Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Hyun Mi Choi: nenápadná korejská hvězda, která se může postavit Taylorové a spol.

Hyun Mi ChoiHyun Mi ChoiPRAHA – Je jí sedmadvacet let, v boxerských zprávách z těch největších webů se o ní příliš nedočtete. Přesto patří mezi světové šampionky, neporažené boxerky a možné vyzývatelky těch nejlepších z nejlepších. Seznamte se, Huyn Mi Choi (16-0-1, 4 KO).

Její přezdívka „Defector Girl Boxer“ je více než výmluvná (Defector znamená přeběhlík či dezertér).

VÍCE O ŽENSKÉM BOXU:

Choi se totiž v roce 1990 narodila v severokorejském Pchjongčchangu. Ano, v tom, kde se letos konaly zimní olympijské hry.

Už v roce 2003 byla oslovena místními úředníky, zda by nechtěla reprezentovat zemi na hrách v Pekingu 2008. Coby boxerka. Choi se totiž narodila do poměrně bohatší severokorejské rodiny, otec byl obchodníkem, měla denně jídlo, slušné oblečení, mohla se věnovat sportu.

Jistě, v Pekingu ještě dámy v boxerském ringu o medaile nesoupeřily, Choi ale tento sport očaroval. Už předtím, než i oslovili zástupci severokorejského diktátu.

„Boxerské rukavice v Severní Koreji ale měli jen jednu tenkou vrstvu kůže. Nic více. Starší boxerky měly hrozivě zničené klouby. Musely jsme ale v nich bojovat. Boxovaly jsme, abychom potěšily vůdce,“ vzpomínala Choi na své začátky pro CNN před čtyřmi lety. „Prohrát na mezinárodní scéně? Nemyslitelné pro ideologii mé vlasti. Bohužel,“ přidala.

To už byla deset let obyvatelkou Soulu. Byť se její rodina skutečně neměla v komunistické zemi špatně, rozhodla se v roce 2004 pro změnu.

Přes Čínu a Vietnam se dostala s otcem do Jižní Koreje. A zde začala budovat svoji kariéru. Stihla celkem pět národních titulů, vyhrála sedmnáct z osmnácti amatérských zápasů. Solidní základ.

Jenže ty finance.

Hyun Mi Choi slavíHyun Mi Choi slaví

43 tehdejších amerických dolarů za zápas? Jako kapesné slušné, jako příspěvek do rodinného rozpočtu, který rozhodně nebyl po útěku nikterak velký, nic moc. „Musela jsem něco změnit. Mí rodiče udělali maximum pro to, aby mi pomohli. Abych uspěla, měla se dobře,“ vysvětluje, proč se již v sedmnácti rozhodla pro přesun mezi profesionálky.

A také zde rozhodně nešla Choi obyčejnou cestou. Pamatujete si na profesionální debut Ukrajince Vasila Lomačenka? Jak se řešilo, že by hned při něm mohl bojovat o světový titul? Podobně jako například Američan Pete Rademacher?

Ukrajinskému fenoménu to nevyšlo. Radamecherovi ano, ale na famózního Floyda Pattersona nestačil.

Choi dostala stejnou příležitost. Když přišla nabídka na zápas s podobně v profesionálním ringu nezkušenou Číňankou Čchun-je Sü, neváhala. Ve hře byl přece volný titul WBA v pérové váze.

Jihokorejská bojovnice duel na deset kol vyhrála 3-0 na body a mohla slavit. Společně s manažerem Seung-ho Yoonem se jim povedl husarský kousek. Kousek, který ale přesto celkem zanikl. Vždyť ještě v rozhovoru pro CNN talentovaná boxerka přiznala, že stále nemá pořádného sponzora.

Že tomu tak skutečně je, mohou doložit třeba i místa, kde boxovala. První knockoutovou výhru zapsala v roce 2011 proti Kanaďance Sandy Tsagourisové (tehdy bilance 10-1), se kterou boxovala na kraji parku de facto na obřím parkovišti v Yesan Gunu.

Ne, Choi není zvyklá boxovat ve velkých arénách jako její slavné konkurentky v čele s Maivou Hamadoucheovou, Evou Wahlströmovou, Amandou Serranovou či Viviane Obenaufovou, která o víkendu zničila Natashu Jonasovou a de facto se stala skrze Mezinárodní pás WBA přímou vyzývatelkou Jikorejky.

Nebo i Katie Taylorovou a spol. v lehké váze, kam by mohla sedmadvacetiletá „Defector Girl Boxer“ brzo přestoupit.

Zkusit získat pás ve třetí váhové divizi. A konečně se dostat do podvědomí širší veřejnosti. „Boxuji pro výhru. Chci ukázat, že i ze Severní Koreje se dá dostat na vrchol, být slavný, známý. A že uprchlíci z této země jsou si rovni s Jihokorejci. Chci vrátit rodičům jejich péči a to, jak se pro mě obětovali,“ nebránila by se podobným výzvám šikovná a tvrdá šampionka.

Ta má vlastně jedinou „brzdu“. Nikdy by nenastoupila proti své krajance. „Nedokázala bych to. Zvláště když vím, že v Severní Koreji musíte vyhrát zlato, abyste si zajistili alespoň to jídlo a určité tréninkové podmínky. Nedovedla bych bojovat s někým, o kom bych věděla, že ho svým triumfem připravím o práci a stravu,“ dodala.

Zatím se něčeho podobného obávat nemusí. Severokorejského profesionálního boxera, nebo boxerky se nejspíše hned tak nedočkáme...

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2019 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze