rousey, která si nejdřív vyslechla velké hejty, ale když odcházela, tak sklízela velký obdiv a respekt za to, jak se dokázala obětovat. Od Furyho to zas až tak moc dobrý tah není, protože když se zesměšní s mikrofonem, tak se to dá ještě zamazat. Ale pokud se zesměšní v tom zápase, tak mu to hodně uškodí na kreditu legitimního bojovníka. To je vždy největší riziko u fighterů, kteří přecházejí do tohoto live entertainment businessu.

A budou se dle tebe opravdu prát, bude to rvačka se skutečnými údery, nebo předem vytvořená show s jasným výsledkem? Tak to přece u WWE bývá, byť scénáristé přece jen pracují s lidmi, kteří jsou ve WWE déle, netvoří příběh pro jeden večer jako u Furyho. Je vůbec to zkažení kreditu v sázce?

Opravdu určitě ne, jen to tak bude vypadat. Myslím si ale, že Strowman bude chtít od Furyho dostat nějaký tvrdý úder. Ale vše bude domluvené. Kredit mu to může shodit spíše u fanoušků, že bere něco takového, ne že by prohrál ve wrestlingu. Což neprohraje.

A co říkáš na Brocka Lesnara s Cainem Velasquezem? Dva ex-šampioni UFC těžké váhy proti sobě ve WWE? Nemůže se to právě u nich trochu zvrtnout? Že to bude tvrdší, osobnější než „jen“ show? A také zde vyvstává otázka, co se může Cain zatím naučit? Nebo mu může pomoct to, že je to zemař?

Lesnar-Velasquez je úplně někde jinde. Cain je dlouholetý fanda WWE a už má za sebou wrestlingovou průpravu z Mexika, kde zápasil s maskou. S Danieleme Cormierem z UFC mluví o wrestlingu neustále, takže on to má v hlavě a je to vidět. Sice bych těch prvních pár vystoupení ještě trochu vylepšil a upravil, než jak to bylo, ale lepší vstup do WWE, než přes Lesnara asi mít nebude. Oba budou schopní udělat na poměru WWE brutální pětiminutový zápas, kde to bude vypadat odlišně od ostatních soubojů a o to přesně jde. Cain následuje cestu Rondy – po úspěšné kariéře v UFC a mírném odeznění zájmu (nebo propadu v případě Rondy) přichází nová kariéra v WWE, kde maá co nabídnout. Cain je velký, uvěřitelný, a ještě k tomu má přirozený talent. Otázkou je, zda ho WWE bude vnímat jako fightera nebo mu časem dá prostor k tomu, aby se realizoval i trochu jinak.

Myslíš, že bude show vysílaná jen na placené platformě WWE?

Akce Crown Jewel bude stejně jako všechny ostatní pay-per-view WWE na jejich streamovací platformě WWE Network.

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2020 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze