Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

JAK NA VASILA LOMAČENKA? Lehká otázka, odpověď ale úplně neznají ani slavní trenéři

Lomačenko vs. PedrazaLomačenko vs. PedrazaPRAHA – S hodně zajímavým textem přišel před sobotním duelem mezi Vasilem Lomačenkem (12-1, 9 KO) a Josem Pedrazou (25-2, 12 KO) specializovaný web ESPN.com. Redaktor Steve Kim se zeptal několika renomovaných trenérů na to, jak lze vyzrát na prvně jmenovaného ukrajinského fenoména.

DALŠÍ ČLÁNKY K VASILU LOMAČENKOVI:

Tradičně vám po velkých zápasech nabízíme komentáře, jenže proč opětovně vychvalovat třicetiletého krále lehké váhy, když to za vás mohou udělat jiní?

„Vzpomínám si, že mi všichni říkali, jak je to velká amatérská hvězda, lidé říkali, jak je skvělý, ale já jsem věděl, že ještě nikdy nestál dvanáct kol v ringu s opravdovým válečníkem jako jsem já,“ zavzpomínal na vzájemný střet vedle trenérů také Mexičan Orlando Salido.

Muž, který ukončil před rokem kariéru s bilancí 44-14-1 (31 KO). A který odešel do důchodu jako jediný přemožitel Lomačenka mezi profesionály. Navíc coby muž, kterému nedokázal Ukrajinec prohru už vrátit. Na rozdíl od Rusa Alberta Selimova v amatérském ringu.

Každopádně slova Salida sedí naprosto přesně. Lomačenko v jejich střetu dojel na nezkušenost. Mexičan obětoval váhu a tím i světový titul, aby byl připravený na to, co se dělo v ringu. Od prvního okamžiku tlačil, vyhrál úvodních osm kol a jeho postupné uvadání, a naopak zvyšování tempa do Ukrajince už k obratu nevedlo.

Byť byl poražený po duelu v lepším stavu než vítěz, vyhrál Salido oprávněně. Dlužno dodat, že rodákovi z Bilhorod-Dnistrovskyi tato prohra nakonec až tolik neublížila. Mimo jiné také pro to, že se z ní dokázal poučit a ukázal, jak velkým boxerem je.

„A nyní je opravdu hodně málo způsobů, jak ho ohrozit. Z toho, co jsem viděl, člověk musí zůstat v úžasu. Je v něm něco zvláštního, výjimečného,“ začal své hodnocení známý kouč Joe Goossen, který momentálně pracuje s Rusem Sergejem Lipinecem.

„Linares byl proti Vasilovi opravdu tak skvělý. Silný, tvrdý. Ale nestačilo to. Opravdu mne napadá snad jen to, nepustit ho do jeho hry, tlačit ho, jenže musíš být u toho chytrý. Protože Jorge to zkusil. I přes to, že je pod tlakem, boxuje. Je otočený gard, má neuvěřitelnou práci nohou, úhly, ze kterých trefuje údery jsou neuvěřitelné,“ pokračuje.

„Takže, pokud mu chcete sebrat vítr z plachet, musíte být na tom po atletické stránce ještě lépe, musíte umět boxovat v tlaku, být přesný, šikovný, tvrdý,“ dodává. Pokud byste chtěli od něj jméno, zda s těmito vlastnostmi napadá, nedostanete ho z něj.

„Je to tak. Prostě člověk musí udělat to, co dělal Salido. Natrefovat spodky, zpomalit ho, otrávit ho, jinak nemáte šanci,“ přidává se Rudy Hernandez, další známý zámořský kouč. Jak ale už zaznělo, Ukrajinec se právě z tohoto souboje dokázal poučit. A znovu je třeba i připomenout, že daleko unavenější a zničenější po duelu byl Mexičan, jeho protivník tehdy v ringu nenechal ze sebe vše.

„Je tu někdo, kdo by mohl udělat totéž co Salido? Viděl jsem Lomačenka proti Linaresovi a byl naprosto skvělý. Ale je také fakt, že Linares mohl předvést ještě více, pokud by věřil své levačce a nespoléhal jsem na svoji pravou ruku,“ zní z úst Abela Sancheze, trenéra mimo jiné kazašské hvězdy Gennadije Golovkina.

A i zde je třeba jedna vsuvka – byť byl duel s Linaresem krásný a vyrovnaný, Ukrajinec si v jeho úvodu poranil pravou ruku, se kterou musel následně na operaci, což ho rozhodně ve výkonu limitovalo. Ten byl tímto zraněním jistě ovlivněn i v sobotu, kdy se „Hi-Tech“ dostával hodně pomalu do tempa a nebyl to od něj rozhodně tak skvělý výkon jako od něj jsou fanoušci zvyklí.

„Nejhorší na něm je, že bojuješ s někým, u koho si myslíš, že udělá jednu věc a on pak udělá úplně něco jiného. Musíte být neustále pozorní, měnit strany, vzdálenost, nenechat ho se dostat do tempa. Prostě musíte být v ringu chytřejší než on, jinak nemáte šanci,“ nabízí recept Teddy Atlas, jeden z nejrespektovanějších analytiků i trenérů za velkou louží.

„Je to velmi zvláštní boxer. V ringu dokáže úplně cokoliv. Cokoliv chce, to předvede. Je opravdu nadaný, jeho schopnost boxovat jen těžko pochopitelná. Ten chlápek trefuje údery z naprosto bláznivých úhlů,“ zazní od dalšího Lomačenkova soupeře, Američana Jasona Sosy. Ten v dubnu 2017 bojoval, dřel, ale vše marné.

„Nemá prostě slabinu,“ pousměje se Goossen.

Dobře, takže: existuje někdo, kdo by mohl Lomačenka momentálně porazit? V lehké váze?

„Mikey Garcia,“ nabízí odpověď Salido. „Ale jen díky své síle a velikosti. Boxersky na něj také nemá. Víte, Lomačenko je opravdu skvělý. Hodně se toho za těch třináct zápasů naučil, učí se ze svých chyb, je vidět, že je to opravdový profesionál. A ještě něco – neustále se zlepšuje,“ dodává na závěr možná i hlavní důvod, proč udělal vše pro to, aby nemusel s ukrajinským přízrakem ještě jednou vstoupit do společného ringu...

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2020 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze