Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Gvozdyk: Cítím se silnější než kdy dříve, jsem zdravý. Nejvyšší čas skončit s boxem

  • Napsal Martin Kopunec

Alexander Gvozdyk a Teddy Atlas (vlevo) / zdroj foto: Boxingscene.comAlexander Gvozdyk a Teddy Atlas (vlevo) / zdroj foto: Boxingscene.comOXNARD – Nebyla uspořádaná žádná tisková konference, žádné prohlášení promotéry z Top Rank Boxing a ani sebemenší zpráva nebo příspěvek na sociálních sítích samotného boxera. Místo toho bylo na začátku června jen ve zkratce oznámeno krátkým komentářem manažera Egise Klimase, že bývalý šampion polotěžké váhy Alexander Gvozdyk (17-1, 14 KO) ukončil kariéru.

V pouhých třiatřiceti letech a poté, co v říjnu loňského roku ztratil v souboji s Rusem Arturem Beterbijevem (15-0, 15 KO) titul WBC, se Gvozdyk rozhodl pověsit rukavice na hřebík. „Moje mysl je naprosto v pořádku, cítím se v pořádku, a právě teď cítím, že je ten pravý čas na nějaké změny,” řekl nyní Gvozdyk v rozhovoru pro BoxingScene.com.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Souboj s dvojnásobným olympionikem Beterbijevem byl první sjednocující souboj v polotěžké váze mezi dvěma neporaženými boxery a bylo se na co dívat. V prvních kolech šlo o vyrovnanou bitvu, ve které však s přibývajícím časem více a více dominoval ruský ranař. Souboj byl ukončen poté, co se Gvozdyk během desátého kola ocitl třikrát na podlaze ringu.

Po boji byl Ukrajinec přezdívaný „The Nail“ za doprovodu trenéra Teddyho Atlase převezen do nemocnice, kde se podrobil řadě testů, kde mu byl zjištěn otřes mozku a nařízeny dva dny pozorování.

Gvozdyk rodák z ukrajinského Charkova, který žije v kalifornském městě Camarillo, nicméně řekl, že drsný knockout a následný pobyt v nemocnici nemají nic společného s jeho rozhodnutím odejít do důchodu.

„Nemocnice byla jen preventivním opatřením, kvůli událostem v nedávné minulosti, kdy pár kluků bohužel po zápase zemřelo. To byl důvod, proč jsem tam zůstal,“ řekl s odkazem na úmrtí Maxima Dadaševa, se kterým jej pojil stejný manažer, a na Patricka Daye, který v ringu zemřel jen dva dny před jeho střetem s Beterbijevem.

„Znáte Teddyho,” pokračoval Gvozdyk. „Za každé situace si chce být jistý, a tak mě poslal do nemocnice. Nenutil mě, ale řekl, že je to v mém zájmu. Všechno bylo ale v pořádku.“

Ve skutečnosti to ale není tak dávno, co Gvozdyk mluvil o návratu do ringu a doufal v odvetu s jeho jediným přemožitelem. V kombinaci s pandemií a zrušení všech akcí od poloviny března a také skutečností, že Beterbijev, kterého nejdříve čeká povinná obhajoba pásu IBF proti čínskému vyzývateli Fan-lungovi Mengovi (16-0, 10 KO), nejevil žádný zájem o odvetu, se rozhodl odejít pryč z tohoto sportu.

„Při opatřeních proti koronaviru jsem si uvědomil, že budu muset začít celý ten kolotoč znovu. Nikdo mě nenabídl další titulovou bitvu. To byla první věc. Za druhé, jsem si uvědomil, že mám 33 let, jsem zdravý a chci být zdravý. Hledám teď nové příležitosti mimo ring. Cítím se silnější než kdykoliv v mém životě. Jsem rád, že mám své zdraví,“ nechal nahlédnout do své mysli.

A poté pokračoval: „Vždy se snažím pochopit situaci. Rozumím tomu, že mi nechce dát odvetu. Ve smlouvě o ní nic psáno nebylo, takže je to čistě na něm. Souhlasím s jeho rozhodnutím. Kdybych byl na jeho místě, pravděpodobně bych se zachoval stejně. Těší se na sjednocení titulů a na to, až se stane nesporným šampionem této divize. Proč by se měl vracet o krok zpět. Měl by to udělat jen kvůli mně? Proč, nejsme přátelé.“

V Gvozdykově hlase není náznak hořkosti. „Jeden z nás byl lépe připraven a byl to on. Prostě se to stalo. Jde o hovno,“ přidal Gvozdyk se smíchem v hlase.

Kdyby chtěl pokračovat v boxu, Top Rank, který jej podporoval od jeho profesionálního debutu v roce 2014, by mu jistě dal okamžitou šanci na některém z připravovaných galavečerů bez diváků. Pod hlavičkou ESPN se dvakrát týdně uskuteční večer v MGM Grand v Las Vegas.

Gvozdyk se však nechal slyšet, že souboje nižší úrovně jej nezajímají. Raději se rozhodl angažovat ve světě byznysu. „Byl jsem v tomto sportu 22 let a navázal jsem za tu dobu spoustu vztahů s lidmi kolem boxu a byznysu. Nebudu to víc komentovat a ani říkat, co přesně budu dělat,” zůstal přece jen lehce tajemný.

Gvozdyk začal boxovat v deseti letech a v amatérském ringu dosáhl na bronzovou medaili z olympijských her v roce 2012. Byl součástí legendární ukrajinské výpravy společně s přáteli Vasylem Lomačenkem a Alexandrem Usykem, kteří si oba v Londýně sáhli na zlato. Mezi profesionály dosáhl na nejvyšší metu, a to získání světového titulu.

V prosinci roku 2018 odcestoval společně s Teddym Atlasem do kanadského Quebecu, kde získal titul WBC vítězstvím nad Kanaďanem Adonisem Stevensonem a tvrdým knockoutem v jedenáctém kole mu ukončil nejen dlouhou šňůru bez porážky, ale i kariéry. Bijec přezdívaný „Superman“ po zápase upadl do kómatu, ze kterého se s velkým štěstím probral.

„Vždy jsem chtěl ty nejlepší bojovníky coby své soupeře,“ řekl Gvozdyk. „Spousta boxerů říká tuto frázi, ale doopravdy to nechtějí. Ti nejlepší je straší v nočních můrách. Mluví o tom, že chtějí toho a toho, ale nakonec se z toho snaží nějak vykroutit.“

Ukrajinec ale i svými soupeři ukazoval, že to má v hlavě nastavené jinak. „Celý život jsem chtěl být šampion a když jsem říkal, že chci ty nejlepší, tak jsem to myslel vážně. Jsem za svá slova zodpovědný. Uvědomoval jsem si všechna možná rizika, ale stejně jsem do toho šel. Bohužel to nevyšlo tak, jak jsem čekal. Dobře, budu dělat něco jiného.“

Vítězství nad Stevensonem, jedním z největších ranařů polotěžké váhy, jej dostalo do podvědomí široké veřejnosti. „Stal jsem se světovým šampionem a zapsal jsem se nepatrně do historie boxu. To pro mě hodně znamená.“

Ukrajinec také potvrdil, že mu udělalo velkou radost, že na cestě za titulem jej vedl právě Atlas. „Teddy je můj přítel a jsem rád, že mě podporuje v mém rozhodnutí odejít do důchodu. Jsem rád, že náš vztah budujeme i po konci mé kariéry.“

Možná i proto se vkrádá otázka: Je tu ale nějaká šance, že by se přece jen vrátil do ringu?

„Uvidíme, co bude. Vše záleží na tom, jak se mi bude dařit v mé další kariéře. Nikdy neříkej nikdy. Prozatím, si nejsem jistý, co chci dělat, ale nikdy neříkám nikdy... „Jsem otevřen vyjednávání. Zvážil bych to, ale nevyhledávám to,” dodal se smíchem Gvozdyk.

Taky vám nezní jako stoprocentní a úplný konec?!

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2020 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze