Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Dana White, mocný šéf UFC: Postavím box do latě. Dokážu změnit ten nefunkční sport

Dana WhiteDana WhiteLAS VEGAS – Dlouholetý šéf nejslavnější ligy MMA světa Dana White dal o sobě znovu výrazněji vědět ve světě profesionálního boxu. A to v krátkém povídání pro MM Fighting, když znovu zopakoval, že chce expandovat také do světa profesionálního boxu.

Na přelomu let 2016 a 2017 stál u jednání ohledně „souboje“ Floyd Mayweather – Conor McGregor. Druhé nejvýdělečnější setkání v boxerském ringu Dana Whita navnadilo, byť se stihl rozhádat s Mayweatherem a také jeho pravou rukou Leonardem Ellerbem.

VÍCE K DANU WHITEOVI:

O rok později oznámil, že založil společnost Zuffa Boxing, se kterou má velké plány. A že je brzo oznámí.

Uběhl další rok a nic se nedělo, možná i kvůli průšvihům jeho vlastní MMA organizace, respektive některých bojovníků v čele s irským bouřlivákem McGregorem.

Před pár dny se White ale opětovně připomněl. A dost důrazně. „Podle mne box nefunguje tak, jak by fungovat mohl. Spoléhá se jen na pár velkých jmen, ostatní ale jsou hodně upozadění a moc lidí nezajímají. A bylo tomu tak vždy, v 80., 90. letech i na přelomu tisíciletí. A to je dle mého špatně, není to funkční model,“ řekl pro MMA Fighting.

„Podívejte se na nás. Na UFC. Co se nám povedlo vybudovat za posledních 20 let. Momentálně děláme 42 akcí ročně. Naše galavečery jsou buď vyprodané, nebo lámou rekordy z prodeje vstupenek. Letos chceme udělat rekord prodeje vstupenek na akce UFC během jednoho kalendářního roku,“ vysvětloval jeden z nejmocnějších mužů ve světě profesionálního sportu.

A také mužů, kteří často balancují na hraně svých vyjádření. Například třeba na adresu vlastních rozhodčích.

„Děláme tyto akce a generujeme tato čísla i bez Floydů Maywaetherů či Manny Pacquaiů. Naše galavečery vysílají celonárodní televize jako ESPN zdarma. Myslím, že něco podobného bych mohl vybudovat také v boxu. Udělat z něj skutečně byznys, ve kterém si všichni přijdou na své,“ dodal sebevědomě.

A také opětovně tak trochu nepřesně.

I dle zveřejňovaných výplat galavečerů UFC jsou někdy výdělky jednotlivých bojovníků hodně rozdílné, a ne vždy odpovídají předvedeným výkonům. Ostatně i kvůli financím často někteří odcházejí do jiných organizací.

Velcí promotéři jako Top Rank Boxing, Premier Boxing Champions či Matchroom Boxing generují 25 a více galavečerů ročně. Navíc mají vyjma posledně jmenovaného projektu smlouvy taktéž s celonárodními televizemi v čele s ESPN.

Jediným rozdílem mezi MMA a profesionálním boxem tak je ten, že do druhého sportu výrazně promlouvají federace, o jejichž pásy se boxuje, především pak čtyři nejsilnější – WBC, WBA, IBF a WBO. Tento faktor světu smíšených bojových sportů chybí, tam se skutečně řídí obvyklými tržními hodnotami a zvyklostmi.

Jenže je otázkou, jak by tento mechanismus chtěl White změnit. Vytvořit vlastní organizaci a vlastní pásy?

Uvidíme, nakolik svá slova tentokrát myslel vážně. Jak už bylo napsáno, o velkých plánech ve světě sportu mluvil zhruba v tuto dobu také loni. Že za tu dobu vlastně nepokročil, je více než zjevné...

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2019 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze