Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Daniel Kinahan: boxery milovaný a oblíbený vrah a šéf mezinárodního drogového kartelu

  • Napsal Antonín Vavrda

Daniel KinahanDaniel KinahanPRAHA – Právě dnes slaví své 43. narozeniny Daniel Kinahan. Muž, kterého do minulého týdne příliš fanoušků boxu neznalo. Ovšem muž, který je s ním spjat více, než by se mohlo zdát. A než by bylo pro tento sport záhodno.

Na úvod si dáme takovou menší exkurzi do minulosti. Psal se únor roku 2016, když vyjel do irského Dublinu na galavečer MTK Global český bijec Michal Dufek (tehdejší bilance 18-11-1, 13 KO). Místo toho se ale stejně jako pár let zpět v Berlíně schovával před kulkami.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

„S boxem to nemělo nic společného, i když, jak se to vezme. Ale co jsem tak pochopil, co nám říkali lidé z jedné stáje, tak někdo z jiné promotérské skupiny k nějakému z drogových kartelů nejspíše patřil, prostě v tom byl zapletený,“ vyprávěl tehdy v rozhovoru pro náš web Dufek, který byl čerstvě prvorodičem.

V únoru 2016 se případu věnoval celý svět, odsoudil ho mimo jiné i šéf irského boxerského svazu Mel Cristle. Mimo irské hranice tak nějak vyšel do ztracena. Tak trochu i v této ostrovní zemi. Ale jen na první pohled.

Oním zastřeleným mužem, kterého nejprve útočníci převlečeni za policisty postřelili do nohy a další kulku nasměřovali do jeho hlavy, byl dvaatřicetiletý David Byrne. Ten skutečně patřil k jednomu z drogových kartelů, ale nebyl jen tak někdo. Byl bratrem pravé ruky velkého bosse, Daniela Kinahana.

Ten tehdy v hotelovém sálu na vážení boxerů nechyběl též. Stačil ale včas zareagovat a utéct zadním vchodem. Že čtveřice útočníků šla po něm, není třeba dodávat.

A že to nezůstalo bez odezvy, také. Kinahan se zúčastnil Byrneho pohřbu, což bylo i naposledy, co byl spatřen v Dublinu, aby následně řídil pomstu, tentokrát už ze španělské Marbelly. Ano, místa, kde má MTK Global jednu ze svých osmi mezinárodních poboček mimo Irsko. Celkem během pár měsíců zemřelo osmnáct lidí, v roce 2018 pak byl zastřelen Gary Hutch.

Darren Till a Daniel KinahanDarren Till a Daniel Kinahan

Muž, který byl dalším z nejbližších lidí Kinahana, se postupně chtěl oddělit a snažil se kartel rozvracet zevnitř. Výsledek? Poprava.

V jeho nepřítomnosti jej vyšetřovali Irové, snažili se ho dostat Španělé, marně. Daňovým únikům v údajné výši 1,4 miliony eur se mohl usmívat už z daleké Dubaje, kam se přestěhoval tentokrát. Když řídíte drogové obchody, které vám vydělají během jedné dekády více než miliardu eur ročně, podobné drobné vás nerozhází.

Daniel Kinahan se ale jen stěží mohl vydat na jinou dráhu, byť až do roku 2001 byl jeho trestný rejstřík čistý. Jenže když jste synem drogového bosse Dublinu Christy Kinahan, jen těžko se můžete minout povoláním. Zvláště, když v rodinném podniku jedou také vaši sourozenci. Zajímavé, že zakladatel tohoto klanu se dostal do problémů s policisty jen za dopravní přestupky.

Zajímavé, jak nápadné jsou tyto příběhy s těmi, které známe z filmů o amerických gangsterech. Těch, kteří svého času řídili i zákulisí profesionálního boxu v zámoří skrze černé sázky. Až muži jako Cus D'Amato a Howard Cosell pomohli podobné praktiky odkrýt a postupně je z tohoto sportu v zámoří vytlačit, byť například takový Don King k nim dle některých také neměl daleko.

Ale zpět ke Kinahanovi. Ten se už v roce 2017 oficiálně „zbavil“ postu šéfa MTK Global, které předal do rukou Matthewa Macklina a Sandry Vaughanové, generální ředitelky této stáje, která momentálně zastupuje na 100 boxerů a zápasníků po celém světě.

Jak ukázal minulý týden děkovný proslov Tysona Furyho po zveřejnění dohody na dva duely s Anthonym Joshuou, ústřední postavou společnosti je stále Kinahan, který jako kdyby si chtěl skrze tento sport zajistit odpustky za nechutnosti konané předtím.

Christy a Daniel KinahanovéChristy a Daniel Kinahanové

Důkaz?

„Ano, jsme s Danielem přátelé a nikdy jsem se tím netajil. Tenhle muž mi dal řadu cennějších rad než kdokoliv z těch profíků, se kterými jsem se během kariéry potkal. Byli jsme přátelé dlouho předtím, než vstoupil do MTK Global, a jsme i nyní, když v něm už není,“ řekl před pár dny jistý Darren Till, hvězda UFC.

„Ten muž mi dal více skvělých rad než kdokoliv jiný. Nikdy za to nic nechtěl, byť mi mnohokrát pomohl. Četl jsem, že nějaké irské noviny hodlají bojkotovat jeho jméno. Škoda, že se tak chovají k muži, který tolikrát pomohl tolika lidem,“ přidal se ve stejném článku šampion WBO v super střední váze, Billy Joe Saunders.

„Nejsem naivní, vždy jsem sám byl právníkem a státním žalobcem. Nemohu tyto věci ignorovat, ale zároveň mě neovlivňují. Nikdo z irských úřadů mě kvůli němu nekontaktoval, nezpochybnil jeho jméno. A já se vždy držím své filozofie, tedy stát za svým obchodním partnerem (použil slovo synem). Držme se podnikání a nenechme se rozptylovat tím, co je na pozadí. Všechno co, o čem se mluví, je minulost. Alespoň dle mých informací,“ doplnil oba Bob Arum.

Velezkušený promotér a šéf stáje Top Rank Boxing strávil s Kinahanem několik dní v jeho novém domově v Dubaji a už před pár týdny potvrdil, že právě tento muž je hlavním vyjednavačem zápasu Fury vs. Joshua. Jenže tehdy to nebylo zajímavé, byť má irský rodák už pár let zakázaný vstup na americké území. Respektive, v takovém případě by ho místní policie zatkla.

Jen tak mimochodem, osmaosmdesátiletý Arum, který se v boxu pohybuje 54. sezonu, je vystudovaným právníkem.

Dle všeho ale kriminální minulost Kinahana není minulostí, ale i současností. Byť jsou jeho otec a bratr v belgickém vězení, pomáhají mu řídit byznys. Nejen drogový, ale také sázkařský. Jen ve Španělsku měl tento klan na 60 luxusních nemovitostí v hodnotě přes 150 milionů eur, šest turistických center v Brazílii za 500 milionů eur a k tomu řadu podniků doma v Irsku, Belgii, Kypru, Jižní Africe a také Dubaji.

To ujde na „obyčejného“ boxerského manažera a promotéra. Bezúhonného a čistého jako lilie...

Daniel Kinahan a Bob ArumDaniel Kinahan a Bob Arum

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze