Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Loma: Nechápu úderové statistiky. Kdo je počítá? Doložku o odvetě odmítal Lopéz

Loma trefuje Lopéze / zdroj foto: Boxingscene.comLoma trefuje Lopéze / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – Ti dva nejspíše nikdy nebudou přátelé. Přestože především Téofimo Lopéz (16-0, 12 KO) neustále mluví o tom, že má před sebou nové a větší výzvy, téma jménem Vasyl Lomačenko (14-2, 10 KO) je stále živé.

Už je to čtvrt roku, co se třiadvacetiletý Američan Téofimo Lopéz postaral o jedno z největších boxerských překvapení posledních let. O devět let starší Ukrajinec Vasyl Lomačenko byl pro jejich souboj o tři tituly v lehké váze velkým favoritem, ovšem po podivném a „zabrzděném“ výkonu zaslouženě prohrál hladce 0-3 na body.

VÍCE K ZÁPASU #LOMALOPEZ:

Od té chvíle se řeší, co s Lomačenkem bylo a zda bude odveta. Sám ukrajinský fenomén následně skončil v nemocnici, kde mu podruhé během tří let operovali pravé rameno. O zranění, svém, mluvil také Lopéz. Ten ale jedním dechem dodával, že se na něj nechce vymlouvat. Na rozdíl od soupeře.

Stejně tak po Novém roce opakovaně přiznal, že ho odveta s dvojnásobným olympijským šampionem nezajímá. „Nechtěl doložku o odvetě ve smlouvě, protože si byl až moc jistý vítězstvím. A podobného namyšleného chování tam bylo více. Ale nechci o tom pořád mluvit, nejsem takový, už stačilo. Mám před sebou nové a větší výzvy, než je on,“ pronesl pro Boxingscene.com vládce hodně nabité váhy.

Posuďte sami: hned za ním je další Američan Gervonta Davis, následuje Lomačenko, za kterým je další dvojice mladých neporažených zámořských dravců – Devin Haney a Ryan Garcia.

„Hele, je to trochu jinak. Před duelem opakoval jeho otec, že je pro mě doložka o odvetě pojistkou, tak jsem nakonec řekl svému manažerovi Egisu Klimasovi, že mě nějaká podobná klauzule nezajímá, že ji tam nechci,“ reagoval Ukrajinec pro web z Oxnardu v Kalifornii, kde dlouhodobě žije. Je na místě připomenout, že to byl právě on, kdo udělal vstřícný krok k uskutečnění zápasu, když se vzdal ve prospěch soupeře části své gáže, aby ulevil v koronavirové době promotérovi Bobu Arumovi.

Ve zmíněném rozhovoru pak rozebral ještě jednu zajímavou skutečnost. „Podíval jsem se na úderové statistiky CompuBox a opravdu nechápu, jak to funguje. Můj otec poctivě spočítal každý úder, který jsem inkasoval a dostal se k číslu 150. Oficiální číslo je ale 180. Opravdu by mě zajímalo, jak se ty zásahy počítají,“ pronesl jeden z nejšikovnějších boxerů historie.

Přestože v ringu skutečně zápas prohrál, jeho řečnická otázka není úplně od věci. Compubox pomáhá statistikami v boxu již přes třicet let a společnost je za toto nesmírně respektovaná. Poslední roky díky technologiím daří vše promítat nejen až s odstupem po zápasech, ale často velmi podrobně už během nich. A ne vždy úplně odpovídají tomu, co člověk vidí v ringu. Ať už od obrazovky, tak přímo na místě. Byť je pravda, že pochybnosti nejsou zas tak časté.

„Ukazuje to čísla, ale nikde nevidíš ty, kteří údery počítají. Jak se to tedy děje? Dle čeho postupují? Lidé si řeknou, vypadá to seriózně, asi to bude přesné, ale dle čeho se to tedy počítá?“ kroutí hlavou muž, který ve své kariéře prohrál z více jak 400 zápasů pouhé tři.

Zároveň se pozastavil nad tím, že byl ten, který v klinčích držel. „Podívejte se na to pořádně a uvidíte, že zatímco já se pokouším o údery, on se mě snaží držet. Ten zápas jsem viděl doma několikrát a pokaždé jsem viděl totéž – ten zápas jsem vyhrál, maximálně to byla remíza. Boxeři neprohrávají tak, jak jsem prohrál já. A nestávají se nesporným šampionem tak, jak se stal Lopéz,“ dodal sebevědomě.

Dlužno dodat, že ačkoliv se většina expertů shoduje na tom, že zápas – byť těsněji než dle dvou bodových – prohrál, pak na poslední větě něco pravdy bude. Ostatně také autor tohoto článku krátce po zápase ve svém komentáři napsal, že si Lopéz zápas o tři tituly v lehké váhy nevyhrál, ale Lomačenko si ho sám prohrál.

A že až další těžké souboje ukážou, zda tomu tak skutečně je, nebo je Lopéz příští hvězdou boxerského ringu. Dostane šanci to ukázat tak, jak sám tvrdí, nebo se mu Ukrajinec podobnými výroky přece jen dostane pod kůži natolik, aby došlo na odvetu?

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2020 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze