Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Historie se opakuje a Charr zuří: Mendozo, otec se za tebe stydí. Nejsi hoden WBA

  • Napsal Antonín Vavrda

Charr vs. BryanCharr vs. BryanJedno české pořekadlo tvrdí, že dvakrát do téže řeky nevstoupíš. Sedmatřicetiletý Mahmoud (Manuel) Charr (32-4, 18 KO) by s ním ale rozhodně nesouhlasil. Téměř do roka a do dne je ve opět v situaci, kdy si jej legendární promotér Don King vodí jako malého kluka. Jenže bývalému vyzývateli o titul mistra světa WBC dochází trpělivost.

Rodák z libanonského Bejrútu boxující nyní pod syrskou vlajkou (poté, co bylo v roce 2017 zjištěno, že není německým občanem) měl o pás regulérního šampiona WBA (druhořadý světový titul, ale budiž) boxovat s Američanem a chráněncem devadesátiletého Dona Kinga – Trevorem Bryanem (21-0, 15 KO) loni 29. ledna.


DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:


Jenže od začátku tvrdil, že nedostal potvrzení o vízech s označeným P-1 (pro zábavní průmysl), které jako občan Sýrie pro práci v zámoří potřebuje, že o ně Don King coby promotér večera ani nezažádal. A že od začátku má v záloze Bermana Stiverna (25-5-1, 21 KO), který jej na poslední chvíli nahradí. To se také potvrdilo, Charr nikam neodcestoval a Bryan v 11. kole ukončil stárnoucího a vyčichlého ex-mistra světa WBC.

Tentokrát se má boxovat opět 29. ledna. Jen s tím rozdílem, že letos tento datum připadá na sobotu, a ne na pátek. To je ale jediná změna. Jinak Charr zažívá hodně nepříjemné deja vu.

Don King totiž 9. prosince 2021 vyhrál dražbu s nabídkou 1 000 101,9 milionů dolarů. WBA mu nařídila složil 25 procent jistiny spolu se všemi potřebnými smlouvami do 29. prosince 2021. Dnes, 4. ledna 2022 tak stále kontroverzní promotér neučinil.

„Gilberto J. Mendozo, nutíte mě jít špinavou cestou. Budu celou zkorumpovanou WBA žalovat. Nahrál jsem si náš videohovor, kde jste mi výslovně slíbil ochranu. Lhal jsi a tvůj otec (Gilberto Mendoza, který vedl federaci od října 1982 pro prosince 2015 a zemřel v březnu 2016) se stydí za to, že jsi jeho syn. Jsi odpad a nejsi hoden být prezidentem takové organizace,“ napsal v mailu, který má k dispozici server Boxingscene.com.

Trevor Bryan s pásem WBATrevor Bryan s pásem WBA

Tomu vadí na WBA, že nedokáže na Donu Kingovi vymáhat svá vlastní pravidla. Právě pro to, aby se po roce neopakovala situace z loňského ledna, byla navýšena jistina z tradičních 10 na 25 procent z celkové částky. Další podmínkou byla právě víza pro Charra. „Byl jsem v USA několikrát na klasická víza. Nechápu, že to nestačí. A nechápu, že v takovém případě není Don King schopen víza zajistit. Už mám německé občanství, stačily by mi vlastně jen ESTA,“ bouří Charr.

Ten totiž poté, co v listopadu porazil Ustinova, stal se mistrem světa WBA a média psala, že je tak prvním Němcem od dob Maxe Schmelinga, kterému se to v těžké váze povedlo, sám přiznal, že německé občanství nemá. Tehdy hodil vinu na své právníky, během následných měsíců situaci vyřešil, zároveň ale už zůstal oficiálně Syřanem.

„Jelikož to ale sami zamotali, potřebuji P-1 vízum a k němu potřebuji podepsané smlouvy. Ty jsem ale zatím nedostal. Dobře ti radím Done Kingu, vydej se konečně cestou poctivého chlapa, ne špinavce. A totéž platí pro WBA. V opačném případě vydám prohlášení na svých sociálních sítích, ve které budu vyzývat k bojkotu této federace. Mám vás obou plné zuby, berete mi moji šanci na titul,“ dodal sebevědomě Charr.

Manuel Charr s pásem WBAManuel Charr s pásem WBA

S ohledem na jeho dlouhou předchozí nečinnost – loni v květnu porazil dalšího boxera spjatého s Donem Kingem, Christophera Lovejoye, snadno ve dvou kolech – není přemožitel Kevina Johnsona, Michaela Granta či Alexe Leapaie v ratingu žádné z dalších tří top federací a de facto bez šance bojoval v blízké budoucnosti další velký zápas.

Naopak v případě souboje s Bryanem a také v případě výhry by se stal povinným vyzývatelem „super-šampiona“ WBA, kterým je momentálně Ukrajinec Alexander Usyk. Také v těžké váze chce tato federace redukovat svůj nesmyslný počet světových šampionů napříč profesionálním ringem.

Chvályhodná myšlenka oficiálně nejstarší boxerské profesionální federace ale dostává průběžně na frak podobnými příběhy jako nyní píše Charr. Asi je na místě připomenout, že v podobné pozici byl v posledních letech například i Fres Oquende a že zmíněný Gilberto J. Mendoza měl blízko k bývalému šéfovi amatérského boxu Dr. Wu Ching-Kuovi, který dostal IBA svými praktikami a korupcí až na hranici bankrotu a tento sport mimo olympijskou rodinu...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze