Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Obr! Pro Joshuu jsou dvacetitisícové arény už malé. Čeká ho 'fotbalová tour'?

  • Napsal Antonín Vavrda

Joshua na otevřeném tréninku / zdroj foto: Boxingscene.comJoshua na otevřeném tréninku / zdroj foto: Boxingscene.comLONDÝN – Už v sobotu večer vstoupí do ringu současný vládce boxerské těžké váhy Anthony Joshua, kterého čeká obhajoba titulů federací WBA a IBF proti Kamerunci s francouzským pasem Carlosi Takamovi. A již nyní je jisté, že přímo na Principality Stadium v Cardiffu bude na 78 tisíc fanoušků.

Když 29. dubna bojoval na londýnském Wembley s ukrajinskou legendou Vladimirem Kličkem, v ochozech slavného stánku se tísnilo 90 tisíc příznivců boxu z celého světa.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Tehdy zmizely vstupenky z prodeje během pár hodin, nakonec dostali promotéři výjimku na 10 tisíc míst nad oficiálně schválenou kapacitu arény. Mnozí kladli tato čísla na bedra obou bojovníků, přece jen se proti sobě postavila nová hvězda a dlouholetý vládce této váhy.

Který předvedl parádní výkon, přesto padl v jedenáctém kole a těžká váha se mohla začít klanět novému králi. Za něj Joshuu ostatně označil i sám Kličko.

Čekalo se, jak se s novou rolí – minimálně na poli marketingu – popasuje osmadvacetiletý Brit sám, bez svého velkého vzoru.

Zatím lze říct, že skvěle. Na facebooku má přes 2,2 milionů fanoušků (o 300 tisíc více než Ukrajinec), smlouvy s ním do této chvíle podepsalo na dvacet globálních značek. „Chci se stát prvním boxerským miliardářem (v dolarech),“ prohlašoval před půl rokem olympijský šampion z Londýna 2012.

Joshua vs Takam / zdroj foto: Boxingscene.comJoshua vs Takam / zdroj foto: Boxingscene.com

„Moje tělo i obličej jsou snad všude po celé Velké Británii. Nezávidím klukům mých bývalých holek. Přijdou do posilovny a vidí tam mě, jdou do baru, vidí tam mě, musí to být frustrující,“ smál se v tomto týdnu při jednom z mnoha rozhovorů.

Mediální povinnosti zatím zvládá tato 198 centimetrů vysoká a 112 kilogramů vážící hora svalů skvěle. V létě si na pár týdnů od boxu úplně odpočinul, od srpna se ale začal poctivě připravovat na říjnový duel. V té chvíli již věděl, že ho nevyzve v odvetě Kličko, který ukončil kariéru, ale jednička federace IBF, jejíž pás vedle toho organizace WBA drží, Bulhar Kubrat Pulev.

Jeho promotér Eddie Hearn zároveň zalarmoval i jeho dalšího možného soupeře v žebříčku IBF, Kamerunce žijícího ve Francii Carlose Takama, aby byl připravený za bulharskou „Kobru“ zaskočit, pokud by se zranila.

To se ostatně nakonec stalo, Pulev si poranil sval pod pravou rukou mezi zády a hrudníkem, což znamenalo prozatím stop jeho snu o tom stát se mistrem světa. Prvně jej z něj před dvěma lety v pěti kolech probudil... ano, Kličko.

A je téměř jisté, že se nejspíše své šance hned tak nedočká. Joshua si splní povinnosti šampiona IBF a bude si moct v tomto ohledu na chvíli vydechnout. Hearn s ním má totiž pro rok 2018 velkolepé plány.

Joshua vs Takam / zdroj foto: Boxingscene.comJoshua vs Takam / zdroj foto: Boxingscene.com

Další tři duely na fotbalových stadionech, přestože Joshua sám si zamiloval londýnskou O2 Arena. „AJ (přezdívka britského bijce) je nyní příliš velký na arény pro 20 tisíc fanoušků,“ vysvětluje osmatřicetiletý promotér, pro kterého je rodák z Watfordu momentálně zlatým dolem.

Právě duel v Cardiffu mu dává za pravdu. A to ať obrazně, tak i fakticky. Lístky šly na dračku jak ve chvíli, kdy se měl utkat s ne příliš atraktivně boxujícím Pulevem, tak i po změně na šestatřicetiletého tvrďáka Takama.

Ostatně nelze se divit, i sám král současné těžké váhy tvrdí, že rodák z Doualy je díky své odolnosti a nátlakovému stylu boje nepříjemnějším soupeřem než technicky boxující Bulhar, který ale neoplývá dostatečně kvalitní obranou. „Má hlavu jako kus betonového bloku. Pokud ho knockoutuji, tak až v pozdějších kolech,“ tvrdí muž, kterému se klaní legendární Mike Tyson a rady mu posílá další zámořská legenda Larry Holmes, přemožitel Muhammada Aliho.

Co na tom, že za velkou louží mají vlastního mistra světa, taktéž neporaženého držitele pásu WBC Deontaye Wildera. Díky triumfu nad Kličkem se stal Joshua pro boxerskou komunitu nepsaných vládcem nejtěžší a také nejsledovanější váhové kategorie. „Nejobávanějším mužem planety“, jak se králi těžké váhy v minulosti přezdívalo.

A jaké že to dostal od Holmese rady? Aby se nestranil před zápasy sexu. „Mnoho lidí tvrdí, že z vás sex vysává energii, ale moje zkušenost je jiná. Pokud chce být úspěšný dlouhodobě, musí umět odpočívat a relaxovat. A tohle je ideální aktivita. Pochopitelně, nesmí ji provozovat každý den. A podle toho, jak na něj koukám, on to moc dobře ví,“ usmíval se v rozhovoru pro britské deníku Holmese.

Mimochodem, Joshua je stále bez oficiální partnerky, přestože má zhruba dvouletého synka Josepha.

Joshua vs Takam / zdroj foto: Boxingscene.comJoshua vs Takam / zdroj foto: Boxingscene.com

Ale ještě zpět k plánům Hearna pro rok 2018 s rostoucí hvězdou světového boxu, který i přes všechnu slávu a bohatství nedá dopustit na svoji maminku Yetu Odusayaovou, se kterou (a dalšími příbuznými) vyrazil v létě na jednu ze svých dovolených.

„Pokud půjde vše dle plánů, mohl by se v únoru utkat s mistrem světa WBO Josephem Parkerem, v létě pak s Wilderem a do konce roku ještě s Alexanderem Povětkinem, který se nejspíše stane jeho povinným vyzývatelem přes federaci WBA,“ prozradil šéf stáje Matchroom Boxing, se kterou nedávno expandoval také do Spojených států.

A stadiony vybrané pro tyto šlágry, na jejichž konci by měl mít za ideální konstelace v držení jako první těžká váha v historii mistrovské pásy všech čtyř prestižních organizací?

Stadion Arsenalu, kterému Joshua fandí, a obou manchesterských gigantů – Old Trafford a The Etihad Stadium. „Chci všechny pásy. Chci se stát nesporným a nezpochybnitelným šampionem těžké váhy. Možná jsem chamtivý, ale nic jiného mě nezajímá,“ usmívá se bijec, který do Cardiffu přiláká třikrát více fanoušků než jeden z jeho idolů, trojnásobný mistr světa Lennox Lewis pro britské derby s Frankem Brunem v roce 1993.

Zdá se, že pro Joshuu není nic nemožné...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze