Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

JE TO TADY! Tyson se vrací, v exhibici na 8 kol se mu postaví další legenda: Jones Jr.

  • Napsal Antonín Vavrda

Tyson vs. Jones Jr.Tyson vs. Jones Jr.LOS ANGELES – Trvalo to, sakra dlouho to trvalo, ale fanoušci boxu se dočkali. Američan Mike Tyson se po patnácti letech v důchodu vrátí exhibičním osmikolovým duelem s krajanem Royem Jonesem Jr. Jejich střet se uskuteční 12. září v Dignity Healt Sports Parku v kalifornském Carsonu.

Krásně to do sebe zapadá. Den poté, co Kalifornská sportovní komise oznámila, že se v tomto státě mohou po pandemii koronaviru opět konat boxerské (i MMA) akce, přišla první pecka.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Na boxerskými promotéry (hlavně Golden Boy Boxing) oblíbeném otevřeném Dignity Healt Sports Parku (dříve StubHub Center) pro téměř 30 tisíc diváků se uskuteční tříhodinový exhibiční galavečer, jehož vrcholem bude střet dvou legend. Dvou šampionů těžké váhy.

Mika Tysona (50-6, 44 KO) a Roye Jonese Jr. (66-9, 47 KO).

Tyson vs Jones Jr.Tyson vs Jones Jr.

„Ten zápas se měl stát už dávno. Vždycky jsem ho chtěl. Dochází k němu bohužel až nyní, ale stále je to sakra těžký a tvrdý bijec. Stále ti může udělat problémy, stále je potřeba na něj něco vymyslet. Žijeme jen jednou a pokud prostě chcete něco zažít, jděte a vyzkoušejte to. Zkoušel jsem si užít důchod, ale vypadá to, že prostě mi lidé dopřát nechtějí, hodně lidí mě do tohoto souboje přemlouvalo, tak je tady,“ pronesl mladší z dvojice, jednapadesátiletý Jones.

O tři roky starší Tyson přidal: „Dělám to pro to, že vím, že to dokážu. A věřím, že ostatní lidé mi věří také. Jen pro to, že vám je 54 let, ještě neznamená, že je váš život úplně u konce. Nikdy jsem se nebál inkasovat. Po posledním zápase jsem odešel a žil svůj život, nasbíral zkušenosti a nyní jsem zpět. Myslím, že jsem se postaral o své tělo dostatečně a moje mysl je na tom lépe než kohokoliv jiného, kdo odešel a vrátil se.“

Oba svá slova posvětili naprosto originálně, jak ukázali na sociálních sítích. S úsměvem na tváři podepsali smlouvu k zápasu, u Tysona na jeho konopném ranči pochopitelně nemohl chybět joint v puse. Pochopitelně bez THC v něm.

Galavečer se bude konat už 12. září, platforma Triller, která ji bude vysílat (pochopitelně placeně) dle tiskové zprávy chystá také desetidílný dokument, ve kterém bude mapovat přípravu obou. Zda to bude formou 24/7 či populárních UFC Embedded zatím není jasné. Stále také chybí oficiální plakát akce.

Zástupce Kalifornské sportovní komise Andy Foster ale Yahoo Sports oznámil, že by se mělo boxovat ve 12oz rukavicích a bez helem. Jen pro připomenutí – profíci v těžké váze používají 10oz rukavice, pochopitelně také boxují bez helem, které se pro exhibice používají, ostatně s tím mají oba taktéž zkušenosti. Stejně tak se využívají větší rukavice, většinou 16oz.

Jisté také je, že se v jejím rámci představí řada dalších celebrit, už nyní je potvrzený duel mezi bývalým hráčem NBA, šestatřicetiletým Natem Robinsonem a o třiadvacetiletým Jakem Paulem. Mladší bratr o něco slavnějšího Logana už má na kontě i jeden vítězný profesionální duel z letošního ledna, jen 175 centimetrů vysoký Robinson je trojnásobným vítězem smečařské soutěže na NBA All Star Game. Oba se již nějaký pátek kočkovali na sociálních sítích a tento duel se vyloženě nabízel.

Bude zajímavé sledovat, kdo další se ještě přidá. Ve čtvrtek v noci přidal na Twitter Sugar Ray Leonard oficiální oznámení, že zůstává nadále v důchodu. Na comeback se ale vedle Tysona připravoval také jeho velký rival Evander Holyfield (44-10-2, 29 KO), který chtěl exhibičními duely podpořit potřebné v současné těžké situaci v zámoří. Amerika stále bojuje s pandemií onemocnění covid-19, navíc řeší rasové nepokoje, či vyřizování účtů chicagské mafie jako z poloviny minulého století.

Mike Tyson nestál v oficiální zápase v ringu od června 2005, kdy krátce před svými 39. narozeninami dostal nakládačku od průměrného Kevina McBrida. Byla to pro něj třetí prohra z posledních čtyř zápasů, která jej definitivně donutila ukončit kariéru.

Během ní se stal nejmladší šampionem těžké váhy historie, stejně jako nejmladším absolutním šampionem těžké váhy. Mezi lety 1986 až 1990 rozséval hrůzu nejen v ringu, ale mimo něj, dohnal ho ale divoký životní styl i chyby promotérů a manažerů, kteří na něm chtěli primárně zbohatnout.

„Zvíře“ se potýkalo s fyzickými i drogovými problémy také po konci kariéry, před jedenácti lety navíc přišel při nehodě v domácí tělocvičně o čtyřletou dcerku Exodus. Právě sem on sám datuje svoji duševní a následně i fyzickou proměnu skrze veganskou stravu, kterou dokonal letos na jaře během koronavirové pandemie. Dvakrát stihl během této doby navštívit také Prahu.

Roy Jones Jr. naposledy boxoval v února 2018, kdy vybodoval v deseti kolech průměrného Scotta Sigmona. Rodák z Pensacoly, který byl přímým účastníkem největšího zářezu (a také ostudy) amatérského boxu, když byl v Soulu 1988 před celým světem okraden o olympijské zlato, patřil mezi nejlepší boxery 90. let minulého století. Dle mnohých byl právě on králem světového ringu, než se o trůn začali přetahovat Floyd Mayweather Jr. a Manny Pacquiao.

Datem tohoto zlomu? 15. květen 2004, kdy mu Antonio Tarver uštědřil první „skutečnou“ prohru mezi profíky drtivým knockoutem ve druhém kole. Jones prohrál čtyři měsíce neméně tvrdě s Glenem Johnsonem, a právě tato dvojice proher se podepsala na odolnosti jeho brady, která se od té chvíle stala velmi křehkou. Každopádně také on má zápis v Guinnesově knize rekordů – žádný jiný boxer nebyl mistrem světa ve střední a těžké váze.

V poslední době se Jones Jr. věnuje vzdělávací činnosti, opakovaně navštívil například Rusko, aktuálně je pak trenérem britského bijce střední a super střední váhy, Chrise Eubanka Jr.

Nyní se tyto dvě legendy utkají proti sobě. Půjde o skutečnou exhibici?

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze