Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Král Anthony Joshua. A kdo bude další pán na holení? Nabízíme vám šest možností…

  • Napsal Antonín Vavrda

Anthony JoshuaAnthony JoshuaPRAHA – Sobotní noc ještě ani zdaleka neodezněla a hned ani neodezní. A zatímco nový král těžké váhy Anthony Joshua (19-0, 19 KO) sám prohlásil, že si chce minimálně týden odpočinout ode všeho, zájemců o setkání se šampionem WBA a IBF je ale pochopitelně více než dost.

Pojďme se nyní podívat na ty, kteří mají největší šance, případně by je chtěli s novou jedničkou těžké váhy a šestkou ratingu BoxRec.com napříč vahami vidět v jednom ringu fanoušci.

VLADIMIR KLIČKO (41 let, 64-5, 54 KO) – Ukrajinský bývalý král těžké váhy s oblibou dává do svých zápasových kontraktů klauzuli o odvetě. Výjimkou nebyl ani duel s Joshuou. On sám toto téma pochopitelně vzpomenul po zápase v ringu i na tiskovce. „Cítím, že je zranitelný, že jsem tam možná zaváhal v šestém kole, ale že na něj prostě mám. Možná je obrovsky silný, ale není tak rychlý,“ zaznělo z jeho úst na tiskové konferenci.

Následně dodal, že ohledně odvety se rozhodne až poté, co všechno zanalyzuje. Jedna věc je smlouva, druhá jsou nové povinnosti šampiona, což ostatně sám moc dobře zná i Kličko. Odveta s ohledem na průběh zápasu dává smysl, na druhou stranu: jsou oba schopni podobné představení zopakovat? Nezkazili by si případně jméno a nepošlapali skvělý dojem, který společně v sobotu v noci zanechali?

KUBRAT PULEV (35 let, 25-1, 13 KO) – V pátek večer tenhle skvělý Bulhar bojoval o Mezinárodní pás WBA proti Američanu Kevinu Johnsonovi. Dvanáctikolový souboj s přehledem vyhrál 3-0 na body (2x 120-108 a 119-109) a potvrdil tak pozici povinného vyzývatele Joshuy nikoliv skrze WBA, ale přes federaci IBF. Oba bojovníci se měli utkat už loni v prosinci, z podepsané dohody ale z různých důvodů (námluvy Joshuy s Kličkem) sešlo.

Je jasné, že Pulev, který dosud prohrál mezi profesionály pouze s Kličkem, bude chtít svůj velký zápas, bude chtít druhý duel o titul mistra světa. Navíc není pochyb, že si ho zaslouží. Jeho obrovským mínusem ale je neatraktivní styl a menší úderová síla. Přece jen – Joshua amerického veterána rozbil ve dvou kolech, Bulhar s ním strávil v jednom ringu všech dvanáct vypsaných dějství.

Dle všeho se tomuto duelu Brit nevyhne, což by ho ale v konečném důsledku tak moc mrzet nemuselo. Pulev je kvalitní protivník, bývalý skvělý amatér, pověst by mu tento duel rozhodně nepokazil. Zároveň mu dává jistou možnost si přece jen lehce mediálně odpočinout před případnými dalšími velkými a vyhecovanými bitvami.

LUIS ORTIZ (38 let, 27-0, 23 KO) – Poslední odstavec u Puleva vlastně dokonale sedí i na tohoto obrovitého Kubánce. Ten je totiž pro změnu nejvýše postaveným bojovníkem ratingu federace WBA a po všech problémech této organizace vlastně i povinným vyzývatelem šampiona. Pokud Pulevovi chybí úderová síla, Ortiz ji má na rozdávání, jeho slabinou je taktéž ne úplně atraktivní styl a také častá zranění.

Tento byznys prostě a jednoduše není pro Eddieho Hearna, který loni pár týdnů promoval také levorukého bijce přezdívaného „King Kong“, ničím lákavým a skrývá v sobě více nebezpečí než užitku. Dá se navíc očekávat, že WBA bude po výše zmíněném daleko tvárnější k vyjednávání než IBF. Přece jen, Joshua je pro ni nyní spásou z nebes a že by mu okamžitě prezident federace Gilberto Mendoza přiložil pomyslný nůž na krk, to se příliš očekávat nedá.

TYSON FURY (28 let, 25-0, 18 KO) – S ostrovním rivalem se Joshua kočkuje vlastně od chvíle, co zápas s Kličkem skončil. „Tys s ním zažil pocity života a smrti, já si jej povodil,“ vzkázal Fury novému šampionovi WBA skrze twitter poté, co jej Joshua posměšně vyvolával s mikrofonem v ruce před zaplněným Wembley. „Bojoval jsem s lepší a odhodlanější verzí Vladimira Klička než ty. On si uvědomil své chyby a poučil se z nich,“ kontroval AJ.

Tento duel jistě dává smysl po všech stránkách, s ohledem na to, že nyní ani jisté, zda se Fury vrátí mezi šestnáct provazů 8. července, jak před pár dny slíbil (kolikrát už?), jej lze ale očekávat nejdříve v roce 2018. A možná ještě později. Oběma rivalům je navíc teprve 27, respektive 28 let, není kam spěchat.

DEONTAY WILDER (31 let, 38-0, 37 KO) – Kdo by nechtěl vidět další sjednocující souboj, navíc dvou mladým, ofenzivních knockoutérských es? Velká Británie vs. USA o tři tituly v těžké váze, to tu bylo naposledy v roce 1999, kdy se potkali Lennox Lewis a Evander Holyfield ve dvou parádních a vyrovnaných bitvách (první skončila remízou, druhou vyhrál Lewis na body).

Pokud se budou obě strany chovat chytře, nelze pochybovat o tom, že na tento duel dojde. Také v tomto případě by ale hodně překvapilo, pokud by byl Wilder hned příštím soupeřem Joshuy. Ostatně i sám Američan, který sobotní duel analyzoval pro americkou televizi Showtime a svého britského soka pochválil, připustil, že by se mohli utkat na konci letošního roku, případně na začátku toho příštího.

Oba termíny dávají smysl, dokonce se tu rýsuje i celkem zajímavý scénář – Joshua si to rozdá buďto s Pulevem, nebo ještě lépe s některým z amerických vyzývatelů za velkou louží na stejném galavečeru jako Wilder bude podruhé v kariéře stát proti krajanovi s haitskými kořeny Bermanemu Stivernemu, aby se následně rozjelo velké promo jejich sjednocujícího souboje.

JOSEPH PARKER (25 let, 22-0, 18 KO) – Novozélandský šampion federace WBO rozhodně nechce zůstat stranou dění, zvláště když se příští víkend neutká v zajímavém střetu s Britem Hughiem Furym, ale náhradníkem v podobě průměrného Rumuna Razvana Cojana. Parker se s Joshuou nahánějí už nějaký ten pátek, svého času byli blízko duelu o pás federace IBF, oba tábory už spolu také jednaly.

Parkerova stáj ale pak raději – logicky – zvolila cestu směrem k volnému titulu WBO, která se jim vyplatila. Oba bijci jsou mladí, vlastně nejmladší mezi elitou těžké váhy v současnosti. Oba mají podobný styl, oba sází na svoji sílu a tvrdost. Mohl by to být zápas dvou tvrďáků jako z doby 70. let minulého století z časů Aliho, Fraziera, Foremana, Nortona, Lyleho, Younga či Shaverse. Je otázka, zda na něj nyní tlačit, nebo si počkat. Zatím to spíše vypadá na druhou variantu.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze