Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Narodil se ve stejný den jako Ali a touží legendu překonat. Usyk chce vyzvat Joshuu

  • Napsal Antonín Vavrda

Usyk vs. JoshuaUsyk vs. JoshuaPRAHA – Nesmírně náročné semifinále World Boxing Super Series (WBSS) má za sebou Ukrajinec Alexander Usyk (14-0, 11 KO), který v sobotu v noci zdolal v lotyšské Rize těsně 2-0 na body domácí Mairise Briedise (23-1, 18 KO). Jeho další zápas je již celkem jasně dán, ovšem, co bude poté, toť ve hvězdách. Nebo ne?

Jednatřicetiletý Ukrajinec se na souboj s o dva roky starším Briedisem připravoval mimo jiné také ve společnosti Brita Isaaca Chamberlaina, kterého čeká duel proti Lawrenci Okoliemu o tomto víkendu, či zkušeného Poláka Mateuzse Masternaka (v jeho kempu se objevili také Rus Dmitrij Kudrjašov a Nigerijec Mikael Lawal).

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Možná právě kvůli informacím kolem Chamberlaina se k Usykovi dostala ostrovní televize Sky Sports. A pro ni olympijský vítěz z roku 2012 v těžké váze nezhodnotil jen mladého, třiadvacetiletého Brita, ale také jeho o deset centimetrů vyššího a dvacet kilogramů těžšího krajana Anthonyho Joshuu.

„Ano, sleduji ho. Myslím, že vidíte sami, že k tomu jednou směřuje. Ale ne nyní. Nejdříve mám práci v křížové váze, kterou chci sjednotit,“ začal své povídání.

Na mysli měl nejen nakonec úspěšný duel s Briedisem, ale především finále boxerské Ligy mistrů WBSS, ke kterému dojde 11. května v saudskoarabském Jeddahu. Tam by totiž měly být ve hře tituly všech čtyř nejprestižnějších boxerských federací – vedle těch WBC a WBO, které drží Usyk, také pásy WBA a IBF. Ty budou říkat po této sobotě pane jednomu z dvojice Murat Gassijev (25-0, 18 KO) – Junier Dorticos (22-0, 21 KO).

Pokud si v květnu tento krok odfajfkuje, je téměř jisté, že příliš velkou motivaci zůstávat dál v křížové váze mít nebude. Kromě případné odvety s Briedisem se tam opravdu příliš zajímavých možností nenabízí. Snad jen osmadvacetiletý Američan Andrew Tabiti (15-0, 12 KO) by mohl změnit jeho názor. Ne snad kvůli své neobyčejné kvalitě, ale spíše z finančního hlediska. Za rodákem z Chicaga totiž stojí promotér Floyd Mayweather.

Přesun do supertíhy, ve které Usyk odboxoval několik duelů už mezi amatéry především ve WSB, tak dává smysl. A stejně tak dává smysl, aby případný absolutní král křížové divize dostal hodně rychle šanci na velký zápas.

„Myslím, že všichni se jednou dočkají. Hodně lidí se mě na něj ptá, je zvědavo, jak bych si s ním poradil. Je to jednoduché, počkejte si na to, až budeme proti sobě tváří v tvář. Pak teprve zjistíme, jak na tom oba jsme,“ usmíval se levoruký bijec, který se narodil ve stejný den jako legendární Američan Muhammad Ali, tedy 17. ledna.

„Chci nejdříve trofej pojmenovanou po něm a poté být stejně jako on šampionem těžké váhy,“ vysvětlil Usyk, který by se tímto počinem dokázal vyrovnat Američanu Evanderu Holyfieldovi a Britu Davidu Hayemu. Zároveň pouze prvně jmenovanému se pak povedlo sjednotit pásy (získat alespoň tři ze čtyř) v křížové i těžké divizi.

„Proč právě Joshua, když není jediným šampionem těžké váhy? Miluji Británii, protože tam vznikl náš sport. Fanoušci tam box milují, neustále ho sledují, takže bojovat s jejich největší hvězdou a porazit ji, by znamenalo, být tím nejlepším na světě,“ dodal Usyk, který vybojoval olympijské zlato stejně jako Joshua na londýnské olympiádě.

Jejich případný souboj pak má ještě jeden zajímavý příběh. Za Usykem stojí promotérská stáj K2 Promotions, která nepatří nikomu jinému, než bratřím Kličků. A že právě s Vladimirem Kličkem odboxoval Joshua dosud svůj nejpamátnější duel, není třeba dodávat...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze