Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Na 'stará' kolena se dočkáme! Khan a Brook si rozdají v ostré bitvě o Británii

  • Napsal Antonín Vavrda

Khan a Brook na první tiskovce / zdroj foto: Sky SportsKhan a Brook na první tiskovce / zdroj foto: Sky SportsFanoušci boxu zbystřete, Amir Khan (34-5, 21 KO) a Kell Brook (39-3, 27 KO) se domluvili na dlouho očekávaném (a možná už neočekávaném) souboji, ke kterému dojde 19. února 2022 v Manchesteru. „Největší zápas v Anglii mimo souboj Fury vs. Joshua,“ řekl na pondělní tiskovce prvně jmenovaný.

Bylo to tady několikrát. Pokoušeli se o to prostřelí promotérští harcovníci Frank Warren i Eddie Hearn, který právě kvůli tomuto souboji Amira Khana podepsal v roce 2018 (Brooka tehdy už pod smlouvou měl).

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Jenže jednání opětovně krachovala a dá se říct, že fanoušci už duel přestával zajímat. Tak trochu vzdáleně může celý příběh připomínat námluvy mezi Floydem Mayweatherem a Manny Pacquiaem, které nakonec vyvrcholili až v roce 2015, minimálně pět let poté, co byli oba na svém vrcholu.

Totéž platí pro nyní čtyřiatřicetiletého Khana, pro kterého by mohla být dohoda dárkem k 35. narozeninám, které oslaví 8. prosince, a o půl staršího Brooka. Když se o tomto souboji mluvilo poprvé, měl „King Khan“ za sebou sérii vítězství po prohře s Dannym Garciou v roce 2012, jeho ostrovní rival pak byl stále neporažen šampionem IBF ve velterové váze, když v srpnu 2014 šokoval Ameriku a Shawna Portera.

Jenže místo vzájemného lukrativního duelu nakonec zhruba ve stejnou dobu kývli oba na nesmyslné (z výkonnostního hlediska) „moneyfighty“ ve střední váze. Khana uspal v květnu 2016 v šestém kole Saul Alvarez, Brooka zdemoloval o čtyři měsíce později v pěti kolech Gennadij Golovkin.

Od té chvíle kariéra obou už nebyla taková, jako předtím. Přesto zájem o jejich vzájemný souboj byl. A nejspíše pořád je. Alespoň v jejich hlavách.

„Jsou blízko dohodě. Cílíme na začátek příštího roku, zbývá ještě potvrdit pár detailů, ale už jen detailů. Jednání nebyla jednoduchá, ale vypadá to nadějně. Chceme hodně investovat do našich zápasů. Máme tu duel Joshe Taylora s Jackem Catterallem (26. února) a Chrise Eubanka proti Liamu Williamsovi (duel se posouvá kvůli zranění druhého jmenovaného). Ale tohle je ten největší duel vůbec,“ řekl už v pátek pro ESPN promotér Ben Shalom, který je mladší než oba zmínění boxeři.

OHLASY Z TISKOVKY:

Ben Shalom: „Bude to velké, jsem rád, že se to povedlo dotáhnout do konce. Myslím, že těch dvacet minut, které jste teď poslouchali, jsou ten důvod, proč jsme se toho zápasu doteď nedočkali. Posledních pět měsíců bylo vyčerpávajících. Je to splněný sen. Čekali jsme na to opravdu dlouho, hodně dlouho. Bude to obrovská akce v Manchester Arena. Ten největší zápas pro Británii vedle souboje Fury vs. Joshua.“

Amir Khan: „Jsem opravdu nadšený, budu skvěle připravený, tomu věřte. Pro mě je to největší zápas, co může být. 19. února toho chlapa vyškolím, uvidíte.“

Kell Brook: „Už se nemohu dočkat, až bude lízat zem. Tento boj pro mě znamená absolutně všechno. Stále jsem nejlepší velter ve Velké Británii. Všichni to ví. A 19. února to potvrdím v ringu. Vím, proč tak dlouho utíkal. Protože nechce prohrát s krajanem. Teď přišel ten správný čas.“

Pro mnohé dvě nejlepší britské velterové váhy minimálně moderní éry. Ostatně i BoxRec.com je vede v britském ratingu této váhy na druhém (Brook) a sedmém místě (Khan) s tím, že pouze Lloyd Honeyghan je „mladšího“ data, ostatní borci v elitní desítce jsou z meziválečných či lehce poválečných let.

„Vím, že všichni říkali, že už se to mělo stát nejpozději tři, čtyři roky zpět, ale přesto je to velký zápas. Ani jeden nekončí, oba chtějí ještě bojovat o světové tituly, oba jsou mladší, než když spolu bojovali Mayweather a Pacquiao, věřím, že to může být největší boxerský duel v Británii mimo těžké váhy. Ti dva se nesnášejí, bylo fakt náročné a bolestné, abychom se přes všechny antipatie dostali až sem. Je jedno, kde to bude, ale bude to velké,“ přiznal Shalom.

Je otázkou, zda nakonec nepůjde pro poraženého o loučení se s profesionální kariérou. Khan, nejmladší britský olympijský medailista (v roce 2004 vybojoval stříbro), se nyní u bohatých arabských šejků věnuje spíše promotérské a manažerské činnosti, snaží se pomáhat také v Pákistánu, odkud pocházejí jeho rodiče. V ringu stál naposledy v saudskoarabském Jeddahu, když ve čtvrtém kole zbil Australana Billyho Diba, který normálně nastupuje o tři váhové kategorie níže.

Brooka loni v polovině listopadu drtivě knockoutoval ve čtvrtém kole Terence Crawford. Stejný to Crawford, který o rok a půl dříve sestřelil také Khana. „The Special One“ přesto v posledních třech letech vypadal ve svých zápasech lépe než jeho ostrovní rival.

Potvrdí svoji kvalitu i ve vzájemném duelu, nebo Khan ještě jednou, možná naposledy v dlouhé kariéře překvapí?

Khan a Brook na první tiskovceKhan a Brook na první tiskovce

Khan a Brook na první tiskovceKhan a Brook na první tiskovce

Khan a Brook na první tiskovceKhan a Brook na první tiskovce

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze