Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Konečný, Kraj, Šuda i novináři: Těšíme se, AJ musí ukázat, že první duel byl náhoda

Ruiz a Joshua na váze / zdroj foto: Boxingscene.comRuiz a Joshua na váze / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – Už zítra večer boxerský svět zjistí, zda výsledek prvního souboje mezi Andym Ruizem Jr. (33-1, 22 KO) a Anthonym Joshuou (22-1, 21 KO) byl dán okolnostmi, které hrály ve prospěch tehdejšího vyzývatele, nebo zda byla ostrovní hvězda skutečně jen „papírovým šampionem“.

Server Profiboxing.cz se rozhodl zeptat známých osobností domácí i slovenské scény boxu a bojových umění jako celku na osm stejných otázek směrem k odvetě mezi Američanem s mexickým pasem a jeho britským protivníkem. Zde si můžete přečíst jejich odpovědi a pohled na duel o prestižní pásy WBA, IBF a WBO v těžké váze.

VÍCE K ZÁPASU RUIZ VS. JOSHUA 2:

K tomu přidáváme ještě i video prvního souboje obou boxerů, který se konal 1. června 2019, který skončil v sedmém kole výhrou Ruize, přestože to byl on, kdo byl jako první počítán.

1. Jak se osobně těšíš na odvetu Andy Ruiz Jr. - Anthony Joshua?
2. Jaký očekáváš průběh?
3. Kdo je pod větším tlakem?
4. Přednosti Andyho Ruize, které by jej měly dovést k triumfu?
5. Přednosti Anthonyho Joshuy, které by jej měly dovést k triumfu?
6. Bude hrát roli fakt, že oba budou proti prvnímu duelu lehčí?
7. Pokud Ruiz prohraje, bude to mít fatální následky pro jeho kariéru?
8. Pokud Joshua prohraje, bude to mít fatální následky pro jeho kariéru?

Lukáš Konečný (jediný český profesionální mistr světa, nyní trenér a manažer):

1. Jsem na to zvědavý, očekávám, že se může stát cokoliv.
2. Trochu jsem již odpověděl výše, ale neočekávám souboj na body. Bude to před limitem. Pokud bude Joshua psychicky v pořádku pak vyhraje on. Pokud bude nejistý jako posledně půjde opět na zadek.
3. Rozhodně Joshua. Myslím, že i ve druhém zápase není Ruiz favoritem. Překvapil již jednou, a i napodruhé má velkou šanci, ale dá se očekávat, že AJ bude napodruhé v mnohem lepším rozpoložení.
4. Rychlost, švih a síla.
5. Technika, výška, případně dobře stanovená taktik. Ale samozřejmě i rychlost a síla.
6. Ano, je to lepší pro oba. Ale větší výhodu z toho očekávám paradoxně pro Joshuu.
7. Ne, není favoritem. Už jednou překvapil, může znovu, ale nečekám to. I pokud ale prohraje, stále bude tím, který dokázal Joshuu porazit a bude díky tomu velkým lákadlem i pro ostatní v těžké váze.
8. Ano. Pokud prohraje i podruhé, bude to pro něj dle mého znamenat téměř jistě konec kariéry.

Vasil Ducár (aktuálně nejlepší český profesionální boxer, křížová váha):

1. Těším se. Myslím si, že jako každý fanda boxu.
2. To je právě to, proč se těším. Je to otevřený a bude zajímavý koukat co změnili od prvního zápasu.
3. Určitě Joshua.
4. Rychlost, má skvělý švih.
5. Taktická vyspělost, kondice a síla.
6. To se dozvíme až na vážení. Myslím, že spousta věcí se pouští jako dezinformace. Pokud ale budou lehčí, tak je to známka toho, že Ruiz měl kvalitní přípravu. A Joshua si je vědom, že byl v prvním duelu pomalejší.
7. Určitě ne. On je šampion lidu, v Mexiku bude celebrita nadále. A bude zápasit a žít svůj sportovní život dál.
8. U Joshuy je to větší problém, spousta sponzorů... Hodně smluv by myslím zaniklo, ale vzhledem k tomu, že ho zaštiťuje Hearn si myslím, že by vykouzlil atraktivní duely i tak. Těžká váha má teď hodně jmen a viděl bych to na duely s Wilderem, Furym atd i po této prohře.

Václav Pejsar (bývalý český šampion v těžké váze, nyní ho v křížové čeká Rus Dmitrij Kudrjašov):

1. Těším se na ni samozřejmě asi jako se na ni těší každý fanoušek boxu. Tohle je zápas, který je otevřený, pro mě tam není žádný jasný výsledek, tím je to určitě zajímavější.
2. Právě, že na tomto zápase je zajímavá skutečnost, že člověk pořádně neví, jaký průběh má očekávat. To je to, na co jsem já a všichni ostatní zvědavý. Není tam nic jasného, a proto můžeme vést dlouhé debaty o tom, jak to asi bude a je vidět, že každý člověk na to má odlišný názor a každý čeká úplně jiný průběh zápasu. A proto je tak očekávaný. V dřívějších dobách, kdy vládl Kličko, tak moc prostoru na různé scénáře, debaty a všelijaké odlišné názory nebylo. Měl jasný styl a všechny porážel, jak na běžícím pásu pořád stejně. Teď je to úplně jiné.
3. Pořád si myslím, že pod věštím tlakem je AJ, protože spousta lidí ho bere jako šampiona, i když jím není, a čeká se, že by se měl teď vrátit zpět na trůn těžké váhy, že to byl minule možná omyl, který se stal v minulosti sousta boxerům (Tyson, když prvně prohrál, pak se stejná věc stala i Lewisovi a Kličkovi...ale i spoustě jiným). Každý teď čeká, že by měl Joshua vyhrát a být opět mistrem světa. Ruiz dřív slíbil, že bude první mexický mistr světa v těžké váze, a to už udělal. Samozřejmě, že to určitě nebere tak, že má splněno, a bude chtít vyhrát opět, ale pod větším tlakem je myslím Joshua.
4. Asi jeho rychlé a tvrdé kombinace, rychlé a dynamické starty, kterými dokáže nachytat a zaskočit soupeře.
5. Síla úderu a pohyb.
6. Myslím si že ano. Nevím, do jaké míry to bude u Ruize, protože ten je rychlý a dynamický, i když má víc kilo. Možná shodil proto, že je zkrátka jen v lepší formě a měl víc času na přípravu. U Joshuy si myslím, že to bude hrát mnohem důležitější roli. Měl by být pohyblivější a rychlejší, což by právě na Ruize mohlo platit.
7. Nemyslím si, že by to mělo mít pro Andyho nějaké fatální následky.
8. U Joshuy by to bylo asi o něco horší. Ještě nedávno vypadal že je „neporazitelný“ a že bude vládnout hodně dlouho. Teď už to tak není a další prohra by ukázala že první zápas nebyl náhoda, že možná jde jeho kariéra pomalu dolů. Určitě si myslím, že prohra by byla horší pro Joshuu. Ruiz už navždy zůstane mexickým národním hrdinou.

Pavol Hlavačka (bývalý boxer, nyní šéftrenér slovenské boxerské reprezentace):

1. Těším se dvojnásob, protože to nebude v noci. Můj boxerský život je dost nabitý, neustále jsem na turnajích, tréninku, případně komentuji. Proto jsem rád, že budu moct konečně sednout k televizi a duel si vychutnat jako každý jiný fanoušek boxu.
2. Nic konkrétního neočekávám, protože pravidlo, že každý zápas je jiný, platí v boxu téměř na sto procent. Jsem předně zvědavý na to, jak se AJ popasoval s novou situací ve své kariéře, kdy jde do zápasu coby poražený a po špatném posledním výkonu.
3. Určitě AJ, Ruiz mi přijde z hlediska psychiky jako velký pohodář.
4. Rychlost, víceúderové kombinace, zkracování vzdálenosti. Prostě to, co předvedl v prvním duelu.
5. V první řadě správně nastavená hlava, což v prvním duelu rozhodně nebylo. V tu chvíli bude schopný podat mnohem lepší výkon a naplno využít svůj potenciál.
6. To bych je musel poznat detailněji, znát je z tréninku, abych mohl říct, zda to bude nějaký zásadní aspekt. Každopádně AJ měl nyní opakovaně problém udýchat své svalnaté tělo, takže jemu by to mohlo pomoci.
7. Podle mne ne, bude ještě žádaný, současná těžká váha nabízí hodně možností na top zápasy.
8. Určitě větší jako u Ruize. Fatální následky může mít porážky ani ne tak z hlediska postavení a možností v současné konkurenci, ale především co se týče jeho psychiky a sportovního vývoje.

Rudolf Kraj (stříbrný olympionik ze Sydney 2000, úspěšný profesionál, nyní vice-prezident České boxerské asociace):

„Tak zaprvé si myslím, že bude mít větší nervy Joshua, protože když prohraje, tak ho to posune o hodně, hodně zpět. A bude mít hodně těžké, aby se vůbec ještě vrátil nahoru. Myslím, že to bude od začátku opatrné a postupně se to bude rozjíždět, Ruiz se bude snažit Joshuu zlomit, ale věřím, že se ten se poučil a bude na to připravený. Pod větším tlakem bude Joshua, který má hezký, moderní styl, ale nesmí se s Ruizem prát. Ten je naopak dynamický, silný, má bomby. Joshua ho musí zastavovat přední rukou, aby se mu do těch výpadů tolik nechtělo.“

Daniel Táborský (několikanásobný český šampion, v současnosti trenér a ředitel Manažerské extraligy boxu):

1. Těším se opravdu hodně.
2. Očekávám, že AJ nenechá Ruize dojít do druhé poloviny vypsaných kol.
3. Pod větším tlakem je určitě Joshua, Ruiz nyní vyletěl, je to první mexický šampion v těžké váze. Joshua by druhou porážkou ztratil daleko více.
4. Je ohromně výbušný a tvrdý. A také má dobrou psychiku.
5. Výšková výhoda, lepší taktika a technika. Věřím, že i větší motivace.
6. Určitě je to pro Joshuu lepší. Uvidíme, jak se se změnou váhy vypořádá Ruiz.
7. Řekl bych, že ne. Jeho jméno už všichni znají, a i když prohraje, pořád bude lákat fanoušky a bude dostávat za zápasy zaplaceno daleko více než před Joshuou.
8. Tady myslím, že ano. Joshua by měl být šampion. Budují mu tuto pozici už od vstupu do profesionálního ringu. Už první prohra jeho kariérou pořádně otřásla. Druhá by mu dala nálepku „Bývalý přeceňovaný šampion“.

Ladislav Nohavička (bývalý československý boxer, poté trenér, nyní historik tuzemského i světového boxu):

„Beru to normálně, odvety jsou ve světě boxu normální věcí. Myslím, že Joshua vyhraje mezi osmým až desátým kolem. Ruiz je dle mého běžným typem boxera, Joshua je lepší technik, má kvalitní úder, na druhou stranu on bude pod větším tlakem. Co se týče váhy, tak ta roli hrát nebude. Stejně tak si myslím, že porážka výrazněji ovlivní jednoho, či druhého. Jsou mladí, draví, budou pokračovat dál, a i v případě porážky mohou dál myslet na světové tituly.“

Luboš Šuda (bývalý elitní český profesionální boxer, první přemožitel Němce Firata Arslana):

„Na zapas se samozřejmě moc těším. Myslím, že Aj bude hodně koncentrovaný a bude se snažit udržet duel na větším distanci. Naopak Andy to bude chtít zkracovat, házet delší kombinace, aby mohl opět vyhrát před limitem. Pod větším tlakem ale bude Joshua, protože on byl v prvním duelu favorita, a nyní od něj všichni očekávají lepší, koncentrovanější výkon. Dle mého je AJ komplexní boxer, který umí boxovat jak technicky, tak celkem agresivně, umí ukončovat duely před limitem. Vše dotváří jeho atletická postava. Ruiz je naproti tomu velký bombarďák, který bude mít obrovské sebevědomí. Určitě bude mít v hlavě, že může AJ znovu ukončit. Váha svědčí o tom, že se oba skvěle připravili a my můžeme čekat atraktivní zápas. Úplně vidím, jak mi bude líto, až zápas skončí, nehledě na výsledek a způsob. Pokud prohraje AJ, bude to něj mít daleko větší dopad než v případě Ruize. Klidně se může stát, že ukončí kariéru.“

Pavel Šour (aktuální česká jednička v těžké váze a tuzemský šampion):

1. Těším se a zároveň jsem velmi zvědavý.
2. Přál bych Joshuovi, aby příprava proběhla v pohodě a bez komplikací. Pokud to tak bude, očekávám hladkou výhru.
3. Joshua je pod obrovským tlakem. Myslím že větším než Ruiz.
4. Má bomby, ale nemyslím si, že to je nějak výjimečný boxer.
5. Joshua je skvělý boxer. Dokázal mimo Ruize porazit všechny hvězdy. Jestli mu něco nezměnilo psychiku po té prohře, tak on je pro mě jednička.
6. Nedovedu si představit změnu u Ruize. Jak se změní jeho pohyb. Dynamiku měl skvělou i jako buřtík. A Joshua potřeboval zhubnout svalovou hmotu jako sůl. Bralo mu to šíleně kyslíku.
7. Ruiz spadne, ale pořád bude v top 10, takže ještě nějaké prachy vydělá. Na titul podle mě nemá a získal ho náhodou.
8. Joshua hodně spadne u lidí, když prohraje. Mohlo by ho to i slušně zlomit psychicky.

Robert Rácz (slovenská profesionální jednička, bývalý český šampion super střední váhy):

1. Pro mne nejočekávanější zápas roku, jsem rád, že už je za dveřmi.
2. Myslím, že vyhraje AJ. V prvním zápase udělal chybu, když podcenil Ruize. To se nyní nestane.
3. Stejně jako prve, tak také nyní AJ. Ruiz i po případné porážce dostane slušné nabídky, stále to bude první přemožitel Joshuy. Pokud by naopak prohrál Joshua, už by nebyl pro Wildera tak zajímavý, což je škoda, já bych ten zápas hodně chtěl vidět.
4. Je rychlý a tvrdý, má dobře poskládané kombinace.
5. Dobrá taktika, umí být disciplinovaný.
6. Podle mne zas tak moc neshodili, aby neztratili na úderové síle. Prostě jen upravili váhu, aby se cítili v zápase lépe, nebude to mít nějak zásadní vliv na vývoj.

Tomáš Šálek (česká dvojka těžké váhy v profesionálním ringu, bývalý šampion z amatérského):

1 Na odvetu se moc těším, jsem veliký fanoušek AJ a věřím, že se dostane zpět na trůn.
2. Podle mě budou ze začátku hodně opatrný, ale doufám, že Joshua do toho nakonec vlítne jako při starších zápasech a ukáže svoji dravost, díky které vždy zvítězil.
3. Rozhodně Joshua. V prvním zápase byl velkým favoritem, hodně lidí ho nyní odepsalo a už mu nevěří, já ano. Ne, že bych měl něco proti Ruizovi, je to velký sympaťák a všem ukázal, že na trůn těžké váhy má ze špičky opravdu každý, ale Joshua je jenom jeden.
4. Rozhodně technika a rychlost, na těžkou váhu má fakt švih. Taky v prvním zápase ukázal, že umí být i odolný.
5. Výška, síla, kondice. Myslím si, že Joshua i vzhledem k snížení váhy na tom bude s fyzičkou skvěle.
6. Určitě tam to shazování bude mít určitou roli, ale souhlasím s názorem Mike Tysona ohledně shazování Ruize. Když něco fungovalo v předchozím zápase, tak bych to určitě neměnil, na druhou stranu Joshuovi to snad prospěje, na boxera byl až příliš osvalený, klidně by mohl jít na prkna soutěžit do kulturistiky, ale v boxu svaly nehrají až tak velkou roli.
7. Když Ruiz prohraje, tak si nemyslím, že to bude mít nějaký fatální následky. Díky prvnímu zápasu je nyní strašně známý a určitě by stál o odvetu a ta by byla úplně nejzajímavější, protože by to měli 1-1 na zápasy.
8. Následky určitě nějaký budou, ale svět určitě neskončí. Dvě prohry neznamenají konec kariéry.

Libor Kalous (přední český novinář věnující se bojovým sportům, píše pro sport.cz a Právo):

1. Těším se, a má to jeden hlavní důvod, nedokážu odhadnout výsledek, což je adrenalin navíc.
2. Vidím to na pomalejší začátek, oba už spolu v ringu byli a nikdo nebude chtít udělat chybu. Pokud bude mít jeden navrch, druhý přitvrdí a může tu být K.O. Pro tohle fanoušky baví těžké váhy.
3. Určitě Joshua, on prohrál, on se musí ukázat, že on je vládce, šampion. Ruiz se dostal na trůn, když ho všichni podceňovali. On má tenhle zápas za odměnu.
4. Tvrďák se srdcem, kterého mnozí podceňovali, nebyl na vrcholu zájmu fanoušků, a tak o něm pořádně nevěděli. Jenže on má ránu, je to chlap s vanou, a kdo má vanu, ten má ránu.
5. Oba jsou vrcholoví sportovci, ve špičce, Joshua je více atlet, ideální marketingový produkt, který vydělává, porážkou může o hodně přijít. U něj rozhodne hlava, jak bude silný mentálně.
6. Možná budou mít lepší kardio, což se vždycky hodí. Otázkou je, jak moc shodili. Pokud je člověk v nějakých kilech pracovat a pak je nemá, může ho to rozhodit – může ztratit sílu, dynamiku.
7. Určitě menší než pro soupeře. Každá porážka sportovce na čas posune dolu. Ruiz prohrál v roce 2016 a kde je dnes, jaké má pásy. Cesta na vrchol je vždycky, je mu třicet, to není žádný důchod.
8. Určitě větší než pro soupeře. Joshua byl neporazitelný, byl na vrcholu, on poslal ikonu Vladimira Klička do důchodu, on sázel K.O.čka jako housky na krámě. Pan neporazitelný a teď dvě porážky? Buď se na to vybodne, nebo naopak zatopí pod kotlem, najde v sobě sílu a napíše ještě silnější příběh a vyškrábe se zase na vrchol. Ale aby byl průměr, to by mu neslušelo.

Milan Švec (nejzkušenější český novinář na poli bojových sportů, šéfredaktor časopisu Bojová umění – Fighters magazin):

1. Těším se moc. Ale jsem spíš zvědavý, v jaké formě bude Anthony Joshua, protože se mi v prvním zápase nelíbil.
2. Očekávám duel na více kol. Nebál bych si tipnout, že skončí na body.
3. Pod větším tlakem je samozřejmě Joshua. Pokud by odvetu prohrál, už ho „těžkotonážníci“ nemusí přijmout mezi ty nejlepší a cesta k dalšímu titulovému zápasu bude dlouhá a těžká.
4. Přednosti Ruize? Je to takový silný odolný „strom“, který se těžko ohýbá! A pokud Joshua nepřitvrdí, nedokáže Ruize porazit.
5. Joshua je boxerský atlet. Technicky vyspělejší, ale už jsme se v historii několikrát přesvědčili, že to nemusí v těžké váze stačit.
6. To nevím. Myslím, že to pomůže zase spíš Ruzovi.
7. Fatální následky? On už si sedl na trůn šampiona. Myslím, že dosáhl vrcholu. Ani s tím nepočítal. Jemu už v zásadě o nic nejde.
8. Tak pro Joshuu to fatální následky mít bude. Ztratí gloriolu nejlepšího boxera těžké váhy současnosti. Jak říkají i fotbalisté. Jednou se dá porazit každý. On teď musí dokázat, že je králem těžké váhy a prohra s Ruziem byla náhoda, nebo „blbej“ den.

Jan Novák (zástupce MMA Shorties, domácí jedničky na poli zpravodajství o MMA):

1. Těším se moc! Sleduji dlouhodobě cesty obou boxerů a díky výsledku prvního utkání je odveta ještě o poznání zajímavější.
2. Podle mě se bude Joshua zpočátku snažit ukázat dominanci. Bude Ruize tlačit, ten si to ale ohlídá a po pár kolech převezme otěže zápasu. Myslím, že unaveného Joshuu bude v pozdějších kolech schopen znovu ukončit.
3. Rozhodně Joshua. V MMA jsem si všiml dvou častých jevů, které hrají v jeho neprospěch. Když neporažené prospekty narazí na prvního přemožitele, velmi často prohrávají i následující zápas. Druhý se týká okamžitých odvet, v těch bývá často jedna strana zahnána do rohu a sesype se psychicky. Navíc poprvé v kariéře bude stát naproti člověku, který jej už ukončil, což člověku taky nepřidá na sebevědomí.
4. Schopnost útočit delšími kombinacemi a celková techničnost.
5. Schopnost ukončit zápas, minimálně v úvodních kolech jediným úderem.
6. V souboji o titul těžké váhy UFC mezi Miočičem a Cormierem se v odvetě se také rozhodli oba aktéři vsadit na rychlost a oba navážili přibližně o pět kilogramů méně než před prvním střetnutím. Tehdy to hrálo ve prospěch Miočiće, který podobně jako Joshua první utkání prohrál, oba jsou vyšší a sportovnější než soupeři. U Ruize má ale určitě nižší váha co dělat s kompletní přípravou, které se mu napoprvé nedostalo.
7. Už jednou prohrál s Josephem Parkerem, který se svým stylem může pořád představovat velký problém pro většinu těžkých vah. Myslím, že nečekanou výhrou nad Joshuou získal mnoho nových příznivců, a i v případě prohry by měl obrovskou motivaci k návratu.
8. Pro Joshuu by mohla být porážka o poznání trpčí. Třetí příležitost by už nedostal a dokud by Ruiz zůstal šampionem, nemohl by se hlásit o titulovou šanci. Nedivil bych se případnému ukončení kariéry.

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2020 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze