Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Druhý Frank Bruno? Fury trpí bipolární poruchou, blíží se konec jeho kariéry

  • Napsal Antonín Vavrda

Tyson Fury na Linares vs. Crolla / zdroj foto: Boxingscene.comTyson Fury na Linares vs. Crolla / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – V sobotu večer se objevil Tyson Fury (25-0, 18 KO) na manchesterském galavečeru k zápasu Anthony Crolla vs. Jorge Linares a náležitě z první řady prožíval neúspěšný boj svého krajana a kamaráda o tři tituly mistra světa v lehké váze. Stejný počet pásů, které měl on hájit 29. října na stejném místě proti Ukrajinci Vladimiru Kličkovi (64-4, 53 KO). Jenže nebude. A nejspíše ani později, dle slov svého kouče Petera Furyho se nyní musí léčit. Diagnóza? Bipolární porucha.

Není moc lidí, kteří by znali stále ještě krále těžké váhy lépe než právě Peter Fury, jeho strýc a poslední zhruba čtyři roky také jeho trenér. Právě on nyní promluvil o důvodech, proč byl v pátek i podruhé (a nejspíše definitivně) zrušený termín odvety mezi jeho chráněncem a ukrajinskou legendou.

DALŠÍ NOVINKY K FURY VS. KLIČKO 2:

„Všechno začalo ve chvíli, kdy se Tyson stal šampionem. Myslel si, že tím začne jedna velká párty, že jej začnou lidé oslavovat. Místo toho jej velká část veřejnosti začala nenávidět. Hodně si na toto stěžoval, poukazoval na toto už na konci minulého roku,“ citovala IFL TV Petera Furyho.

„Pořád dokola mi opakoval: Co se to děje? Jestli se mi nemá dostávat uznání za to, čeho jsem dokázal, proč bych měl pokračovat? Myslím, že všechno to negativní se v něm začalo hromadit. Nedostalo se mu patřičné úcty a to jej začalo ovlivňovat. Když si v červnu v přípravě na 9. července zranil kotník, tak mi přiznal, že ho box přestal bavit,“ pokračoval respektovaný trenér, který vede také svého dosud neporaženého syna Hughieho (20-0, 10 KO).

Tyson Fury na Linares vs. Crolla / zdroj foto: Boxingscene.comTyson Fury na Linares vs. Crolla / zdroj foto: Boxingscene.com

Ten se také potýkal s problémy, pro změnu se silným akné. Z potíží se ale dokázal dostat a na podzim by se měl vrátit do ringu. A je dost dobře možné, že ve snaze vládnout současné těžké váze nahradí svého dosud slavnějšího bratrance a tréninkového parťáka.

Pokud se totiž potvrdí informace o tom, že Tyson Fury trpí bipolární poruchou (v Česku je tato nemoc známá spíše maniodepresivní psychóza, která se projevuje extrémním kolísáním nálad a pokud není léčená často končí sebevraždou postiženého člověka), nejspíše to znamená konec jeho sportovní kariéry. V minulosti dala tato nemoc stopku mimo jiné i jinému britskému světovému šampionovi v těžké váze Franku Brunovi.

„Je v péči lékařů,“ řekl Peter Fury na adresu stále ještě šampiona WBA, WBO a IBO v těžké váze, který měl dle zákulisních informací dostat právě na souboj Crolla vs. Linares „opušťák“. Že na těchto zprávách něco je, potvrzuje i fakt, že jindy otevřeného a vstřícného „Gipsy Kinga“ drželi pořadatelé a bodyguardi v dostatečné vzdálenosti od fanoušků žádajících o autogram či společné foto.

Tyson Fury na Linares vs. Crolla / zdroj foto: Boxingscene.comTyson Fury na Linares vs. Crolla / zdroj foto: Boxingscene.com

„Když přišel nyní v září do tréninkového kempu, byly jeho myšlenky úplně někde jinde. Jeho rozčarování z fanoušků a světa boxu je stále větší. Potřebuje pomoc, příprava na duel s Kličkem nepřichází v tomto stavu vůbec v úvahu. Jeho zdraví je na prvním místě. Nikdy na tom totiž nebyl psychicky tak špatně jako nyní,“ dodal Peter Fury.

Dle všeho tak Tyson Fury přijde o své pásy WBA (tato federace již dle serveru WorldBoxingNews.net čeká na oficiální lékařskou zprávu, aby mu mohla titul mistra světa odebrat), WBO i IBO. Je téměř jisté, že minimálně jeden z nich dostane šanci vybojovat Kličko. Ten si už měl rezervovat na 10. prosince halu v Hamburku. Původně kvůli novému termínu odvety s Furym, nyní je ale téměř jisté, že na ni nedojde.

Kteří soupeři pro Ukrajince jsou nyní ve hře? Hodně záleží na to, jak se k celému případu postaví zmíněné federace. Je možné, že by Tysona teoreticky mohl nahradit zmíněný Hughie, který je i nadále v tréninkovém procesu a v ratingu WBO na 5. pozici a na zmíněném galavečeru chystaném na 29. října se měl utkat o pozici povinného vyzývatele s neporaženým Mexičanem Andym Ruizem Jr. Ten ale ze souboje odstoupil.

Tyson Fury na Linares vs. Crolla / zdroj foto: Boxingscene.comTyson Fury na Linares vs. Crolla / zdroj foto: Boxingscene.com

Další možností je v případě splnění všech náležitostí a posvěcení od všech organizací souboj s jiným Britem Anthonym Joshuou (17-0, 17 KO) a to už za necelý měsíc – 22. října v Manchesteru. Sám olympijský vítěz z Londýna 2012 i úřadující šampion IBF by o tento duel hodně stál, stejně jako jeho promotér Eddie Hearn.

Ten ale přiznal, že dojít ke vzájemné dohodě – byť jsou oba týmy ve spojení – nebude snadné. Zároveň dodal, že podobný vývoj událostí bohužel pro fanoušky očekával: „Mluvil jsem s člověkem, který má k Tysonovi blízko, a ten mi řekl, že když začal s tréninkem, nebyl schopen se soustředit. Prostě trpí depresemi a ztrátou motivace. Měl svůj velký večer a ten už nikdy nezopakuje.“

Mimochodem, pokud skutečně 206 centimetrů vysoký obr z Manchesteru o své tituly přijde a ze zápasu s Vladimirem Kličkem definitivně sejde, tak dle ostrovních médiích přijde minimálně o 10 milionů dolarů (cca 240 milionů korun).

Navíc je otázkou, zda by na původně plánovaný říjnový souboj vůbec došlo, dle posledních zpráv Boxingscene.com odmítl Fury v průběhu září po oznámení termínu odvety dopingovou zkouškou. To se dle anti-dopingových pravidel rovná pozitivnímu dopingovému nálezu, což je důvod k trestu od příslušných federací a Anti-dopingového výboru.

Tyson Fury na Linares vs. Crolla / zdroj foto: Boxingscene.comTyson Fury na Linares vs. Crolla / zdroj foto: Boxingscene.com

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze