Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Dojde na odvetu Yoka vs. Hrgovič už na jaře 2022? Francouze láká federace IBF

  • Napsal Antonín Vavrda

Yoka vs. Hrgovič / zdroj foto: reproYoka vs. Hrgovič / zdroj foto: reproDámy a pánové, pozor. Už na startu roku 2022 bychom se mohli dočkat nesmírně zábavného souboje v těžké váze. Dvou talentů, kteří oba pomýšlejí na to, aby se stali prvními boxery své země coby profesionálních mistrů světa v nejtěžší váhové divizi.

Francouz Tony Yoka (11-0, 9 KO) je posledním osloveným bojovníkem, který dostal od federace IBF pozvánku do eliminačního turnaje o právo vyzvat šampiona. Tím je v současnosti Ukrajinec Alexander Usyk (19-0, 13 KO). Pokud ji do konce pracovního týdne přijme, budou na řadě jednání s Chorvatem Filipem Hrgovičem (14-0, 12 KO).

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

IBF, která málokdy obsazuje pozici číslo jedna žebříčků, zároveň často tímto způsobem postupuje při určení vyzývatele svého šampiona. Právo první volby měl Kubánec Luis Ortiz (33-2, 28 KO), který na Nový rok porazil v šesti kolech do té doby nejvýše postaveného boxera ratingu Charlese Martina (28-3-1, 25 KO).

Kubánský „King Kong“ ale nabídku odmítl. Stejně jako čtyřka Joseph Parker, který by se s ním v takovém případě utkal. A jelikož za ním je už pouze Anthony Joshua, kterého čeká odveta se šampionem Alexandrem Usykem, přišla pozvánka Yokovi.

Ten měl přitom už tento víkend boxovat v neméně zajímavém souboji proti Martinu Bakolemu (17-1, 13 KO). Duel byl ale prozatím odložen, protože také Francouzi se vyděsili očekávaným expresním šířením omikronu – mutace koronaviru, který je sice méně zdravotně nebezpečná, ale daleko nakažlivější než všechny předchozí (takže se rychlejší šíření dá z podstaty věci tak nějak očekávat).

Pokud by došlo na setkání Yoky s Hrgovičem, rozhodně by nemuseli fanoušci litovat. Dva devětadvacetiletí vrstevníci jsou „staří známí“.

Poprvé se utkali už před dvanácti lety ve finále juniorského mistrovství světa, kde byl úspěšnější chorvatský chasník. Yoka si spravil náladu na olympiádě mládeže o tři měsíce později, kde pro změnu ve finále zdolal další známé jméno – Novozélanďana Josepha Parkera.

Na druhé setkání čekali oba rivalové do roku 2015, když na sebe narazili na světovém šampionátu v Dauhá. Tam dorazil Hrgovič coby úřadující mistr Evropy, jenže slavil po těsném verdiktu na body Yoka. Stejný scénář se opakoval o deset měsíců později v semifinále olympijského turnaje v Riu. Mimochodem, už tento duel měl dle mnohých pozdější šampion Yoka prohrát.

Ve chvíli, kdy oba téměř současně zamířili mezi profesionály, fanoušci i experti čekali na chvíli, kdy by mohli proti sobě stanout znovu. Dosud se k tomu vlastně ani nepřiblížili, oba si budují kariéry, Yoka vlastně téměř výhradně doma ve Francii. Ostatně on sám opakovaně pronesl, že chce jednou v Paříži bojovat a vybojovat pás světového šampiona, nikoliv jej tam dovést.

Chorvatský „El Animal“ je v tomto ohledu daleko otevřenější a cestuje pod hlavičkou DAZN vlastně po celém světě. Zároveň se ale potýká dle slov promotérů s problémem při výběru protivníků. Ti kvalitní s ním boxovat nechtějí, dlužno dodat, že znalci poměrů poukazují na nízké finanční nabídky od jindy nadmíru štědrého Eddieho Hearna. Právě on spoluvlastní se Sauerland Event práva na jeden z největších prospektů těžké váhy současnosti.

Pokud Yoka na pozvánku kývne, dojde do konce ledna na dražbu, kdy si nabídku oba rozdělí rovným dílem. A jelikož v této dvoutýdenní lhůtě – a ani po dražbě – nesmí žádná ze stran uzavřít dohodu na jiný zápas, čeká nejspíše Francouze krom přemýšlení nad touto šancí také řešení smlouvy s Bakolem. Duel totiž nebyl dle informací ze strany jeho promotéra zrušen, ale pouze odložen.

V případě, že Yoka se svým týmem odmítne, pořád mohou příznivci živit naději na zajímavé setkání. Další čtveřicí v řadě potenciálních čekatelů jsou totiž Joe Joyce, Agit Kabayel, Murat Gassijev a Andy Ruiz Jr. Také s Britem se pochopitelně Hrgovič z amatérských časů zná, krom společných turnajů mají za sebou i vzájemný souboj pod hlavičkou poloprofesionální WBS. A v pěti kolech těsně na body zvítězil Joyce...

Yoka vs. Hrgovič / zdroj foto: reproYoka vs. Hrgovič / zdroj foto: repro

Yoka vs. Hrgovič / zdroj foto: reproYoka vs. Hrgovič / zdroj foto: repro

Yoka vs. Hrgovič / zdroj foto: reproYoka vs. Hrgovič / zdroj foto: repro

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze