Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Italský 'Gladiátor' Vianello: Z ústecké Grand Prix až k verzi Lomačenka v těžké váze?

  • Napsal Antonín Vavrda

Guido Vianello / zdroj foto: Boxingscene.comGuido Vianello / zdroj foto: Boxingscene.comLAS VEGAS – V šestadvaceti letech patří mezi největší talenty těžké váhy současnosti. Kdo? Římský rodák Guido Vianello (7-0, 7 KO), který minulý týden zapsal expresní triumf nad Američanem Donem Haynesworthem (16-4-1, 14 KO) a společně tak byli s dalšími osmi boxery u restartu boxu na severoamerickém kontinentu.

Rodiče s ním měli jistě trochu jiné plány. Těžko jim to vyčítat, otec Fabrizio je bývalým tenistou, později se stal prezidentem „Tennis Team Vianello“, kde se proháněli malý Guido s bratrem Giacomem a sestrou Elenou. Na vše vedle táty dohlížela také maminka Chiara Franza.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Psal se rok 2008, kdy třináctiletý Guido vstoupil do římského boxerského klubu a byla to láska na první pohled. A láska to byla vzájemná, zvláště, když tenhle čahoun měl pohybový talent a pořádný švih ve svých pažích.

Poté už to šlo ráz naráz. Výhra na regionálních turnajích, šampionátech, poté i triumf na italském a v roce 2013 první výlet na sever Čech na Grand Prix Ústí nad Labem. V roce, kdy zde nechyběly ani hvězdy v čele s Danijarem Jeleussinovem, Michaelem Conlanem, Ivanem Dyčkem, Balaszem Backaiem, Paddym Barnesem či Jevgenijem Tiščenkem, mu ale příliš nevyšel, hned v prvním kole jej ve dvou kolech ukončil Rus Magomed Omarov.

O rok později z toho už bylo stříbro, stejně jako v olympijské sezoně 2016, kdy nestačil ve finále na rumunského „Tysona“ Mihaie Nistora, toho času také profesionála, ovšem v konkurenčním Golden Boy Boxing.

Vianello už v té době patřil mezi italské boxerské hvězdy se šesti zápasy ve WSB (World Series of Boxing, poloamatérská liga Mezinárodní boxerské asociace AIBA) a následně svoji příslušnost k elitě těžké váhy potvrdil úspěšnou kvalifikací na olympiádu v Riu. K jeho smůle ale narazil na skvělého Kubánce Leniera Pera.

Římský „Gladiátor“, civilním povoláním policista, ještě dva roky pokračoval v amatérském ringu, mimo jiné ve WSB vrátil prohru tehdejšími šampionovi soutěže Nistorovi, aby se nakonec rozhodl odejít k profíkům. A když změna, tak se vším všudy, podobně jako v případě vrstevníka, Nigerijce Efe Ajagby (13-0, 11 KO).

Sbalil si svůj pytel a vyrazil za velkou louži, směr nikdy nespící město hříchu Las Vegas. „Když jsem poprvé přijel do tohoto města, nelíbilo se mi tady. Bylo to tady úplně jiné. Abyste mi rozuměli, mám rád Američany, ale tohle město žije úplně jinak než ta italská, kde je klid, pohoda, zajdete si na kafe, posedíte u vína, nestresujete se. Američané jsou v tomto úplně jiní,“ prozradil nedávno v rozhovoru v Standard.co.uk.

Kdo jej posunul k tak velké změně? Boxerský manažer Sam Jones. „Je to výjimečný člověk. Ví, co chci. Stačilo mu na to první setkání v Londýně před čtyřmi lety. Chápe, že se chci stát mistrem světa. Ale pořád mám čas, myslím, že je to otázka tak tří let,“ řekl Vianello, který si nedávno zatrénoval v tělocvičně vedle „Italského hřebce“ Sylvestra Stalloneho.

Zatímco v tomto případě šlo spíše o marketingovou vložku, sparingy s Tysonem Furym, Joem Joycem a Josephem Parkerem, se kterým nyní sdílí i trenéra Kevina Barryho, jsou ale skutečné. „Na velké souboje mohu myslet později, nyní přemýšlím o vytvoření dokonalé a perfektní těžké váhy. Sparingy s těmito kluky mi mohou pomoct. Sleduji je všechny a snažím se z nich pochytit to nejlepší,“ nastínil 198 centimetrů vysoký bijec své myšlenky.

Ale pozor, inspiraci nečerpá jen z těžkých vah. „Miluji videa Vasyla Lomačenka. Snažím se napodobovat jeho pohyby v ringu. Vianello coby prototyp Lomačenka v těžké váze? Pokusím se o to, proč ne,“ usmál se dnes již bývalý policista. Krom rodiny, kterou i vinou koronavirové krize viděl naposledy o Vánocích, nechal doma v Římě také svoji práci. „Pokud se chceš stát profíkem, nemůžeš se živit ničím jiným,“ uvědomuje si.

Zatím má nakročeno skvěle. Vlastně ve všech ohledech. Zápas od zápasu se zlepšuje. Proti Haynesworthovi skutečně i se 108 kilogramy předvedl parádní pohyb a přesný vítězný úder z kontru, po kterém se Američan už nezvedl zpět na nohy. A díky tomu je zas o krok blíže tomu, aby se už brzo boxem zajistil. A třeba si sáhl i na světový titul...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze