Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Nejdražší boxerské zápasy české historie. Na vrcholu hudebníci Marpo a Rytmus

Rytmus vs MarpoRytmus vs MarpoPRAHA – Spekulace kolem souboje o pozici současné jedničky napříč vahami mezi šampionem křížové váhy Václavem Pejsarem (15-9, 13 KO) a Vasilem Ducárem (8-3-1, 7 KO) rozvířily také dvě témata: finanční a také to, které zápasy byly ty opravdu největší. Nejdříve se budeme věnovat penězům.

Na úvod je třeba říct: autor žádnou ze smluv na zápas, o kterém píše nikdy neviděl. O finančním zákulisí na domácí i světové scéně má určitý přehled, ze kterého vychází. A také ze zákulisních informací, více či méně oficiálně potvrzených.

Je také třeba poznamenat, že je zde řeč o největších zápasech na českém území a mezi českými (slovenskými) boxery. Výlety elitních bijců do zahraničí byly totiž hodnoceny často výše, je třeba si uvědomit, že v dobách své největší slávy měli Lukáš Konečný a Rudolf Kraj v zádech německé stáje, nikoliv české promotéry.

Obecně platí, že finanční nabídky od zahraničních promotérů pro tuzemské boxery rostou s vahou (neplatí jen pro české), postavením na ratingu BoxRec.com, silou trhu, ze kterého nabídka přiletí, potřebou (čím blíže datu souboje, tím jde nahoru), výdělek pak zvyšuje pochopitelně i případný titul, který je ve hře.

Není bez zajímavosti, že ač se někdy nabídky blížily (opět mimo Konečného s Krajem) hranici 30 tisíc eur, boxer z ní musel zaplatit daně, trenéry, manažery, případně i zprostředkovatele.

PRVNÍ MÍSTO. 27. PROSINCE 2018 – Marpo vs. Rytmus: 2 000 000 korun

Sice nešlo oficiální profesionální boxerský zápas, přesto právě tato povánoční exhibice roku 2018 na gigantickém galavečeru XFN přinesla na českém území bijcům v rukavicích největší výdělek. Zákulisím se sice nesly hlasy o 100 tisíc eur pro slovenského rapera, realita je přece jen ale poněkud střízlivější, tedy milion korun pro oba s tím, že částku ještě mohl navýšit prodej lístků, což byla tehdejší tradiční praxe této organizace.

DRUHÉ MÍSTO. 27. PROSINCE 2018 – Lukáš Konečný vs. Matúš Babiak: 850 000 až 1 000 000 korun

Tento duel ze stejné akce už na BoxRec.com je a dá se tak označit na nejdražší oficiální zápas na domácí scéně. Vítěz – Konečný – měl zinkasovat částku v řádech vyšších stovek tisíc korun, do milionu ji pak přibližuje, případně dorovnává jeho slovenský soupeř.

TŘETÍ MÍSTO. 29. PROSINCE 2020 – Václav Pejsar vs. Vasil Ducár: 400 000 až 500 000 korun

Ani jedna strana o částce mluvit nechce, ale lze vycházet z odpovědi promotéra Matouše Rajmonta na úvodní páteční tiskové konferenci k tomuto souboji, že jde o vyšší výdělek než v případě duelu Pejsar vs. Šour, který byl vydražen za 300 tisíc korun. Sto tisíc je daný bonus od sponzora pro vítěze, dle všeho si pak oba rozdělí rovným dílem minimálně oněch 300 tisíc korun.

ČTVRTÉ MÍSTO. 16. PROSINCE 2017 – Pavel Šour vs. Václav Pejsar: 350 000 korun

Historicky první dražba v českém boxu se konala o souboj mezi dvěma nejlepšími těžkými vahami u nás té doby, Pavlem Šourem a Václavem Pejsarem. Plzeňské derby nakonec hostili promotéři prvně jmenovaného, kteří vyhráli aukci s částkou 300 tisíc korun. Dalších padesát tisíc pak přidal vítězi oficiální sponzor večera.

PÁTÉ MÍSTO. 7. LISTOPADU 2014 – Luboš Šuda vs. Ladislav Kutil II.: 300 000 korun

Ostře sledovaná odveta dvou domácích boxerských legend nabídla do té doby nevídané finanční hodnocení. Oba si dle informací z více zdrojů měli částku rozdělit rovným dílem, byť existovaly návrhy na formu „All In“, teda, že vítěz by bral vše, k tomu existovaly i různé bonusy pro oba od sponzorů, jejich výše je neznámá. Dlužno dodat, že si ohodnocení oba zasloužili, našlapané aréně na Podvinném mlýně nabídli parádní souboj. Ten ale stejně jako první setkání obou opanoval Šuda.

ZÁVĚR: Co z toho všeho vyplývá? Že určitě není vše v pořádku, když promotéři vyplatí v českých podmínkách větší peníze než za špičkové domácí boxery. Což ale zas až tak moc nevadí, pokud by se na podobné exhibice povedlo navázat.

XFN to nevyšlo, protože a jelikož skončilo v zapomnění vinou mnoha různých okolností. Konečný a Ledecká zatím nedostali šanci.

Prvně jmenovaný chtěl dostat do ringu politiky a známé osobnosti Jaroslava Foldynu s Pavlem „Řeporyjcem“ Novotným, což je duel, který se by se rázem dostal na druhé místo našeho žebříčku (jen Novotný měl přislíbeno 1,25 milionů korun, část by šla na charitu).

Ledecká chtěla dostat do stejného ringu Václava Pejsara a Karlose Vémolu a zviditelnit tím svůj Atom Gym, se kterým má velké plány. Tento duel by byl hned za politickou exhibicí, „Terminátor“ měl na stole dle našich informací rovný milion korun, pokud by na šestikolový střet se svými manažery kývl.

A jelikož už bylo zmíněno, že čeští boxeři si vydělají daleko lepší peníze za hranicemi, byť často jdou bojovat proti daleko kvalitnějšími protivníkovi, těžko se jim lze divit, že na podobné nabídky povětšinou kývnou.

Otázkou totiž je: Lze toto změnit, případně poupravit a je to vůbec reálné?

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2020 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze