Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

AIBA nejlepší amatéry udržet neumí. Zlatá generace z Londýna budiž důkazem

  • Napsal Antonín Vavrda

Slavící Alexander UsykSlavící Alexander UsykPRAHA – Co spojuje trojici Vasil Lomačenko, Anthony Joshua a Alexander Usyk? Všichni tři jsou světovými šampiony z her v Londýně 2012 a všichni tři se stali během následujícího olympijského cyklu mistry světa v profesionálním ringu. Byť Usyk zhruba měsíc po konci her v Riu. Trio mušketýrů je ale jen potvrzením výjimečnosti šampionů z britské metropole.

Lehké připomenutí na úvod. Hned sedm šampionů z Londýna zamířilo následně mezi profesionály. Číňan Cou Š'-ming, Britové Luke Campbell a Anthony Joshua, Ukrajinci Vasil Lomačenko a Alexander Usyk, Japonec Rjota Murata a Rus Jegor Mechoncev.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Během prvních čtyř let od těchto her si na titul mistra světa sáhli již v úvodu zmínění Lomačenko, Joshua a nyní i Usyk.

Jaký to rozdíl oproti hrám v Pekingu (tam sice slavili Lomačenko i Š'-iming, srovnání ale tvoříme dle toho, po které olympiádě odešli šampioni do profi-ringu), po kterých se z přeběhlíků stal olympijským vítězem pouze James DeGale.

Z hodně silného ročníku 2004 pak dosáhli na světové pásy Kubánci Yuriorkis Gamboa, Guillermo Rigondeaux, Američan André Ward a Rus Alexander Povětkin, což z něj dělá společně s Atlantou 1996 nejúspěšnější od pádu Berlínské zdi (ze šampionů v roce 2000 slavil světový titul jen Francouz Brahim Asloum), naopak ze zámořské olympiády slavili mezi profíky světový pás Maďar Ištván Kovács, Kazach Vasilij Jirov a Ukrajinec Vladimir Kličko.

Aby byl výčet úplný – z barcelonský vítězů (1992) pak mezi profíky slavili pás mistra světa jen Kubánec Joel Casamayor a Američan Oscar de la Hoya.

Jenže na rozdíl od generací z let 2004 a starších má ta z londýnských her ještě šanci účet rozšířit. Číňan Š'-iming navíc o světový pás (neúspěšně) usiloval a minimálně ještě jednu šanci dostane, blízko světovému titulu jsou i Luke Campbell (číslo 6 WBC v lehké váze) a Rjota Murata (číslo 5 u WBC, 9 u WBA, a 3 na rankingu WBO i IBF), cesta je vyšlapána také pro Rusa Jegora Mechonceva.

Sečteno a podtrženo: jelikož statistiky mluví o tom, že profesionální boxeři dosahují nejlepších výsledků mezi čtvrtou a osmou sezonou, o titul mistra světa si nejspíše zaboxují všichni olympijští šampioni ze „zlaté londýnské“ generace, kteří do profesionálního ringu po roce 2012 zamířili, což historie nepamatuje. I když...

Silná konkurence se výše zmíněným rýsuje i z posledních šampionů z Ria. Do profesionálního ringu již zamířili Uzbek Hasanboj Dusmatov a Brazilec Robson Conceicao, nakročeno pak do něj mají minimálně i Rus Jevgenij Tiščenko a Francouz Tony Yoka.

Zdá se, že se mají fanoušci profesionálního boxu nač těšit a elitě amatérského ringu nezabrání v odchodu do profi ani snahy AIBA (Mezinárodní amatérské federace) s jejími projekty polo-profesionální (WSB) a profi (APB) soutěží. Předchozí řádky se totiž věnují čistě jen olympijským šampionům, nikoliv medailistů či dokonce všem účastníkům jednotlivých her.

TO NEJLEPŠÍ Z VASILA LOMAČENKA

https://www.youtube.com/watch?v=EgVvvX2T418

TO NEJLEPŠÍ Z ANTHONYHO JOSHUY

https://www.youtube.com/watch?v=PxZWc8GE-08

TO NEJLEPŠÍ Z ALEXANDRA USYKA

https://www.youtube.com/watch?v=4kYtH5SC7RA

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze