Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Fury urazil všechny kolem sebe, označil se za kokainového krále a skončil

  • Napsal Antonín Vavrda

Provokace Tysona FuryhoPRAHA – Jsou to čtyři dny od chvíle, co respektovaný boxerský novinář Dan Rafael přišel s informací, že britský boxer těžké váhy Tyson Fury (25-0, 18 KO) neprošel 22. září při mimo-soutěžní kontrole dopingovým testem na zakázané látky – v jeho případě kokain. Co se za tu dobu stalo? Hodně!

Vladimir Kličko (64-4, 53 KO) je v plném tréninku a nechce ve čtyřiceti letech promeškat celý rok bez zápasu. To je opakující se zpráva z tábora loni právě Furym sesazené legendy těžké váhy.

Anthony Joshua (17-0, 17 KO) je připravený se 26. listopadu utkat s Vladimirem Kličkem, pokud budou ve hře tituly IBF, WBA (Super) i WBO, o nadvládu nad těžkou vahou.

DALŠÍ ZPRÁVY K TÉMATU:

Tyson Fury se do ringu nevrátí dříve než na začátku roku 2017. „Zdraví Tysona je pro mě na prvním místě. Dokud neuvidím, že je plně přítomen na trénincích, plně koncentrován na přípravu, nejlepším místem, kde může být, je domov s jeho rodinou,“ řekl v neděli britských deníkům Peter Fury, strýc a trenér britského obra. Sám osmadvacetiletý rodák z Manchesteru v pondělí na sociálních sítích informoval, že končí kariéru.

Co z toho vyplývá?

Následující: WBA opakovaně žádá Fury, jeho manažera Micka Hennessyho i promotéra Franka Warrena o lékařskou zprávu, na základě které by posoudili, jak dále pracovat s jeho statusem „Super-šampiona“. Stejně tak WBO, která už vzkázala že Furyho tým má na toto čas deseti dní – konkrétně už jen do 6. října. Jinak o pásy přijde.

„Pokud lékařská zpráva o Furym prokáže skutečně závažné důvody, proč nemůže momentálně boxovat, zároveň ale dostaneme záruky, že toho bude schopen do 180 dní (půl roku), pak mu zůstane status šampiona. V opačném případě po tomto termínu – 6. říjnu – o titul mistra světa přijde. Věříme, že k tomu nebudeme muset přistoupit, stejně tak tomu, že se Tyson Fury brzo uzdraví a bude moct pokračovat ve své kariéře,“ zní v prohlášení této federace pro Daily Telegraph.

Tým kolem Tysona Furyho

Sečteno, podtrženo má současný šampion obou federací a stále ještě i král těžké váhy nůž na krku. A všechny okolo tlačí čas. Na jím případně uvolněné pásy je totiž několik chrtů.

Ve federaci WBA především Kubánec Luis Ortiz (25-0, 22 KO), který byl nucený zrušit eliminační duel s Rusem Alexandrem Ustinovem kvůli nedostatečným zárukám o dopingových kontrolách z jeho strany. Mimochodem není bez zajímavosti, že spolu-promotérem Ustinova je Frank Warren, který stojí také za Furym. Není tajemstvím, že Ortiz dlouhodobě touží po Kličkovi, v cestě by nestály ani sponzorské a televizní smlouvy, oba totiž za velkou louží patří pod HBO.

Daleko zamotanější situace je ve federaci WBO. Zde neexistuje povinný vyzývatel, číslem jedna je Joseph Parker (21-0, 18 KO), který je povinným vyzývatelem u IBF (šampionem je Joshua), dvojkou opět Vladimir Kličko, trojkou pak Andy Ruiz Jr. (29-0, 19 KO).

Ten se měl na galavečeru Fury vs. Kličko II. utkat s Hughiem Furym (20-0, 10 KO) právě o pozici povinného vyzývatele mistra světa této organizace. Právě mladší bratranec Tysona by se měl přesto do ringu vrátit ještě do konce roku a také on může mít ambice boxovat minimálně eliminační souboj.

Otázkou ale je, nakolik jemu uškodí situace kolem slavnějšího tréninkového parťáka a také fakt, že 6. listopadu se má uzavřít případ obou boxerů s příjmením Fury u Britského antidopingu (UKADA) a Britské boxerské federace (BBBofC) ohledně jejich údajného dopingového nálezu (nandrolonu) z jara a léta loňského roku.

Montana oficiální snímek

„Jsem zásadně proti dopingu ve sportu. Věřím tomu, že se všechno kolem Tysona Furyho se vysvětlí. Zřejmě má dost závažné problémy, jinak by se nic takového nestalo. Poslední rok je pro něj jako jízda na horské dráze. Ale on je nejlepší těžkou vahou současnosti a je strašná škoda, že nyní nemůže boxovat,“ napsal ve svém pondělním sloupku pro Boxingscene.com Warren.

A vzápětí dodal: „To, co se děje nyní kolem, je celkem k smíchu. Hlavně kritika od Eddieho Hearna (promotéra Anthonyho Joshuy), který říká, co by se mělo dělat, ale zapomíná na to, že on o tom nerozhoduje. Je to na federacích a všech těch, kteří rozhodují. Víte, zkušenosti mi říkají, že je lepší počkat, až se na současné situaci usadí prach, všichni si všechno sesumírují a vychladnou.“

Zmíněný Peter Fury pak byl směrem k Hearnovi, se kterým jej přitom pojí vysoce profesionální vazby, ještě příkřejší: „Z Eddieho se stal vedle promotéra ještě i lékař, psychiatr, psycholog a asi i astrolog. Jsem překvapený, jak to všechno může zvládat. Mimochodem, absolutně nechápu všechnu tu nenávist a osočování mého synovce, mohu vás ubezpečit, že by se nikdy nestal mistrem světa, kdyby šňupal kokain a netrénoval. Nejsem s ním 100 procent času, ale vím, co se dělo v tělocvičně i doma.“

A aby toho nebylo málo, určitou dobu neaktivní Tyson Fury se o víkendu připomněl tweetem, ve kterém sám sebe přirovnal k Tonymu Montanovi, fiktivnímu drogovému bossovi z filmu Scarface. Toho ztvárnil legendární herec Al Pacino. K příspěvku přidal hashtag #Tysonmontana.

V pondělí po poledni pak na twitteru informoval, že končí s boxerskou kariérou nadobro: „Box je ta nejsmutnější věc na světě, kterou jsem kdy dělal. Je to jen hromada ... Jsem nejlepší, tak si běžte vykouřit ... Já jsem skončil, mějte se krásně.“Fury oznamuje konec kariéry

„Je to nejhorší šampion těžké váhy všech dob. A nejde jen o poslední dopingový případ, ale všechno jeho chování v posledním roce. Škoda, že jsme nevěděli o vyšetřování UKADA ohledně jeho nálezu týkajícího se nandrolonu dříve, možná by na loňský duel mezi Furym a Vladimirem vůbec nedošlo. Věřím, že nyní spolu budou všechny zúčastněné strany komunikovat a vše se vyřeší co nejdříve a my uvidíme Vladimira opět v akci,“ dodal manažer ukrajinského bijce Bernd Bönte.

Následující dny by měly napovědět více...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze