Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Morrell: trochu jiný Kubánec. Předchozí generace to měly lehčí než ta současná

  • Napsal Antonín Vavrda

David Morrell slaví / zdroj foto: PBCDavid Morrell slaví / zdroj foto: PBCVe třiadvaceti letech je kubánský bijec celý jménem Osvary David Morrell Gutierrez Jr. alias David Morrell už mistrem světa mezi profesionály. Moc dobře i on sám ale ví, že pás regulérního šampiona WBA v super střední váze, která má absolutního krále v Canelu Alvarezovi, příliš neznamená. Stejně tak ale nemá problém s pouhými šesti profesionálními duely na kontě čelit těm nejlepším v super střední, nebo i polotěžké divizi.

Psal se rok 2018, když se David Morrell (6-0, 5 KO) naposledy objal s maminkou Betty a v pět ráno nasedl v přístavu Santa Clary do motorového člunu směr Mexiko. Osmnáct měsíců pak čekal na vyřízení všech potřebných dokumentů pro vstup do USA.


DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:


Ne, nemusel si malovat na obličej kozí bratku a vousy jako jeho krajan Robeisy Ramírez, stejně tak mu reálně nehrozil návrat zpět na kubu, neriskoval na vratkém voru v moři plném žraloků. Přesto byl téměř bez peněz a jediným jeho majetkem byl titul juniorského mistra světa a souhrnná bilance 135-5 s tím, že pouze dvě prohry zaznamenal na mezinárodní scéně.

Už v té době ale o něm věděl kubánský emigrant Luis DeCubas starší, a hlavně Leon Margules, promotér Warriors Boxing. Oba mu zařídili bydlení v mrazivém Minneapolis (velký to teplotní skok proti Kubě), kde se mu věnují otec a syn Sankar – Adonis Frazier. Sem tam si Morrell odskočí také k legendárnímu Ronniemu Shieldsovi, který o něm tvrdí, že mu levý hák vytáhlého Kubánce připomíná granáty samojské knockoutéra Davida Tuy.

„Mám v tělocvičně jeden fakt těžký pytel, kde si dle zvuku úderu testuji sílu boxerů. U těch Morellových slyším podobný zvuk, jaký se rozléhal, když do něj praštil Tua. Je to trochu jiný typ kubánského boxera. Šikovný, technický, ale také nesmírně silný,“ svěřil se americkým novinářům kouč mimo jiné i bratří Charlů nebo v minulosti vedle Tuy také Mika Tysona.

„David má ruce jako Sonny Liston. Je velký, ale přitom velmi. Přestože má hodně amatérských zápasů, tak je pořád takový hodně syrový. A na kubánského boxera je i velmi disciplinovaný,“ přidává DeCubas, který Morrellovi pomáhal zařídit standardní víza s označením B-1.

„Je to jiné než v minulosti,“ začíná vzpomínky muž, který stál před pětadvaceti lety také za příchodem třinácti prvních kubánských přeběhlíků v čele s Joelem Casamayorem, Juanem Carlosem Gomeze, Diobelysem Hurtadem či Ramonem Garbeyem. Všichni dosáhli úspěchů, stejně jako jejich následovníci Erislandy Lara, Odlanier Solís, Luis Ortiz nebo Guillermo Rigondeaux, největší jméno si ale udělal prvně jmenovaný.

A řada z bývalých skvělým kubánských amatérů rychle vyhasla. „Hodně z nich se dostalo do států přes Miami a vlastně tam už zůstali. Byl to pro ně často ten hlavní cíl, ten hlavní úspěch. Utéct z Kuby. A život na slunné Floridě je změnil. K horšímu. Ztratili hlad. Zatímco na Kubě dostávali od dětství příděly mléka, tady žili bouřlivý noční život, všude rychlé občerstvení,“ vysvětluje DeCubas, proč se Morrella snažili dostat dál do vnitrozemí.

David Morrell slaví / zdroj foto: PBCDavid Morrell slaví / zdroj foto: PBC

David Morrell slaví / zdroj foto: PBCDavid Morrell slaví / zdroj foto: PBC

Chladným Minneapolisem mu s trochou nadsázky zajistili nepohodlí, byť trochu jiné, než na jaké byl zvyklý. „Víte, tehdejší generace to měla těžké, ale ta současná to má těžší. Na Kubě je bída stále větší a těžší, opravdu. Je sice jiná doba, ale život na Kubě je daleko náročnější než tehdy,“ je přesvědčen Morrell, který dle vlastních slov svůj cíl, svoji misi ještě ani zdaleka nenaplnil.

„Chci být mistrem světa. A chci vydělat boxem tolik peněz, aby se mohla moje rodina vydat do států legálně a mohli tu také se mnou zůstat. Víte, vedle maminky jsem opustil i mladšího bratra Rafaela, také boxera. Chci mu jednou splatit jeho oběť, protože kvůli mně nyní boxovat nesmí, nesmí cestovat, je hlídaný. Trpí a kvůli mně. Dlužím mu to,“ říká důrazně stále teprve třiadvacetiletý mladík, který i díky útěku z Kuby musel dospět.

„Maminka se o mě i bratra starala, opravdu krásně. Tady jsem byl odkázán sám na sebe. Je to jiné. Ale nestěžuji si. Mám vše, co potřebuji pro svůj růst, mám kde bydlet, kde trénovat, mám skvělý tým kolem sebe. Díky lidem kolem sebe mám pocit, jako bych byl součástí velké rodiny, cítím se tu v tomto ohledu skvěle,“ přidává regulérní šampion WBA v super střední váze, který dosud až na jednu výjimku všechny duely ukončil před limitem.

A který ze šesti duelů boxoval tři vypsané na dvanáct kol, jeden na deset, jeden na osm a debut na šest – ukončil ho po 66 vteřinách. Sečteno a podtrženo, žádné pozvolné budování kariéry. „Není cesty zpět. Jen vpřed. V zápasech nejdu po knockoutech, ale když přijde, je to z nějakého důvodu. Už se nemohu dočkat dalších výzev,“ dodal levoruký ranař, který už nyní figuruje coby číslo 26 v ratingu BoxRec.com své váhy. A stále více se blíží těm nejlepším v divizi.

Kdo ví, třeba jednou dostane šanci naplnit všechny své ambice v souboji z největších, proti Canelu Alvarezovi...

David Morrell slaví / zdroj foto: PBCDavid Morrell slaví / zdroj foto: PBC

David Morrell slaví / zdroj foto: PBCDavid Morrell slaví / zdroj foto: PBC

David Morrell slaví / zdroj foto: PBCDavid Morrell slaví / zdroj foto: PBC

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze