Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Nejočekávanější boxerské bitvy roku 2018: Joshua vs. Wilder, GGG vs. Canelo II.

  • Napsal Antonín Vavrda

Joshua vs. WilderJoshua vs. WilderPRAHA – Ohlédnutí za rokem 2017 už jsem začali tradičními ankety, zbývá vyhlásit poslední – Boxer roku. V tomto týdnu je na čase se také dívat směrem dopředu, tedy na to, co nás letos čeká a co by nás mohlo čekat.

Na dalších řádcích si popíšeme duely, na které se boxerští fanoušci celého světa, ale také v naších luzích a hájích těší nejvíce.

ALEXANDER USYK VS. MAIRIS BRIEDIS – KŘÍŽOVÁ VÁHA

Jeden ze zápasů, který už je podepsán. Loni na podzim se zajímavým způsobem rozjela „boxerská Liga mistrů“ World Boxing Super Series (WBSS). A pokud půjde vše dle plánu, budeme letos v květnu znát absolutního šampiona v křížové váze.

Už 27. ledna se do sebe zaklesnou dle mnohých dva nejlepší boxeři této divize – Ukrajinec Alexander Usyk a Lotyš Mairis Briedis. Ve hře budou světové tituly WBO a WBC. Už o týden později budou ve hře pásy IBF a WBA, o které se střetnou jejich držitelé – Rus Murat Gassijev a Kubánec Junier Dorticos.

Favoritem na post krále této divize je její aktuální jednička – Usyk. Kdokoliv ze zbývající trojice šampionů jej ale může překvapit.

Křížová váha byla dlouho hodně nudnou a nezáživnou, často se v ní objevovali boxeři, kteří už nechtěli hubnout do váhy polotěžké, nebo kteří se naopak chystali na přechod do té těžké. V posledním roce ale získala i tato divize parádní náboj a už čtvrtfinálové duely WBSS nabídly hodně zajímavou podívanou.

GEORGE GROVES VS. CHRIS EUBANK JR. - SUPER STŘEDNÍ VÁHA

Vedle křížové váhy se boxuje WBSS také v super střední. A semifinálové ostrovní derby mezi Georgem Grovesem a Chrisem Eubankem Jr. slibuje vše, jen ne nudu. Tihle dva se na sebe třesou už více jak dva roky, navzájem sice uznávají své kvality, oba ale věří, že ty jeho jsou daleko vyšší než rivala. Už 17. února se ukáže, který z těchto bojovníků má pravdu. Pás šampiona WBA je v tomto případě jen milým bonusem pro vítěze.

SERGEJ KOVALJOV VS. DMITRIJ BIVOL/ARTUR BETERBIJEV – POLOTĚŽKÁ VÁHA

Polotěžkou váhu čeká v letošním roce hledání nového krále. Kanaďan Adonis Stevenson (šampion WBC) stále více řeší vše ostatní než zápasení s pořádnými protivníky a tak je daleko zajímavější dění kolem něj, tedy v případě držitelů zbylých tří titulů. Je téměř jisté, že se v létě utkají Sergej Kovaljov (WBO) a Dmitrij Bivol (WBA), tedy pokud v březnu na stejném galavečeru zdolají své rivaly – Igora Michalkina, respektive Sullivana Barreru.

Na svoji šanci vyzvat lepšího z tohoto čtyřlístku pak čeká držitel pásu IBF Artur Beterbijev, se zájmem pak celé dění sledují další zajímavá jména – Badou Jack, Alexanderm Gvozdik či Anthony Yarde. Dámy a pánové, věřte, že v polotěžké váze se bude letos rozhodně nač dívat.

ANTHONY JOSHUA VS. DEONTAY WILDER – TĚŽKÁ VÁHA

Je celkem jedno, kdo se s kým nyní dohaduje, kdo koho nahání, kdo se s kým nejspíše také domluví. Příznivci nejtěžší váhové kategorie momentálně nejvíce touží po souboji Anthony Joshua vs. Deontay Wilder.

Dva šampioni, dva neporažení knockoutéři, oba mají jiné přednosti a také slabiny, oba navenek vystupují zcela odlišně. Oba zároveň ale zastupuje na americkém kontinentu stejná televize – Showtime, což dává velké šance na to, že se skutečně utkají. Je jen otázkou kde. Wilder by rád Las Vegas, Joshua by raději bojoval doma na britských ostrovech.

Brit má v držení více pásů, je marketingově daleko lépe propagovaný, zajímavější, takže jeho tržní hodnota je vyšší. V boxerském byznysu to ale ne vždy rozhoduje. Wilder se sice na jaře utká s nebezpečným Kubáncem Luisem Ortizem, Joshua nejspíše narazí na mistra světa WBO Josepha Parkera, ale i kdyby jeden, nebo druhý v tomto duelu zaváhal, na zajímavosti jejich vzájemného střetu to nic nezmění. Možná spíše naopak. Pánové Ortiz a Parker snad odpustí.

TERENCE CRAWFORD VS. KEIT THURMAN – VELTEROVÁ VÁHA

Ano, vše nasvědčuje tomu, že se Crawford nejdříve utká s Australanem Jeffem Hornem a Thurman s krajanem Errolem Spencem Jr., možná ještě zajímavější je spojení jmen Crawforda s Thurmanem v jedné větě. Případně prvně jmenovaného se Spencem, kterého už 20. ledna čeká stárnoucí, byť stále nebezpečný Lamont Peterson.

Tento trojlístek momentálně při vší úctě k Hornovi, Pacquiaovi a dalším jménům převyšuje zbylé zástupce jedné z nejnabitějších váhových divizí. A právě z tohoto trojlístku by mohl vzejít nový král velterové váhy, kterou si v posledních deseti letech podmanili právě „Pac-man“ a legendární Floyd Mayweather. Problémem ale může být, že za Crawfordem stojí Bob Arum, zatímco za dvojicí Thurman – Spence projekt PBC boháče Ala Haymona, se kterým se Arum dvakrát nemusí.

VASIL LOMAČENKO VS. MIKEY GARCIA – LEHKÁ VÁHA

Také zde je problém mezi manažery, respektive mezi jedním z boxerů – Garciou – a promotérem Lomačenka, kterým je opět Arum. Ti dva se nerozešli v nejlepším, skvělý Američan kvůli tahanicím o smlouvu přišel o dva roky kariéry. Na druhou stranu, pokud dokázal promotérskému bardovi odpustit Kubánec Guillermo Rigondeaux, mohl by i Garcia.

Zvláště, když si moc dobře uvědomuje, že skalp Lomačenka by pro něj měl momentálně obrovskou hodnotu. A dlužno dodat, že s ohledem na jeho schopnosti a také velikost, je Garcia momentálně napříč super pérovou až lehkou velterovou váhou skutečně jediným boxerem, který může ukrajinský přízrak reálně ohrozit.

GENNADIJ GOLOVKIN VS. CANELO ALVAREZ II. - STŘEDNÍ VÁHA

Střední váha sice i nadále má s ohledem na počet pásů v jeho držení krále v osobě Kazacha Gennadije Golovkina, vinou slepé rozhodčí jménem Adalaide Byrdové skončil jeho zápas s Mexičanem Canelem Alvarezem kontroverzní remízou. Vlastně okamžitě od chvíle, kdy zazněl verdikt, se mluví o odvetě, na její potvrzení (směrem ke květnovému termínu) zatím ale stále nedošlo.

Při vší úctě k dalším skvělým boxerům v této váze, dokud se nevyřeší spor o to, zda je lepší Golovkin, nebo Alvarez, ostatní zápasy ve střední divizi příliš fanoušky zajímat nebudou. Byť také ta nabízí velkou kvalitu, že Jermalle Charlo, Demetrie Andrade či Bille Joey Saundersi?!

ČESKÁ SCÉNA: MIROSLAV ŠERBAN VS. JOSEF ZAHRADNÍK – LEHKÁ VELTEROVÁ VÁHA

V roce 2017 se boxovalo na české scéně několik hodně zajímavých bitev, o tituly se v tuzemsku prali skutečně kvalitní bijci.

Pás domácí šampiona v lehké velterové váze vybojoval na konci roku v Lucerně po skvělém výkonu Miroslav Šerban. Ve stejné váze se pak pohybuje také neméně zkušený Josef Zahradník. Jejich bitva o tento pás by byla pro fanoušky rozhodně lahůdkou. Dočkáme se jí?

PAVEL ŠOUR VS. VÁCLAV PEJSAR II., VLADIMÍR ŘEZNÍČEK VS. VASIL DUCÁR

16. prosince burácela zaplněná hala TJ Lokomotiva při prvním měření sil mezi Pavlem Šourem a Václavem Pejsarem. Je velká pravděpodobnost, že se oba obři do sebe zaklesnou v letošním roce znovu. A není důvod se na tuto bitvu netěšit, protože byť vzájemná nevraživost mezi oběma mírně ochladla, napětí rozhodně nevyprchalo úplně.

A garde by jim měl dělat ještě jeden ostrý mistrovský duel. Ten o pás v křížové váze mezi plzeňským Vladimírem Řezníčkem a znojemským Vasilem Ducárem. Dva amatérští šampioni, dvě silné osobnosti, které mají sebevědomí na rozdávání. A dva špičkoví bojovníci navrch. Nabízí se otázka, jestli nepostavit na každém z těchto duelů jiný galavečer, protože oba mohou být parádními vrcholy kvalitně uspořádané domácí akce.

A je také otázka, komu případně podobnou akci (nebo akce) svěřit. Moc takových, kteří kvalitu skrytou v těchto bojovnících dokáží náležitě prodat, tady totiž není...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze