Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

DeGale: Doping v boxu byl, je a bohužel i bude. Vím o hodně těch, co berou

James DeGaleJames DeGaleLONDÝN – Už v sobotu večer nastoupí bývalý šampion IBF v super střední váze James DeGale (25-2-1, 15 KO) do ostře sledovaného ostrovního souboje s Chrisem Eubankem Jr. (27-2, 21 KO). Kromě zmíněného střetu se ale pro TalkSport rozpovídal i na jiné téma...

„Věřte, nebo ne, ale látky, které podporují výkonnost v boxu jsou. Bohužel,“ řekl ve zmíněném rozhovoru třiatřicetiletý bijec, který o svůj pás přišel v prosinci roku 2017 senzační prohrou s Američanem Calebem Truaxem.

DALŠÍ ČLÁNKY O DOPINGU:

Následně jej sice v odvetě dokázal porazit, aby pás v létě uvolnil. Nechtěl být tlačen do povinných obhajob. „Jsem v pozdní fázi své kariéry, ve které bych rád ještě vydělal co nejvíce a bojoval ty největší duely. Není snadné se vzdát pásu mistra světa, jsem na něj nesmírně hrdý, ale musel se tak rozhodnout,“ pronesl tehdy v létě.

Přání se mu vyplnilo. Střet s Eubankem se rozhodně dá do kategorie „money-fight“ zařadit. Navíc i do kategorie „big-fight“.

Ale zpět k dopingovému tématu. „Během posledních pár let je spousta lidí, kteří se rozhodli podvádět. Je to až šílené, co mi říká můj poradce Paul Malignaggi (bývalý světový šampion, nyní mimo jiné vysoce ceněný televizní expert). Kdybyste znaly všechny příběhy, které mi vypráví...,“ řekl olympijský šampion z roku 2008.

„Pokud se některému z boxerů prokáže, že opravdu dopoval, měl by dostat doživotní trest,“ pokračoval a pak zazněla formulka, kterou už použili někteří před ním: „Je to nesmírně nebezpečné, navíc v tak nebezpečném sportu, který děláme. Dělat se silnějším, tvrdším a rychlejším ve sportu, kde druhého mlátíte do hlavy a do těla, to je přece šílené!“

Dlužno dodat, že problémy s dopingem mají bojové sporty dlouhodobě. Respektive s jejich trestáním. V boxu je to často na jednotlivých národních federacích a ve většině případů nejsou tresty delší než rok. Příliš důsledné nejsou ani prestižní federace – WBC, WBA, IBF a WBO –, byť první z nich už před několika lety rozjela vlastní anti-dopingový program „Čistý box“.

V tuzemsku začala od letošního roku s bojem proti dopingu organizace XFN, užší spolupráci s Českým anti-dopingovým programem plánuje také Český unie boxerů profesionálů (ČUBP).

Kromě jiného také v tom ohledu, že cílem by nemělo být jen chytání podvádějících sportovců, ale také osvěta a informovanost – bojovníků, i veřejnosti.

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2019 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze